Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Horská chata ze staré stodoly: Zvenku stará, uvnitř nová

Pokud se vám líbil náš článek o přeměně stodoly ve víkendový dům, určitě oceníte i tuto realizaci ze Slovinska. K ní architekti přistoupili jinak - zachovali původní vnější vzhled staré stodoly, ale vevnitř vytvořili dřevěný interiér horské chaty.

Staré dřevo je obálkou pro nové

Staré stavení v alpském městečku Bohinjska Bistrica původně sloužilo jako chlévy a sklad sena. Architekti ze studia Ofis Arhitekti dovnitř umístili dřevěnou konstrukci s jejíž pomocí je tvořen vnitřní prostor. Všechny vnější dřevěné i zděné konstrukce včetně střešní krytiny zůstaly zachovány. Dům proto stále respektuje proporce i vzhled tradiční místní horské lidové architektury.

Právě tradiční stavby podle architektů bohužel v oblasti ubývají a jsou často nahrazovány běžnou nezajímavou zástavbou určenou hlavně pro rekreaci. Dům se proto snaží spojit požadavky současného rekreačního bydlení se zachováním původního rázu stavby.

Interiér i konstrukci tvoří místní smrkové dřevo.

Osvobození od věcí

Interiér chaty je vybaven jen nejnutnějším nábytkem vyrobeným na míru ze stejného materiálu jako stěny. Tím se stává součástí stavby, ladí s okolím a na jednotném pozadí se takřka ztrácí. Společně s dalšími konstrukčními prvky stavby pak nábytek působí jako její neoddělitelná součást a jako takový jej přestáváme vnímat. Nezahlcuje místnost. Navržený interiér drží myšlenku, že čím méně věcí máme, tím méně jich musíme uklízet a zbývá nám tak více času i místa na naše koníčky, rodinu, hry s dětmi ve volném prostoru. Takový interiér je relaxační, osvobozující, a dává naplno vychutnat krásu dřeva, jeho vůni i kresbu.

Všechny konstrukce domu byly realizovány z místního smrkového dřeva, které je jen upraveno kartáčováním. Celková užitná plocha domu činí 120 m2.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dům, který něco vydrží: kámen, dřevo a nadčasový interiér Foto: Marcello Mariana

Dům, který něco vydrží: kámen, dřevo a nadčasový interiér

Projekt svým zařazením stojí na rozhraní dimenzí renovace, rekonstrukce a refurbrishmentu. Objekt se tu zásahem architektů výrazně mění, rozšiřuje a modernizuje, a přitom částečně nabývá odlišného účelu. Ale stále, hloubce zásahu navzdory, si uchovává svou hodnotu a autentické jádro, z něhož vyrůstá.

Zdroj:  Alex Filz

Alpský hotýlek krajinu nehyzdí. Kryje se stodolou a vrostl do kopce

Stavět a nenarušit přitom věkovité stavby ani okolní krajinu? I to je možné. Pokud se tedy nebojíte přidávat patra nikoliv nad terénem, ale raději v podzemí. Refurbrishment staré stodoly a gasthausu v Dolomitech pojali architekti skutečně netradičně, jako hypogeální stavbu alá hobití nora, zasazenou do svahu.

Foto: Office Haratori

Stodola v Alpách ukrývá bydlení v japonském stylu

Dům určený k obývání, nebo spíš architektonická studie v terénu? U projektu Alpine Loft, na kterém spolupracovali architekti studií Office Haratori a Office Winhov, se prostě Východ potkal se Západem. Toto setkání dvou různých kultur vyústilo v netradiční realizaci – rekonverzi staré švýcarské stodoly do podoby…

ROZHOVOR: Bydlení ve stodole. Na rekonstrukci využili prvky z bouraných staveb

ROZHOVOR: Bydlení ve stodole. Na rekonstrukci využili prvky z bouraných staveb

Netradiční rodinný dům vznikl rekonstrukcí staré hospodářské stodoly v obci Benešov u Semil. Že jde o podařenou přestavbu, dokazuje i cena v kategorii Rekonstrukce v rámci Grand Prix architektů 2014 i nominace na Českou cenu za architekturu 2016. O historii nebo samotné budově bylo již napsáno mnoho článků. My vám…

Foto: Thomas Jantscher

Stodolu rozebrali, přestěhovali, přestavěli a moderně zabydleli

Realizovaný projekt rekonverze ve švýcarských Alpách, vedený pod taktovkou architektonického studia Savioz Fabrizzi Architectes dokládá, že nic není nemožné. Stará stodola se díky jejich práci změnila na příjemné a komfortní obydlí, které navenek dovedně „klame“ svým vzhledem.

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Rumunský architekt Mihai Racu bojuje za zachování tradičních roubených venkovských staveb. Ne ve skanzenech, ale v běžném užívání. Proto se s radostí pustil do projektu transferu a rekonverze staré roubenky z Maramureše, a její opětovné výstavby spojené s modernizací u Vultureni.