REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Světlovod je progresivní řešení, které přivede rozptýlené denní světlo do částí obytných prostorů dosud závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně. Díky přirozenému dennímu světlu vaše vnitřní prostory ožijí tak, jak by se to s žádným svítidlem nepodařilo.

Se světlovodem, který odráží proměny počasí, mraky plynoucí po obloze i měsíční svit, zažijete měnící se světlo jednotlivých ročních období a denních dob. Váš interiér získá punc naprosté jedinečnosti.

Společnost VELUX uvedla v loňském roce na český trh Novou generaci populárních světlovodů, jejichž montáž je rychlá, snadná a bezpečná.

Z čeho se skládá světlovod

Každý světlovod se skládá se ze tří na sebe navazujících částí: kopule nebo čtvercového rámu s pevným zasklením umístěným ve střeše, pevného tubusu a difuzéru, rozptylujícího světlo do místnosti.

Světlovod do šikmé střechy

Světlovod se čtvercovým rámem s pevným zasklením firmy VELUX lze instalovat do jakékoli šikmé střechy se sklonem 15–60° s plochou i skládanou střešní krytinou. Dalším typem je světlovod určený pro ploché střechy se sklonem 0–15°. Ten je vybavený ve vrchní části akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí.

Jak světlovod funguje

Konkrétní množství přivedeného světla závisí na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, délce tubusu a počtu kolen. Optimální je umístit horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy, což je jih až západ. V případě samotného světlovodu záleží především na jeho průměru a výšce, v jaké je světlovod umístěn: větší průměr ve větší výšce osvětlí větší plochu.

Cesta světla nemusí být pouze přímá, tubus lze směrovat koleny, ideální je použití dvou kolen, která jsou již součástí základního balení. Tubus lze prodloužit a směrovat dalšími koleny až do délky 6 m, tím se však snižuje účinnost světlovodu. Účinnost světlovodu také zásadně ovlivňuje kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlová plocha. Povrch je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký. Odrazivost tubusů VELUX dosahuje až 98 %.

Nová generace světlovodů VELUX

Nová generace světlovodů VELUX navazuje na své úspěšné předchůdce a zároveň přichází s mnoha vylepšeními. Jedním z nich je čtvercový osazovací rám na střeše, který je vybavený samočisticí vrstvou. Díky ní je sklo čisté a nesnižuje se účinnost světlovodu. Světlo přivádí do interiéru pevný vysokoreflexní tubus. Obruba z čirého skla u stropního difuzéru zajišťuje rovnoměrnější rozptyl světla v pokoji a intenzivnější propojení vnitřního prostoru s exteriérem.

Celý systém je hermeticky uzavřený a tím je zajištěna dokonalá vodotěsnost bez možné kondenzace vodních par v tubusu či na vnitřní straně zasklení světlovodu.

Hlavním benefitem Nové generace světlovodů VELUX je rychlá, snadná a bezpečná montáž díky řadě vylepšení, jako je systém Flexi-klik pro napojování jednotlivých dílů tubusu i pro vytvoření samotného průměru tubusu. Druhým prvkem zlepšujícím montáž je demontovatelné křídlo v horní části světlovodu, které umožňuje osadit celý tubus z venkovní strany střechy, pokud není v mezistřešním prostoru dostatek místa k pohybu či manipulaci. Dalším vylepšením je inovovaná hydroizolační a parotěsná fólie, která umožňuje snadné napojení na stávající parotěsnou fólii v konstrukci střechy.

Montáž světlovodu je rychlá a jednoduchá a nevyžaduje zásadní a náročný zásah do střešního pláště budovy, přesto svěřte montáž montážní firmě prověřené výrobcem. VELUX zajišťuje odbornost montážních firem prostřednictvím programu VELUX Team, která montážní firmy školí a certifikuje. Montáž certifikovanou firmou garantuje bezchybnost, její součástí je zajištění vodotěsnosti střešního pláště a odborné napojení parotěsné fólie. Navíc se zákazníkům prodlužuje záruka o dalších pět let, pokud využijí montáž firmou z VELUX Teamu.

Pro vyhledání proškolené montážní firmy nebo prodejce ve svém okolí použijte jednoduchý vyhledávač na stránkách velux.cz.

Lepší rozptyl světla díky designu EdgeGlow

Do interiéru je světlo rovnoměrně rozptýleno kruhovým difuzérem (rozptylovačem světla), instalovaným ve vodorovném podhledu.

Nový světlovod VELUX nabízí ještě lepší rozptyl světla.

Akrylátový difuzér je osazený do plastového rámu a má na boční straně čirý pás akrylátového skla. Vytváří tak prostor pro nový rozptyl světla odrazem od lesklé bílé hrany rámečku. Do interiéru tak přivádí kombinaci rozptýleného a přímého denního světla.

Světlovody mohou být vybaveny i různými doplňky. VELUX nabízí nosič úsporné žárovky přímo v jeho tubusu.

„Světlovody VELUX nás příjemně překvapily, protože světlo dovnitř propouštějí, i když je venku zamračeno. Uvnitř difuzéru mají zabudovanou LED žárovku, proto v noci nezůstaneme bez zdroje světla,“ shrnuje své zkušenosti Pavol Paĺo, majitel domu ve slovenských Raslavicích. Světlovody využil na chodbě i v podkrovních místnostech.

 

VELUX Česká republika, s.r.o.

logo
Sokolova 1d
619 00 Brno

telefon: +420 531 015 512
e-mail: info.v-cz@VELUX.com

web: www.velux.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Víte, proč si pořídit světlovod? (III)
  2. Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)
  3. Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)
  4. Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Hledáte úsporný zdroj osvětlení? Pak se vám budou hodit tipy odborníků, jak využít více přirozeného denního světla pomocí světlovodů. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX a Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX, odpovídají na nejčastější dotazy ke světlovodům.

Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)

Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)

Světlo nám umožňuje nejen vidět, ale zároveň reguluje i naše vnitřní biologické hodiny v průběhu dne. Přirozené denní světlo má prokazatelné pozitivní účinky na naše celkové zdraví. Za světla se lépe soustředíme a dosahujeme lepší výkony v práci i doma.

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Je prokázáno, že nedostatek přirozeného světla negativně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Součástí zdravého bydlení je i bezpečnost domova. Přivedením přirozeného denního světla se snižuje riziko nehod v koridorech a na chodbách, hlavně u starých lidí a dětí, způsobených špatnou viditelností.

Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)

Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)

Mezi nejoblíbenější moderní rodinné domy již několik let patří bungalovy – přízemní promyšlené stavby, které převzaly to nejlepší ze své historie a s novými technologiemi získaly další benefity. Energeticky úsporné osvětlení a zdraví prospěšný přísun denního světla zajistí instalace světlovodu ve střední části domu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA