REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Horská chata ze staré stodoly: Zvenku stará, uvnitř nová

Pokud se vám líbil náš článek o přeměně stodoly ve víkendový dům, určitě oceníte i tuto realizaci ze Slovinska. K ní architekti přistoupili jinak - zachovali původní vnější vzhled staré stodoly, ale vevnitř vytvořili dřevěný interiér horské chaty.

Staré dřevo je obálkou pro nové

Staré stavení v alpském městečku Bohinjska Bistrica původně sloužilo jako chlévy a sklad sena. Architekti ze studia Ofis Arhitekti dovnitř umístili dřevěnou konstrukci s jejíž pomocí je tvořen vnitřní prostor. Všechny vnější dřevěné i zděné konstrukce včetně střešní krytiny zůstaly zachovány. Dům proto stále respektuje proporce i vzhled tradiční místní horské lidové architektury.

Právě tradiční stavby podle architektů bohužel v oblasti ubývají a jsou často nahrazovány běžnou nezajímavou zástavbou určenou hlavně pro rekreaci. Dům se proto snaží spojit požadavky současného rekreačního bydlení se zachováním původního rázu stavby.

Interiér i konstrukci tvoří místní smrkové dřevo.

Osvobození od věcí

Interiér chaty je vybaven jen nejnutnějším nábytkem vyrobeným na míru ze stejného materiálu jako stěny. Tím se stává součástí stavby, ladí s okolím a na jednotném pozadí se takřka ztrácí. Společně s dalšími konstrukčními prvky stavby pak nábytek působí jako její neoddělitelná součást a jako takový jej přestáváme vnímat. Nezahlcuje místnost. Navržený interiér drží myšlenku, že čím méně věcí máme, tím méně jich musíme uklízet a zbývá nám tak více času i místa na naše koníčky, rodinu, hry s dětmi ve volném prostoru. Takový interiér je relaxační, osvobozující, a dává naplno vychutnat krásu dřeva, jeho vůni i kresbu.

Všechny konstrukce domu byly realizovány z místního smrkového dřeva, které je jen upraveno kartáčováním. Celková užitná plocha domu činí 120 m2.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Office Haratori

Stodola v Alpách ukrývá bydlení v japonském stylu

Dům určený k obývání, nebo spíš architektonická studie v terénu? U projektu Alpine Loft, na kterém spolupracovali architekti studií Office Haratori a Office Winhov, se prostě Východ potkal se ...

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Rumunský architekt Mihai Racu bojuje za zachování tradičních roubených venkovských staveb. Ne ve skanzenech, ale v běžném užívání. Proto se s radostí pustil do projektu transferu a rekonverze staré ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška