REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

Moderní stavba je nenápadně uchycena na skalnatém výběžku a vnitřní prostory záměrně připomínají výduť jeskyně. Předlohou pro základní design budovy se staly geologické útvary s množstvím přírodních i uměle vytvořených jeskyní, které jsou rozesety všude po pobřeží Georgian Bay.

Když tým architektů zavítal na soukromý ostrov poprvé, bylo jasné, že nebude snadné najít v členitém terénu místo pro volně stojící stavbu. Nejlepší podmínky nakonec poskytl výběžek skalního masivu, ze kterého je možné sledovat dění na jezeře i protější břeh. Silným argumentem pro stavbu byla také dobrá orientace ke světovým stranám. Podle časopisu National Geographic patří západy slunce nad jezerem Grotto k nejkrásnějším na světě.

Jednoduchý geometrický tvar stavby spolu s fasádou z tmavého dřeva funguje jako decentní mimikry. Minimalistická budova z přírodní kulisy nevyčnívá ani nebudí pozornost. Plynule přechází ve skalnaté okolí a souzní s modravou vodní hladinou i vertikálami stromů. Zcela jiný pohled nabízí dynamický interiér v nautickém stylu. Strop i stěny sauny jsou mírně zvlněny a umožňují odpočívat na dvou úrovních. Složeny jsou z asymetrických dílů, které byly vyříznuty z cedrového dřeva za pomoci moderních technologií.

Na pravý úhel zde prakticky nenarazíte, výjimkou je pouze rovná dřevěná podlaha. Nouze naopak není o přirozené denní světlo. Do interiéru proudí v dostatečném množství skrz několik zaoblených okenních otvorů. Pokud se majitelé rozhodnou relaxovat po setmění, mohou si v sauně posvítit energeticky úsporným umělým osvětlením.

Při hledání nejvhodnějšího designu vsadili architekti na moderní technologie. Skalní masiv nasnímali nejdříve laserovým scannerem Leica 3D a poté vytvořili několik CNC modelů, které počítaly s použitím různých tvarů i kombinací materiálů. Z patnácti rozmanitých designů vybrali společně finální 4 verze, které probrali s investorem. Zvolil si tu, která počítala se střízlivým bytelným exteriérem, který kontrastoval s dynamickým pojetím vnitřního prostoru.

Vzhledem k odvážnému konceptu bylo nutné najít kvalitní dodavatele ochotné experimentovat a zpracovat precizně každou část stavby – i ty nejmenší detaily. Architekti společně s pracovníky pily a výrobcem kovových prvků vyvinuli inovativní způsob prefabrikace založený na 3D technologii. Výsledkem byla atypická dřevěná skládačka, která se stala základem pro dynamickoui jeskyni.

Při volbě materiálu vhodného pro stavbu nehrála roli pouze lokální dostupnost. Cedrové dřevo je kvalitní, vysoce odolné vůči hnilobě má hezkou barvu a také příjemně voní. Okenní výplně mají kvalitní dvojité až trojité prosklení. Kromě zajímavého výhledu nabízejí také vysokou energetickou úsporu.

Velkou výzvou v případě Grotto bylo také najít šetrné řešení vytápění, větrání a zateplení. Sauna stojí v divoké přírodě bez možnosti připojení do sítí. Dostatek tepla pro provoz sauny zajišťuje dvojice kamen s vysokou výhřevností. Součástí budovy je kvalitní ventilační systém s několika výkonnými větráky, které umožňují budově větrat. Nehrozí tak, že dřevo v interiéru časem poškodí hniloba nebo se zkroutí působením vysoké vlhkosti. Stavbu zvenčí chrání také vrstva izolace. Jednotlivé části sauny jsou proto důkladně chráněny nejen před rychlým zahříváním a chladnutím, ale i výkyvy teplot v okolí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Původní areál venkovních lázní s otevřenou saunou v biberbašském Jordanbadu měl být podle plánů rozebrán a postupně nahrazen novým, modernějším areálem. V zásadě se mělo jednat o výstavbu uzavřeného ...

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Máme tady opět jednu z londýnských inspirací, jak může vypadat malý domek ve vnitrobloku. Dřevěný domek, který architekt nazývá „Temný klenot“, slouží jako pracovna, místo pro cvičení jógy a dětská ...

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Pocta kubismu, práce šíleného architekta nebo ve své podstatě vizuálně nesmírně zajímavé dílko? Když se do projektu renovace poněkud fádního rodinného sídla zapojil architekt Kazuyasu Kochi (KAS), ...

Moderní poezie starých továren

Moderní poezie starých továren

Ateliérové bydlení s důrazem na velký otevřený prostor je symbolem svobodného životního stylu. Rakouský designér a výtvarník Peter Kogler navazuje na osobitou poetiku let šedesátých.

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška