REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Hledáte úsporný zdroj osvětlení? Pak se vám budou hodit tipy odborníků, jak využít více přirozeného denního světla pomocí světlovodů. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX a Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX, odpovídají na nejčastější dotazy ke světlovodům.

Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX:

 1. Jak funguje světlovod?
  Světlovody VELUX přinášejí přirozené světlo do podstřešních prostorů, v nichž není možná montáž jiného než umělého zdroje osvětlení. Světlovod prochází třemi úrovněmi domu: začíná na střeše, pokračuje podhledem a končí v interiéru.
  1. Na střeše se nachází čtvercový osazovací rám, který do ní dokonale zapadá a na pohled vypadá jako běžné střešní okno.
  2. Střešní konstrukcí prochází pevný vysoce odrazivý tubus, který po nastavení může dosáhnout délky až 6 metrů. Tímto způsobem mohou do interiéru proniknout téměř všechny sluneční paprsky.
  3. Na konci světlovodu se nachází stropní difuzor typu EdgeGlow – na své boční straně má pás vyrobený z čirého skla. Díky tomu je rozptyl denního světla v interiéru rovnoměrnější.
 2. Kolik typů světlovodů VELUX nabízí?
  V sortimentu společnosti VELUX si lze vybrat ze tří typů světlovodů, přičemž dva z nich jsou určeny pro šikmé střechy a jeden pro střechy rovné. Světlovod typu TLR je určený do šikmých střech s plochou střešní krytinou, zatímco typ TWR lze použít do šikmých střech s profilovanou střešní krytinou. Varianta světlovodu TCR je vhodná k instalaci do rovných střech.
 3. Neztratí se světlo při průchodu světlovodem?
  Vysoce odrazivý tubus dosahuje odrazivosti až 98 %. Díky tomu se do interiéru mohou dostat prakticky všechny světelné paprsky. Pro lepší představu: osvětlení takovýchto prostor dosahuje i během oblačných dnů intenzity klasické 60 W žárovky.
 4. Jaká je maximální délka světlovodu?
  Nová generace světlovodů VELUX dosahuje v interiéru díky obrubě stropního difuzoru typu EdgeGlow z čirého skla lepších světelných vlastností. Světlovody jsou rovněž výjimečné svým flexibilním zámkovým systémem Flexi-klik. Díky univerzálnímu systému je možno připojit buďto rovný díl nebo koleno. Světlovod lze díky tomu prodloužit až na 6 m. U světlovodu velice záleží na orientaci horní části vůči světovým stranám. Ideální je osazení horního rámu na jižní stranu, kde je množství denního světla největší.
 5. Na co je dobré si dát při montáži světlovodů pozor?
  Pro zkušené pracovníky je montáž světlovodů jednoduchá. Nejdůležitější je předcházet chybám, které mohou následně obyvatelům domu zkomplikovat život. Nejčastější chybou, s níž se setkáváme, je nesprávné napojení parotěsné fólie světlovodu na parotěsnou fólii stavby.

Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX:

 1. Proč bych měl uvažovat o světlovodu?
  Denní světlo zvyšuje kvalitu života v domě. Dokáže proměnit i ten nejméně útulný prostor v plnohodnotnou součást domu. Denní světlo je zadarmo a v interiéru dokáže doslova zázraky. Nezanedbatelným přínosem dostatku denního světla je i to, že šetří zdroje elektrického osvětlení a tím i finanční prostředky. V místech, kam nelze umístit fasádní nebo střešní okna, se osvědčují právě světlovody.
 2. Ve kterých místnostech bychom měli o světlovodech uvažovat?
  Světlovody lze v domě umisťovat prakticky kamkoli. Majitelům se výborně osvědčují zejména v místnostech uprostřed dispozice rodinných domů. Pomáhají vytvářet přirozené prostředí v šatnách, koupelnách, vstupních halách či na chodbách. Spolehlivě poslouží rovněž jako doplňkový zdroj osvětlení v rozlehlejších místnostech – postačí je umístit do jejich nejhlubších částí.
 3. Do jakého místa střechy je vhodné světlovody umístit?
  Světlovod svou funkci plní nejlépe, pokud se jeho tubus umístí kolmo k podlaze. Má-li přivádět denní světlo do středu dispozice, doporučuje se umístit ho co nejblíže hřebenu střechy. Místnosti budou osvětlené nejintenzivněji, bude-li osazen na jižní straně. To bude mít pozitivní vliv na množství přiváděného světla, a to i tehdy, pokud je tubus o 40 cm delší.
 4. Je možno světlovod do střechy nainstalovat i dodatečně?
  Ano, světlovod lze namontovat i dodatečně. Vždy se ale doporučuje promyslet tento způsob osvětlení interiéru už při návrhu stavby. Za tím účelem jsou na webových stránkách www.velux.cz v sekci Odborníci k dispozici bezplatné programy, jako například VELUX Daylight Visualiser. Ten umožňuje architektům a projektantům vytvářet vizualizace zohledňující míru prosvětlení interiéru denním světlem a také stanovovat koeficient denního osvětlení v místnosti.
  V praxi se však běžně stává, že investor podcení počet prvků přivádějících do interiéru denní světlo. Následně pak hledá řešení – například ve formě světlovodů. Při hledání optimálního počtu světlovodů a dosažení výborných světelných podmínek pomůže program LUX kalkulátor.
 5. Lze světelné poměry v místnosti změřit i jiným způsobem?
  V Google Play nebo App Store je dostupná bezplatně ke stažení aplikace pro chytré telefony a tablety LUXMETR. Po jejím stáhnutí lze okamžitě měřit světelné poměry v interiéru i v exteriéru. Orientačně naměřené hodnoty lze rovnou porovnat s doporučenými hodnotami pro danou místnost.

VELUX Česká republika, s.r.o.

logo
Sokolova 1d
619 00 Brno

telefon: +420 531 015 512
e-mail: info.v-cz@VELUX.com

web: www.velux.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

 1. Víte, jak funguje světlovod? (I)
 2. Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)
 3. Víte, proč si pořídit světlovod? (III)
 4. Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)

Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)

Světlo nám umožňuje nejen vidět, ale zároveň reguluje i naše vnitřní biologické hodiny v průběhu dne. Přirozené denní světlo má prokazatelné pozitivní účinky na naše celkové zdraví. Za světla se lépe soustředíme a dosahujeme lepší výkony v práci i doma.

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Je prokázáno, že nedostatek přirozeného světla negativně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Součástí zdravého bydlení je i bezpečnost domova. Přivedením přirozeného denního světla se snižuje riziko nehod v koridorech a na chodbách, hlavně u starých lidí a dětí, způsobených špatnou viditelností.

Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)

Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)

Mezi nejoblíbenější moderní rodinné domy již několik let patří bungalovy – přízemní promyšlené stavby, které převzaly to nejlepší ze své historie a s novými technologiemi získaly další benefity. Energeticky úsporné osvětlení a zdraví prospěšný přísun denního světla zajistí instalace světlovodu ve střední části domu.

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Světlovod je progresivní řešení, které přivede rozptýlené denní světlo do částí obytných prostorů dosud závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně. Díky přirozenému dennímu světlu vaše vnitřní prostory ožijí tak, jak by se to s žádným svítidlem nepodařilo.

REKLAMA