REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky. Nicméně jaké repliky. Originální stran jedinečnosti. Co kousek, to unikát.
Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš
Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Ve druhém díle našeho objevování jsme nahlédli do vybavení sociálního zázemí vily. Vzhledem k tomu, že vany a umyvadla byly při necitlivé rekonstrukci v roce 1980 odstraněny a nahrazeny rádoby „moderními“ kusy pro ubytování významných hostů, bylo třeba tyto místnosti vybavit zcela novými replikami tehdejší sanitární techniky. Výjimečný byl i fakt, že vybavení, jako je speciální bidet, zdvojené umyvadlo se směšovací baterií, sprcha klasická i masážní, bělninový obklad, bylo ryze české provenience. Zatím co obklady vytvořila společnost RAKO, výroby sanitární techniky se zhostila společnost Laufen a vytvořila pro vilu nádherné dobové repliky. Prostě rekonstrukce, jak má být.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Podíváte-li se na naše povídání o sanitární keramice, nemůžete nepostřehnout krásu tehdejších solitérů, kterými byla kupříkladu koupelna rodičů vybavena. Paradoxně již v tehdejší době tvůrci hleděli na praktičnost, maximální funkčnost, která jde jaksi samozřejmě ruku v ruce se zdařilou estetikou. Naleznete tam technické finesy, které předběhly dobu, což je ostatně doménou řešení všech částí vily. Je to draze zaplacený luxus, který nebyl běžný, ale byl nápaditý, krásný, obdivuhodný a inspirativní.

V našem povídání se dozvíte i to, jak se takové dobové repliky složitě a pracně vyrábějí. Je to detektivní práce, kdy vývoj začíná leckdy u dobových fotek, modelace předloh a vzorů, až po samotný proces výroby forem pro výrobu replik, přímo ve společnosti Laufen. Je to krásná, ale velmi náročná a složitá práce. Jako vždy určená jen profesionálům. V podstatě část produktových řad moderních kusů vychází často z designu inspirovaného podobnými replikami. Není sice možné si domů koupit kusy sanitární techniky zrcadlící věrně předlohy z vily Tugendhat, nicméně možná naleznete některé moderní designové poklady inspirované touto érou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kotelna – vila Tugendhat. Foto: redakce

Vila Tugendhat spotřebovala vagón koksu za sezónu. Jak se vytápěla dříve a dnes funkcionalistická perla

Vila Tugendhat měla v dobách největší slávy, myšleno v době, kdy sloužila krátkých 9 let svým majitelům, rodině Tugendhatových, poměrně slušnou spotřebu paliva. Hovoří se o vagónu koksu na zimní sezónu. Rodina si mohla tento přepych dovolit, ale ekonomické řešení to zrovna nebylo. Veliké plochy…

REKLAMA