Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bydlení v souladu s přírodou

Současné trendy zdravého ekologického bydlení se soustředí nejenom na samotné bydlení. Propagátoři je zasazují do celkového kontextu svobody bydlení a obecně také svobody žití. Zpravidla to znamená, být co nejméně závislý na stávajícím systému, na zdrojích energie a na penězích a být maximálně ohleduplný k přírodě.
Bydlení v souladu s přírodou

Nejčastější inspirací jsou stromy. Uživatelé preferují návrhy domů, které propojují interiér se zahradou a sadem. Domy jsou vymyšleny tak, aby se dokázaly přizpůsobit běžným individuálním potřebám ekologicky uvažujícího člověka. Neplánují se místnosti podle předepsaných minimálních rozměrů, pouští se dovnitř co nejvíce slunce a vzduchu. Ložnice bývají volně spojené s obývacím pokojem, lze je oddělit posuvnou stěnou; z dětského pokoje se může stát časem pracovna, z šatny umělecká dílna. Počítá se i s variantou, že to nemusí být pouze stromy, které se v průběhu let rozrostou, a dává se vždy k jednání několik možností, jak v budoucnu dům jednoduše a rychle přestavět, případně recyklovat.

Kompletně dokončenou stavbu podle individuálního návrhu lze vlastnit zhruba do šesti měsíců včetně všech technologií, s větrací jednotkou s rekuperací tepla z odváděného vzduchu, včetně finálních povrchů podlah, stěn, montáže zařizovacích předmětů a osvětlení. Velký důraz je kladen nejen na kvalitu stavebních materiálů a technologií, ale především na umístění stavby. Stromy nejsou v tomto případě pouze symbolem. V letních měsících by měly kromě jiného i zamezit přehřívání fasády a zabránit nežádoucím tepelným ziskům.

Důležitým parametrem při užívání takovýchto domů jsou jeho provozní náklady. Dobré firmy podrobně analyzují všechny detaily v počítačové aplikaci PHPP (Passive House Planning Package) a nabídnou buď nízkoenergetický nebo pasivní dům. Pasivní dům spotřebuje jak známo méně než 15kWh/m² za rok, nízkoenergetický má hraniční hodnotu 50 kWh/m², přičemž současná novostavba běžné české produkce spotřebuje až 150kWh/m² za rok.

Jako hlavní konstrukční prvek se nejčastěji používá systémový izolační panel, který je složen ze dvou vrstev OSB (Oriented Strand Board) a staticky spolupůsobícího jádra – expandovaného polystyrenu. OSB deska je tvořena ze tří vrstev orientovaných velkoplošných třísek smrku a borovice. Jako pomocné konstrukční prvky se používají KVH a BSH hranoly ze smrkového lepeného masivního dřeva. Pro dosažení požadovaných vlastností obálky budovy jsou kromě jiného důležitá i okna, stále častěji se volí kvalitní izolační trojskla.

Domy otevřené do zahrady bezpochyby odrážejí současné trendy ekologického moderního bydlení. Mohu se užívat celoročně i víkendově. Konstrukce domu a založení na zemních vrutech umožňuje rychlou a bezchybnou výstavbu. Nepoužívají se žádné „mokré“ stavební procesy, lze tedy zakládat a stavět třeba v lednu či v únoru. Návrh domu se obyčejně upravuje poměrně rychle, a pokud se investor a realizátor shodnou, putuje daný projekt během týdne na úřad. Projednání trvá obvykle 2 až 3 měsíce a firma zatím připravuje vše potřebné pro zahájení stavby.

Pracuje na dokončení výrobní dokumentace, na přesném rozpočtu, splátkovém kalendáři, případně na řešení financování pomocí hypotéky. Samotná výstavba pak probíhá asi 3 měsíce, takže lze bydlet už za půl roku od první schůzky s firmou. Podle dostupných informací použila jeden z těchto konstrukčních systémů dokonce i česká Mendelova polární stanice v Antarktidě. V evropských podmínkách tedy obstojí více než stoprocentně. V horských oblastech je třeba vyztužit konstrukci při větším zatížením sněhem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Parking Garage Facade P22a. Architektonické studio: wulf architekten. Foto: Tobias Vollmer

Ohromují, okouzlují, vtipkují. Fasády jsou vážná věc, pobavit ale umí

Je těžké nesoudit knihu podle obálky a budovu podle fasády. Obě totiž dodávají dílu jeho výslednou podobu. Následující příklady obrazem postihují rozmanitost designu, fasády odvážně udávající tón celým objektům. Jen někdy promlouvají do prostoru způsobem, který vyvolá obdiv, pohoršení, úsměv nebo posměch. Jak je…

Zdroj: Fotolia, Richard Villalon

Vyfoťte Otevřenou Prahu – fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha 2024

Chystáte se na festival Open House Praha? Rádi fotíte ať již na mobil nebo zrcadlovku? Rádi byste se ve fotografii i zlepšovali? Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavé odměny, tisícikorunové vouchery na školu fotografie. Soutěžit můžete ve třech kategoriích. Foťte to, co vás zajímá – krásné prostory, jemné detaily…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…