Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Setkání lídrů českého stavebnictví

Na základě kvartální analýzy by se mělo stavebnictví odrazit od pomyslného dna a mělo by vzrůst o 0,7 %. V příštím roce by to mělo být o dalších 2,9 %. Řekl na setkání lídrů českého stavebnictví Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.
Setkání lídrů českého stavebnictví

Setkání lídrů českého stavebnictví se uskutečnilo koncem května v České národní bance a zúčastnilo se jí přes 450 lídrů českého stavebnictví. Mezi řečníky tentokrát usedli mj. prezident republiky, předseda vlády a několik ministrů.

Většina „lídrů“ potvrzuje stabilizaci odvětví a očekává v příštích letech mírný růst. Chystá se razantní novela zákona o veřejných zakázkách, která by měla významně usnadnit zadávání projektů a čerpání peněz z evropských fondů.

Akci zahájil Jiří Vacek, ředitel CEEC Research s.r.o., který se věnoval převážně současnému stavu stavebnictví a pohledu do budoucnosti. Podle Jiřího Vacka patří mezi klíčové faktory, které omezují stabilitu stavebních firem nestabilní legislativa a nekoncepční investiční politiky státu. Jedná se zejména o nekonzistentní investiční politiku, která se pravidelně mění podle personálního obsazení klíčových postů představiteli veřejné sféry, rovněž také časté personální změny ve vedoucích pozicích představitelů státní správy, a tím se i měnících priorit jednotlivých úřadů, chybějící dlouhodobý rámec pro financování staveb a v neposlední řadě i nepředvídatelnost vývoje legislativy, která je klíčová pro rozhodování investorů. Dalšími faktory, které negativně ovlivňují současný stav stavebnictví, jsou nízké ceny veřejných zakázek a špatná platební morálka. Velkým problém je ale „krize podnikatelského prostředí“. Téměř čtyři z deseti firem jsou ochotny vzít zakázku s nulovou nebo zápornou marží, u velkých firem je to až každá druhá. Polovina firem porušuje v důsledku tvrdého konkurenčního boje vlastní předpisy kvůli získání zakázky. Během setkání se k situaci ohledně stavebnictví vyjádřil i prezident České republiky Miloš Zeman. Vyjádřil se pochvalně k novému zákonu o Veřejných zakázkách, který má v gesci Ministerstvo pro místní rozvoj. Nelíbí se mu zvýšení podílu víceprací na 50 %, naopak kladně hodnotí pokračování tendru i pokud se přihlásí jen jeden zájemce. Touto zprávou svůj optimismus vyčerpal a dál už byla jeho slova jen kritická.

„Od roku 2004 stavebnictví kleslo svojí kapacitou o 33 %, odešlo z něho kolem 50 000 zaměstnanců a 30 % firem zkrachovalo. V současné době jsme na úrovni roku 2004. Jsme hluboko pod rokem 2008, který byl vrcholem stavebnictví. Od ledna do dubna klesly investiční výdaje o 16 %. Při práci na rozpočtu na příští rok se tento fakt musí zohlednit. Musíme více investovat, abychom pozvedli stavebnictví.„ dodal prezident. Po prezidentovi převzal slovo předseda vlády Bohuslav Sobotka. Prioritou vlády je zrychlit čerpání evropských dotací, v němž byla Česká republika v loňském roce nejhorší z celé EU. Tomu by měla napomoci hlavně novela zákona o veřejných zakázkách. „Naše stavebnictví má za sebou pětiletou stagnaci. V současné době připravujeme zákon o sociálním bydlení, v rámci tohoto zákona by mělo dojít k výstavbám a opravám ubytoven pro sociálně slabé. Chceme se zaměřit i na opravu památek, abychom podpořili nejenom vznik nových stavebních zakázek, ale i cestovní ruch.“ Dodal předseda vlády.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a pokračoval ve výčtu opatření na podporu stavebnictví. Zmínil podporu investic a obnovení fungování Czechinvestu, nebo ustanovení, které by sloučilo povolování a umístění stavby v jeden správní akt. Samostatnou kapitolou je pak snaha přitáhnout investory z Číny.

V rámci akce dále vystoupili generální ředitel PSJ a.s. František Vaculík, ministryně pro místní rozvoj ČR Věra Jourová, náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš a statutární ředitel Skanska a.s. Dan Ťok. Na závěr setkání byly předány ceny pro TOP zadavatelem pro rok 2013 a TOP Stavební společností roku 2013.

Top stavební firma

  1. místo Vodohospodářské stavby
  2. místo Porr
  3. místo Strabag

Top zadavatel

  1. místo Kraj Vysočina
  2. místo město Jihlava
  3. místo Královéhradecký kraj

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA