REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vila Tugendhat: Méně je více. Perla architektury, památka UNESCO. Moderně vybavený dům měl i řízené větrání

Brno je občas nepatrně opomíjené stran památek a pokud nejste znalci, tak se lehce stane, že přehlédnete opravdové skvosty. Ten, kdo navštíví Brno na krátký čas, namíří svoji pozornost převážně na skvělé, tudíž i vcelku známé trio vil, které bylo posléze doplněné o vilu čtvrtou. Zmíněným triem jsou funkcionalistická Vila Stiassni od architekta Ernsta Wiesnera, secesní Jurkovičova vila od architekta Dušana Samo Jurkoviče a pochopitelně funkcionalistická vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe z roku 1928.
Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš
Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Po rekonstrukci v roce 2014 se k nim po právu přiřadila secesní Vila Löw-Beer v Černých Polích od Alexandera von Neumanna.

Od Vily Löw-Beer se historicky odvíjí v pozdější době funkcionalistická vila Tugendhat. Proč? Protože rodina Löw-Beer byla zároveň rodinou Grety Tugendhatové, rozené Löw-Beer. Svažitému pozemku rozdělenému na dva, v dolní části v ulici Drobného vévodila Vila Löw-Beer a v horní části v ulici Černopolní vila Tugendhat.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Od širších souvislostí a dobových reálií se dostáváme k samotné vile Tugendhat. Celková myšlenka nefalšovaného projevu funkcionalismu v celé své monumentalitě, se zde setkala s nebývalou osvíceností a zájmem movitého investora. Osvícenosti společně s movitostí majitelů bylo třeba, zvážíme-li, že tehdejší cena se vyšplhala na 8 miliónů Kčs, za což v té době bylo možné pořídit asi čtyřicet běžných rodinných domů. Myšlenka volného půdorysu, jeho dynamika, náznaky dělení pomocí polopříček, to vše jsou principy, které v té době neměly nikde obdobu. Po stránce architektonické je vše dotaženo ad absurdum. To dává základ celkové kvalitě, která je součástí všeho, ale nevyčnívá na vás přehnaně okázale. Zároveň je tím dotaženo i „prosté“ řemeslo, což nebývá vždy pravidlem.

Zdroj: AdobeStock - maros013

Shrnuto a podtrženo, jednoduchý, ale účelný, nadčasový design a skvělá řemeslná práce dávají do vínku dějinnou „dlouhověkost“ celého díla.

Návštěvníci zde vnímají nádherný kolorit doby, tehdejší mobiliář, instalace, vybavení místností i neskutečné finesy tehdejších technických a technologických zařízení, jež sloužila obyvatelům vily. Část toho krásného řemesla a propracovaných detailů nestihneme v přílivu informací často ani postřehnout. Nabízíme vám proto neotřelý pohled na technická zařízení a dobové stroje, které díky rekonstrukci ožily a byly uvedeny do staronové, a hlavně funkční, podoby. Je to bonus, který nelze nezmínit a nezabývat se jím hlouběji. Je zde i spousta netypických pohledů, které je škoda nevidět.

Po této cestě nás zkušeně a fundovaně provedla ředitelka vily Tugendhat Ing. arch. Iveta ČERNÁ. Mimo profesionálního zájmu architekta a památkáře, je s vilou svázána neoddělitelně přes dvacet let, včetně přednášek, setkání, filmů a bohaté publikační činnosti. Byla součástí poslední rekonstrukce a těžko budete hledat někoho povolanějšího. Na dotaz, co jí nejvíce přirostlo k srdci na vile Tugendhat, nám potvrdila náš oprávněný zájem o předmět našeho natáčení:

Já myslím, že samotný proces objevování toho, co ten dům umí a čeho je schopný, je nesmírně edukační a dlouhodobý.

Paní architektka zmínila i pomyslná tajemství, která začal dům vydávat při „odstrojení“ během rekonstrukce. To je přesně ta trochu skrytá tvář vily, kterou jsme chtěli poodhalit tak trochu očima našeho serveru.

Tím poodhalením je I. ze čtyř dílů pořadu o vile Tugendhat, jedné z nejvíce ceněných vil na světě, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kotelna – vila Tugendhat. Foto: redakce

Vila Tugendhat spotřebovala vagón koksu za sezónu. Jak se vytápěla dříve a dnes funkcionalistická perla

Vila Tugendhat měla v dobách největší slávy, myšleno v době, kdy sloužila krátkých 9 let svým majitelům, rodině Tugendhatových, poměrně slušnou spotřebu paliva. Hovoří se o vagónu koksu na zimní sezónu. Rodina si mohla tento přepych dovolit, ale ekonomické řešení to zrovna nebylo. Veliké plochy…

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky.…