
„Skromný může být jen člověk, který má dostatek sebevědomí.“
Architektura velká malá, drahá levná
Několikrát jsem vedl polemiku nad různými projekty o smysluplnosti práce architekta, bytového designéra či odborníka na různé segmenty, o které lze v architektuře zavadit. Vzhledem k tomu, že vím, co práce architekta obnáší, nejsem ochoten dělit architekturu na velkou, malou, drahou, levnou. Tak můžeme pokračovat stále dál dle různých kritérií. Pochopitelně, že určitá kategorizace existuje, ale já mám na mysli kupříkladu kategorii zaměřenou na nejnižší celek z bytové architektury, tedy jednotlivý byt. Uvnitř takové kategorie totiž existuje nepřeberně možností, kdy nalezneme byty v novostavbě, byt v rekonstruovaném domě z minulého století, byt s památkovou ochranou v domech takového typu.
Takto opět můžeme škatulkovat, ale já mám na mysli jiné „kategorie“. Takové to, co je zcela obyčejné nebo naopak zcela neobyčejné, to, co odpovídá finančním možnostem klienta, co posléze vytane na mysli architekta, zda zakázku vzít nebo ji nechat svému osudu. Tady je totiž nezbytné dilema, které by mělo být podložené nejenom znalostmi architekta, ale i jistou dávkou profesní pokory, ale i triviálního smyslu, jak rozpoznat co řešit a co nikoliv. Ona totiž obecně práce architekta se neodmítá, nemusela by se už taky obrazně vrátit. Nicméně nelze pochopitelně dělat charitu, saturovat klienta nápady a variantami, které se vám následně nezaplatí. Mluvím však zároveň o velkém množství zakázek, které jsou zcela obyčejné, a ne vždy je třeba hodit na stůl bombu za všechny peníze, které klient často nemá.
Pokora, profesionalita a rozlišovací schopnost
Tedy na tomto místě k pokoře přidejme dostatečnou rozlišovací schopnost architekta, velkou míru profesionality, obchodního ducha a smysl vidět tak trochu za roh. Jak jinak shrnout vlastnosti, které musí dobrý architekt mít v zásobě. Mimo profesionála projektanta (což je velmi obsáhlý komplex znalostí a dovedností) musí být totiž obchodníkem, manažerem, vizionářem, hravým dítětem, psychologem, analytikem. Tak můžeme vyjmenovávat stále dál. Výsledkem by mělo být, že zakázku, jež vezmu a zprocesuji, dokážu smysluplně vyřešit a spokojenost bude na obou stranách.
Jak u klienta, potažmo investora, tak u projektanta, který zdárně uspokojí potřeby klienta a dostane za to zaplacen odpovídající honorář. Moc jiných variant neexistuje, pokud takto nelze postupovat, je něco chybně. Proč tato polemika? Mířím k zakázce, která je zcela obyčejná, ale která to je? Pokud je totiž dobře a SMYSLUPLNĚ vyřešena sebebanálnější zakázka, pak už není přece vůbec obyčejná. Tohle je i náš případ zde. Částečná rekonstrukce bytu na užitné ploše 49 m2 vypadá, že nemá čím překvapit. Opak je pravdou.
Co je velká a malá plocha
Tak jako minulé povídání pod názvem „Víc, než se zdá“, kde dokázalo Studio No Architects dostat do zajímavé kondice vcelku průměrný byt, kdy se zaměřilo na maximalizaci jeho obytného potenciálu. Na svých dokonce průměrných dvaaosmdesáti metrech čtverečních užitné plochy nabízí s trochou nadsázky až 11+kk.
Jak přetvořit 49 m2 na dispozici 3+kk
Hlavním cílem rekonstrukce bytu Baranova bylo přetvořit stávající prostor bytu na dispozici 3 + kk. Vzhledem k omezené velikosti a původnímu uspořádání nebylo možné vytvořit plnohodnotné samostatné pokoje, ale prioritou bylo navrhnout pohodlný a funkční prostor pro spaní. Stávající dispozice zahrnovala vstupní prostor, koupelnu, obytnou část a jednu ložnici s balkonovými dveřmi. Návrh se zaměřil na maximální využití prostoru pomocí vestavného nábytku, který nejen odděluje jednotlivé části bytu, ale také poskytuje úložné prostory.
Klíčovým prvkem je dlouhá knihovna, která přiléhá k původní dělicí stěně. Při zachování dostatečného prostoru pro společnou obytnou část autoři dokázali vytvořit prostor, jež skýtá otevřený prostor pro všechny, ale zároveň i zázemí ložnice i dětského pokoje s dostatečnou intimní a soukromou částí. Jeden z prvků, který jsem nikdy moc nemiloval v bytové části architektury, skleněné luxfery, je zde skvělé doplnění ložnice a nezbytný prvek pro dosvětlení místnosti bez přímého světla. Vzhledem k absenci oken ve vnitřní části dispozice včetně této ložnice vyřešili architekti výměnu vzduchu pomocí rekuperace. To, co se zdánlivě jeví obyčejným, původní parkety, je zde přetaveno ve výhodu a krásný spojovací prvek.
Asi nebudeme hledat kategorie pro tento byt, zda je to kupříkladu řešení minimalistické. Ale vzhledem k jednoduchosti, jisté zabydlené strohosti, a hlavně potřebě mít vše na správném místě, se i tento příměr nabízí. Nechám na každém z vás, nicméně podstata je v „učesané“ dispozici, maximální účelnosti bez zbytečných odboček, na které zde prostě není prostor. Je 49 m2 málo nebo moc, to je jen o úhlu pohledu a vašich osobních prioritách. Pokud vyhodnotíte, kde nejvíce trávíte čas, který prostor je vaším bytostným teritoriem, kolik potřebujete místa na tu kterou činnost, zjistíte, že jak tento byt, tak byt 11+kk může být dostatečný.
Základní popis
Částečná rekonstrukce malého bytu v ulici Baranova, kdy hlavním cílem bylo vytvořit ze stávajícího prostoru 3 + kk.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Hlavním cílem rekonstrukce bylo přetvořit stávající prostor bytu na dispozici 3 + kk. Vzhledem k omezené velikosti a původnímu uspořádání nebylo možné vytvořit plnohodnotné samostatné pokoje, ale prioritou bylo navrhnout pohodlný a funkční prostor pro spaní.
Koncept
Stávající dispozice zahrnovala vstupní prostor, koupelnu, obytnou část a jednu ložnici s balkonovými dveřmi. Návrh se zaměřil na maximální využití prostoru pomocí vestavného nábytku, který nejen odděluje jednotlivé části bytu, ale také poskytuje úložné prostory. Klíčovým prvkem je dlouhá knihovna, která přiléhá k původní dělicí stěně. Tato knihovna obsahuje dva průchody: jeden širší, který vede do dětského pokoje, a druhý, který vede do ložnice rodičů, má standardní šířku a poskytuje větší míru soukromí. Mezi oběma ložnicemi jsme navrhli podélné okno, které zajišťuje přirozené osvětlení ložnice rodičů.
Ložnice rodičů
Ložnice rodičů je menší než dětský pokoj, ale díky důmyslně navrženému nábytku nabízí dostatek úložného prostoru. Úložné prostory jsou integrovány nejen pod postel, ale také do dělicí stěny mezi ložnicemi. Kromě truhlářských prvků byla mezi ložnice vložena vyzděná stěna z Ytongu, která zajišťuje lepší zvukovou izolaci a stabilitu vestavných skříní.
Dětský pokoj
Dětský pokoj působí jako plnohodnotný obytný prostor. Díky širokým posuvným dveřím je pokoj vizuálně propojen s hlavní obytnou částí, kde se nachází kuchyň, jídelní kout a obývací prostor. Toto propojení umožňuje flexibilní využití prostoru a zároveň udržuje vzdušnost bytu.
Hlavní obytný prostor
Hlavní obytný prostor je navržen jako multifunkční místnost, která kombinuje kuchyň, jídelní kout a obývací část. Kuchyně s menšími změnami je uspořádána podél jedné stěny jako v původním řešení. Jídelní kout, situovaný mezi kuchyní a obývací částí, tvoří přirozené centrum místnosti. Obývací část je vybavena pohodlnou sedačkou, která je umístěna naproti knihovně s integrovanou televizí. Tato knihovna slouží nejen jako úložný prostor pro knihy a dekorace, ale také jako vizuální předěl mezi obývacím prostorem a ostatními částmi bytu. V rámci knihovny je kávový koutek, kde jsme použili bílý mramor, který dodává prostoru eleganci a prakticky slouží jako odkládací plocha pro přípravu té nejlepší kávy.
Podlahy
V hlavní obytné části byla zrekonstruována původní parketová podlaha, která plynule přechází do obou ložnic. Tento jednotný povrch vytváří harmonický vzhled celého bytu. V chodbě a koupelně zůstaly zachovány původní dlažby, které se dobře barevně doplňují s novými prvky interiéru.
Technické řešení
V bytě byla instalována rekuperace, která je skrytá v rámci vestavěných skříní a podhledů. Tento systém zajišťuje dostatečný přísun čerstvého vzduchu, zejména do zadní ložnice, která nemá otvíravé okno směřující na fasádu. Rekuperace výrazně přispívá ke zlepšení kvality vnitřního prostředí.
Rekonstrukce tak proměnila původní prostor na funkční byt pro tříčlennou rodinu, který se i přes omezené rozměry snaží splňovat požadavky na komfortní bydlení.
Doplňující informace
Studio | Markéta Bromová architekti |
Autor | Markéta Bromová |
Design tým | Ing. arch. Patricia Sičáková |
Umístění projektu | Baranova, Praha |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2022 |
Rok dokončení | 2023 |
Užitná plocha | 49 m2 |
Fotografie | Veronika Raffajová, veronika.raffajova@gmail.com |
Spolupracovníci a dodavatelé | Betonová kuchyňská deska a deska k umyvadlu: Burning Vibe, Truhlářske výrobky: RAPF Truhlářství Stavební práce: VOST Dodavatel vypínačů a zásuvek: SMARTTECH |
Materiály | Seznam použitých materiálů
beton – kuchyňská deska, atypová umyvadla
valchromat – dvířka kuchyně březová překližka – veškerý vestavný nábytek |
Značky | Seznam použitých značek
stropní světlo Arigato Pendant 45 (jídelna) – Grupa
nástěnná světla Ascoli Swing (ložnice) – Astro Lighting světla přisazená ke stropu Exhaust spot – Buster + Punch vypínače, zásuvky JUNG LS 990 – JUNG keramický obklad v kuchyni a koupelně – Aleluia Cerâmicas |
O studiu/autorovi | Bližší informace
Bio – Markéta BromováPochází ze severu Čech, kde vystudovala architekturu v Liberci. Po škole pracovala v několika pražských ateliérech na malých i velkých projektech. Od roku 2010 vede vlastní studio. Po třinácti letech má již za sebou spoustu práce. Spolu s kolegy se snažíme k zadání nalézt přístup, kdy si definujeme hlavní priority a stěžejní charakteristiky nebo momenty prostoru. Tvůrčí proces je pro nás cesta. Nechceme svými návrhy klouzat po povrchu. V tom nespatřujeme smysl naší práce. Baví nás hledat základní principy prostoru i objevovat další možnosti materiálů a snad s nimi i experimentovat. Je pro nás důležitý jak celkový koncept a komplexní přístup k celému zadání, tak i detail, který je podstatný při realizaci interiérů. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Veronika Raffajová, veronika.raffajova@gmail.com
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – Studio Markéta Bromová architekti a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek