REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Je prokázáno, že nedostatek přirozeného světla negativně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Součástí zdravého bydlení je i bezpečnost domova. Přivedením přirozeného denního světla se snižuje riziko nehod v koridorech a na chodbách, hlavně u starých lidí a dětí, způsobených špatnou viditelností.
Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Podle celoevropského šetření společnosti VELUX v rámci Healthy Homes Barometr 2015 trpí třetina budov syndromem „nemocného domu“.  

Zdravé bydlení

Světlo tu není jen proto, abychom viděli, ale je základním atributem životního prostředí. Bez něj, stejně jako bez kyslíku či bez vody, by na zemi nebyl život. Každodenní působení slunečního záření ovlivňuje řadu fyziologických procesů v těle. Vývoj civilizace nás však uzavřel v místnostech, kde nám na práci či studium svítí žárovky a zářivky.

Podle studie VELUX Healthy Homes Barometer 2015 trávíme uvnitř budov až 90 % svého času. Bylo prokázáno, že lidé, kteří tráví většinu dne pod silným zářivkovým světlem, mají v těle výrazně zvýšenou hladinu stresových hormonů ACTH a kortizolu. To negativně ovlivňuje jejich psychickou pohodu i celkovou vitalitu (dr. Fritz Hollwich).

Světlovod chytře vyřeší problém s nedostatkem denního světla, který je jednou ze základních podmínek zdravého bydlení. Poslouží při osvětlení schodiště, chodby, předsíně, dílny nebo šatny. Jeho přednosti objevili majitelé nízkoenergetických a pasivních objektů, lidé, kteří si pořizují moderní bungalovy, stejně jako ti, kteří se pouštějí do rekonstrukce starších domů.

Úspora energie

Světlovod přivádí do interiéru přirozené denní světlo po celý rok, což znamená výraznou úsporu energie tam, kde by jinak muselo být umělé osvětlení. „Snižuje náklady na osvětlení umělými zdroji v domácnosti až o 400 hodin ročně. Intenzita svícení i během zimních dnů odpovídá šedesátiwattové žárovce,“ uvádí Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX.

Šetrné chování k životnímu prostředí

Energie spotřebovávaná v budovách tvoří plné dvě pětiny globální spotřeby energie. Sluneční energie je zdarma a bez jakýchkoli vedlejších škodlivých efektů. Využitím denního světla místo umělého bychom mohli v Evropě každoročně ušetřit až 15 milionů tun oxidu uhličitého.

VELUX Česká republika, s.r.o.

logoSokolova 1d
619 00 Brno

telefon: +420 531 015 512
e-mail: info.v-cz@VELUX.com

web: www.velux.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)
  2. Víte, jak funguje světlovod? (I)
  3. Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)
  4. Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Mohlo by vás zajímat

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Světlovod je progresivní řešení, které přivede rozptýlené denní světlo do částí obytných prostorů dosud závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně. Díky přirozenému ...

REKLAMA
REKLAMA