REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Horská chata ze staré stodoly: Zvenku stará, uvnitř nová

Pokud se vám líbil náš článek o přeměně stodoly ve víkendový dům, určitě oceníte i tuto realizaci ze Slovinska. K ní architekti přistoupili jinak - zachovali původní vnější vzhled staré stodoly, ale vevnitř vytvořili dřevěný interiér horské chaty.

Staré dřevo je obálkou pro nové

Staré stavení v alpském městečku Bohinjska Bistrica původně sloužilo jako chlévy a sklad sena. Architekti ze studia Ofis Arhitekti dovnitř umístili dřevěnou konstrukci s jejíž pomocí je tvořen vnitřní prostor. Všechny vnější dřevěné i zděné konstrukce včetně střešní krytiny zůstaly zachovány. Dům proto stále respektuje proporce i vzhled tradiční místní horské lidové architektury.

Právě tradiční stavby podle architektů bohužel v oblasti ubývají a jsou často nahrazovány běžnou nezajímavou zástavbou určenou hlavně pro rekreaci. Dům se proto snaží spojit požadavky současného rekreačního bydlení se zachováním původního rázu stavby.

Interiér i konstrukci tvoří místní smrkové dřevo.

Osvobození od věcí

Interiér chaty je vybaven jen nejnutnějším nábytkem vyrobeným na míru ze stejného materiálu jako stěny. Tím se stává součástí stavby, ladí s okolím a na jednotném pozadí se takřka ztrácí. Společně s dalšími konstrukčními prvky stavby pak nábytek působí jako její neoddělitelná součást a jako takový jej přestáváme vnímat. Nezahlcuje místnost. Navržený interiér drží myšlenku, že čím méně věcí máme, tím méně jich musíme uklízet a zbývá nám tak více času i místa na naše koníčky, rodinu, hry s dětmi ve volném prostoru. Takový interiér je relaxační, osvobozující, a dává naplno vychutnat krásu dřeva, jeho vůni i kresbu.

Všechny konstrukce domu byly realizovány z místního smrkového dřeva, které je jen upraveno kartáčováním. Celková užitná plocha domu činí 120 m2.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Office Haratori

Stodola v Alpách ukrývá bydlení v japonském stylu

Dům určený k obývání, nebo spíš architektonická studie v terénu? U projektu Alpine Loft, na kterém spolupracovali architekti studií Office Haratori a Office Winhov, se prostě Východ potkal se Západem. Toto setkání dvou různých kultur vyústilo v netradiční realizaci – rekonverzi staré švýcarské stodoly do podoby alpské ...

ROZHOVOR: Bydlení ve stodole. Na rekonstrukci využili prvky z bouraných staveb

ROZHOVOR: Bydlení ve stodole. Na rekonstrukci využili prvky z bouraných staveb

Netradiční rodinný dům vznikl rekonstrukcí staré hospodářské stodoly v obci Benešov u Semil. Že jde o podařenou přestavbu, dokazuje i cena v kategorii Rekonstrukce v rámci Grand Prix architektů 2014 i nominace na Českou cenu za architekturu 2016. O historii nebo samotné budově bylo již napsáno mnoho článků. My vám ale ...

Foto: Thomas Jantscher

Stodolu rozebrali, přestěhovali, přestavěli a moderně zabydleli

Realizovaný projekt rekonverze ve švýcarských Alpách, vedený pod taktovkou architektonického studia Savioz Fabrizzi Architectes dokládá, že nic není nemožné. Stará stodola se díky jejich práci změnila na příjemné a komfortní obydlí, které navenek dovedně „klame“ svým vzhledem.

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Rumunský architekt Mihai Racu bojuje za zachování tradičních roubených venkovských staveb. Ne ve skanzenech, ale v běžném užívání. Proto se s radostí pustil do projektu transferu a rekonverze staré roubenky z Maramureše, a její opětovné výstavby spojené s modernizací u Vultureni.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA