REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Parkovací automaty používá v ČR více než 150 měst

V ČR je asi 2000 parkovacích automatů, vyberou půl miliardy ročně. Vyplývá to z odhadovaných údajů České parkovací asociace. Centrální evidence neexistuje.
© JAS - Fotolia.com

Jakékoliv zlepšení parkování přispěje ke snížení oxidu uhlíku

Parkovací autoamty se instlují v ČR od začátku devadesátých let minulého století, první byly v Brně. Od zprovoznění prvního parkovacího automatu v USA uplyne letos 80 let. Impulsem k tomuto řešení byl ndostatek parkování. Ten je ovšem problémem trvalym, protože podle aktuální studie 30 % provozu ve městech tvoří lidé, kteří nemohou zaparkovat. Podstatná na celé problematice je skutečnost, že pokud by se i jen o zlomek podařilo zkrátit čas potřebný k zaparkování, rozdíl v produkci oxidů uhlíku by byl významný.

Samotný parkovací automat při objednávce 100 kusů stojí cca 150.000 Kč bez DPH, k tomu je třeba připočítat cenu a projekt a stavební práce. Příkladem snížení investic díky inovacím je společnost Autogard spol. s r.o., která v průběhu hledání nového designu parkovacích automatů přešla na využití kompozitních materiálů. Díky to mu se zvýšila kvalita, doba montáže se výrazně zkrátila, odpadly problémy s korozí a došlo k úspoře finančních nákladů.

příkladem je společnost Autogard spol. s r.o. „V průběhu hledání nového designu výrobků jsme na základě předchozích zkušeností designéra přešli na využití kompozitních materiálů. Díky to mu se zvýšila kvalita, doba montáže se výrazně zkrátila, odpadly problémy s korozí a došlo k úspoře finančních nákladů.

Zdroj: https://www.tzb-info.cz/117223-projekt-design-pro-konkurenceschopnost

Kde najdete parkovací automaty?

  • většina českých měst nad 10.000 obyvatel
  • mnohá menší města a obce.
  • největším provozovatelem je Praha se zhruba 450 automaty a plánovaným nárůstem na 1090 kusů v roce 2018

Jak uvedl předseda asociace Petr Horský pro ČTK: "Moderní parkovací automat je napájen ze solárního panelu, můžu v něm platit bankovní kartou kontaktní nebo bezkontaktní a může plnit mnoho doplňkových funkcí, např. může obsahovat plán města s umístěním bankomatů, knihovny nebo restaurací?" Podle České parkovací asociace ještě v letošním roce nabídnou parkvovací automaty Parkeon možnost, aby obchodníci oslovili potenciální zákazníky při platbě parkovného. Parkovací automaty budou nabízet slevové kupony.

Zajímavost přinesla i studie Mezinárodního institutu parkování (IPI), které zjistila, že automobily spíše stojí zaparkované, než jezdí. Většina aut totiž 90 % času stojí zaparkovaná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak zkrotit sníh na střeše

Jak zkrotit sníh na střeše

Pokud chcete mít jistotu, že vám odtávající sníh nestrhne okapy, nepoškodí tašky anebo dokonce neohrozí na zdraví kolemjdoucích, je důležité poctivě naplánovat protisněhová opatření.

Stavbu bytového komplexu na Slavkově zdrželi aktivisté

Stavbu bytového komplexu na Slavkově zdrželi aktivisté

Stavba bytového komplexu Kaunicův dvůr ve Slavkově u Brna se zdržela kvůli skupině aktivistů, která se stavbou bytů nesouhlasí. Původně měla developerská firma SKR stav začít stavět letos na podzim, stejně tak měla byty začít nabízet zájemcům. Zda termín stihne, nyní není jisté. Řekl to jednatel developera Ivo…

V Písku chtějí postavit parkovací dům za 100 milionů korun

V Písku chtějí postavit parkovací dům za 100 milionů korun

Písek plánuje výstavbu parkovacího domu v blízkosti centra města. Objekt by měl vzniknout na rohu Komenského ulice a Žižkovy třídy a odhadované náklady se pohybují kolem 100 milionů korun. Město si nechá vypracovat studii, kolik parkovacích míst v centru chybí a podle toho by přizpůsobilo kapacitu domu.