REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce našeho domu - Elektroinstalace

Rekonstrukce staršího domu si vždy vyžádá změny elektroinstalace. Změna dispozice místností nebo nové požadavky na kuchyňské spotřebiče – to vše znamená zásah do rozvodů. Původní nevyhovující hliníkové elektrorozvody musí být nahrazeny novými měděnými.

Jedním z témat, kterým jsem se ve svých předchozích příspěvcích nevěnoval, byla elektroinstalace. Je nutno konstatovat, že původní elektroinstalace byla vskutku v žalostném stavu. Některé spínače byly umístěny zcela nesmyslně, resp. neprakticky, a v některých prostorách osvětlení zcela chybělo (např. ve sklepě). Naším úkolem tedy bylo nechat vybudovat zcela nový systém osvětlení a zásuvek, který by odpovídal dnešním standardům a současně dovolil pohodlně využívat všechny prostory domu. Jak už to tak bývá, tak největší výzvou byla kuchyně, kde je umístěno nejvíce různých elektrických spotřebičů a kupodivu též sklep.

Je pravdou, že některé kabely v původní elektroinstalaci byly ještě z mědi a nikoliv hliníku, takže tak úplně nebylo zapotřebí je vyměňovat. Nicméně i přesto jsme se rozhodli, že elektroinstalaci necháme vybudovat zcela nově. Jako jediný fragment, který jsme zachovali a plně znovu využili pro vedení kabelů, byly původní trubky pro protažení instalací ve stropech. Nyní, po dokončení elektroinstalace, je v domě 32 elektrických okruhů, z nichž nejvíce je, jak jsem již zmínil, v kuchyni (sklokeramická deska, myčka, trouba, lednice a pět uživatelských zásuvek) a ve sklepě (kotel, pračka, přečerpávací stanice, dvě čerpadla a infrasauna). V celém domě je tak dohromady více než jeden kilometr kabelů. To, že stávající elektroinstalace byla více než neutěšená, je patrno z fotografie, na níž je zachycen původní rozváděč se dvěma porcelánovými pojistkami; nový elektrický rozváděč je umístěn v komoře v přízemí, a to téměř na stejném místě, jako ten původní. Součástí nové elektroinstalace je i vedení datových a koaxiálních kabelů. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na rozvod nových kabelů k domovnímu zvonku, který je také původní a po důkladném vyčištění bude znovu použit.

Též elektroinstalace se dočkala své finální podoby, což obnášelo zapojení všech 32 elektrických okruhů a montáž zásuvek a spínačů. Nový elektrický rozváděč se do značné míry liší od toho původního, ve kterém byly, jak je zmíněno výše, pouze dvě porcelánové pojistky. Součástí elektroinstalace je též kabeláž určená pro elektronické zabezpečení domu a rozvod datových a koaxiálních kabelů. S ohledem na stáří naší vilky jsme se při výběru materiálu spínačů a zásuvek rozhodli pro porcelán, který velmi dobře koresponduje s architektonickým pojetím domu. Investice, kterou si toto naše rozhodnutí vyžádalo, se rozhodně vyplatila, neboť tento typ spínačů a zásuvek (mimochodem, jedná se o český výrobek) je velmi estetickým interiérovým doplňkem.

Jedním z posledních počinů v rámci celé rekonstrukce byla montáž svítidel do všech místností a prostor domu. Výběru typu svítidel a materiálu, ze kterých jsou vyrobeny, jsme věnovali opravdu zvláštní pozornost. Naprostá většina lustrů a nástěnných lamp jsou proto historickými originály a jen málo z nich jsou buď repliky, nebo svítidla zcela novodobá, moderní. Na chodbách a na schodišti jsme například použili jednoduchou porcelánovou lampu, která je též známa pod názvem „chlívovka“ – její název napovídá tomu, ve kterém prostoru se toto svítidlo v minulosti hojně používalo. V kuchyni, v obývacím pokoji a v ložnici jsou též historické lustry, povětšinou z 30. let minulého století. Obdobně i nástěnné trubicové lampy v koupelně v I. patře jsou historickými originály; jejich repliky jsme pak umístili do koupelny v přízemí a na WC v I. patře. Zvláštní pozornost si zaslouží instalace centrálního osvětlení v pokoji pro hosty ve II. patře. Zde jsme zvolili poněkud netradiční zdroj světla, a sice lodní okna, pod kterými jsou za sádrokartonovou stěnou umístěny kruhové zářivky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Rekonstrukce našeho domu
  2. Rekonstrukce našeho domu - Bourání a zdění stěn a příček
  3. Rekonstrukce našeho domu - Podlahy
  4. Rekonstrukce našeho domu - Okna a dveře
  5. Rekonstrukce našeho domu - Vytápění
  6. Rekonstrukce našeho domu - Kanalizace a vodovod
  7. Rekonstrukce našeho domu - Terasy
  8. Rekonstrukce našeho domu - sádrokartony, koupelny a dlažba
  9. Rekonstrukce našeho domu - zateplení fasády
  10. Rekonstrukce našeho domu - Plot, obrubníky a zpevněné plochy

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav

Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav

Koupě vlastního bydlení je pro mladé lidi vždy velká investice a zásadní životní krok. Mladý pár vás seznámí s úvahami a úskalími, jakými si při realizaci vlastního bydlení prošel. Někdy je lepší pořídit si zdánlivě „nejošklivější“ byt před rekonstrukcí, než žít s kompromisy po částečných úpravách původních majitelů.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA