REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Starou kůlnu nahradili obytným pavilonkem. Mají trucovnu uprostřed zahrady

Projekt, který možná nemá zásadní dosah a neohromí svou velikostí. Zato překvapí důkladností provedení, chytrým nápadem a tím, že vychází vyloženě z lidských měřítek a potřeb. Zkrátka a dobře, Pavilon Törnskatan má za cíl jen dělat radost obyvatelům jednoho domu ze švédského Linköpingu. A daří se to.
Foto: Patrik Ekenblom

Zmínění obyvatelé byli povšechně se stavem svého bydlení spokojení, snad jen, že jim přišlo trochu zbytečně stísněné. Uvykli si totiž trávit většinu slunečných dní na zahradě za domem, a pak jim pojetí jejich domácnosti po zbytek roku přišlo nadmíru uzavřené a stinné. S přibývajícími lety také nemohli mezi záhonky řádit tak, jak byli dříve zvyklí. Proto postupně přikročili k transformaci zahrady užitkové na okrasnou. Nu, a za nějaký čas dospěli stářím do věku, kdy už by se na tu krásu okolo raději jen dívali a kochali se výsledky vlastní práce. Nejlépe po celý rok, ale aspoň těch pár prosluněných měsíců, jak byli dříve zvyklí. Co s tím?

Vyplnit prostor něčím užitečným

Architekt Simon Fast ze stejnojmenného švédského ateliéru nabídl řešení. A to odstranění stavebně již nevyhovujícího a prakticky nevyužívaného zahradního domku – kůlny na náčiní, a jeho nahrazení o poznání komfortnější stavbou. Zahradním pavilonem, důmyslně řešenou přístavbou. Její účel je přitom prostý: zprostředkovat obyvatelům domácnosti pobyt v jejich překrásné zahradě, po větší část roku. A to pro-aktivní formou, rozšiřující vlastně celou domácnost. Pavilon Törnskatan je totiž pojat jako obývací pokoj uprostřed zahrady. Tedy, spíše jako lehce víceúčelová místnost.

Foto: Patrik Ekenblom

V průběhu roku totiž může být využíván jako vnitřní-venkovní jídelna, místo k přátelskému posezení, inspirativní prostor pro partičku karet nebo šachu. Nebo ideální zázemí pro pořádání zahradní slavnosti a grilování, když se sejde širší rodina. Ve své podobě je to ideální řešení pro domácnost, která nedisponuje zvláštním prostorem navíc, a každá početnější návštěva učiní dům přeplněný. Tady se nabízí možnost přesunout zábavu do pavilonu, jež navíc disponuje krásami přilehlé, léta vytvářené zahrady. Další z mnoha předností je pak jednoduchost, s níž jedna nová stavba nahradila starou, již nevyhovující a nadbytečnou.

Stavba pro pohodu

Výstavba, rozplánovaná krok za krokem, nezahrnovala nic nadstandardního. Začalo se stržením dřevěné boudy, rozebráním materiálu. Následoval výkop pro základovou desku. Tady si stavitelé ulehčili práci, a využili hotového betonového panelu. Na ztraceném bednění pak začala vyrůstat konstrukce, jež je vyhotovena z cihel. Ne nových, ale z druhé ruky. Pro pojetí stavby to vůbec nevadilo, a snížily se tím jen náklady. Nikoliv úroveň provedení. Ta naopak lichotí charakteru rozvolněné zástavby na předměstí. Cihla i betonový základ se starají o to, že pavilon nepřichází o teplo.

Foto: Patrik Ekenblom

Toho se mu dostává jednak prosklenými stěnami a dveřmi – ústícími do zahrady, ale také kamny na dřevo. Které prostor příjemně vyhřejí. Nově je tu také podlahové vytápění, kryté „podlahou z cihel“. Obyvatelé tedy mohou usednout uvnitř, nad kávou a novinami, i během pošmourného a deštivého podzimu. A přitom jsou pořád na dotek od míst, která mají tak rádi. Stavba pavilonu nepřesahuje dispozice původní kůlny, svými 20 metry čtverečními vyplňuje jen objem někdejší stavby. Takže nedošlo k nějakému vizuálními narušení. Spíš naopak, protože pavilon estetickou hodnotu místa zvýšil.

Pavilon, který chrání zahradu

Neobvyklá geometrie stavby přitom vychází z jednoduchého konceptu. Jedna „ohradní“ stěna je vnějším lemem zahrady, a chrání před větrem a hlukem z ulice. Stavba se o ní opírá, ale současně si zachovává svou otevřenost v pohledové linii. Objekt sám není přímo napojený na domácnost, čímž vzniká úzký koridor vedoucí k plotu, bráně, ulici. A současně místo sympaticky oddělené od ruchu okolí. Důležitý je i přesah střechy, který vlídně zastiňuje interiér jedné jediné místnosti pavilonu.

Foto: Patrik Ekenblom

Jinak je pavilon po všech stránkách klasickou zděnou stavbu, na betonové desce. Nad okny a skleněnými příčkami jsou pro manipulaci s použity dřevěné nosníky. Střecha je jednoduchou dřevěnou konstrukcí, která je ponechána odhalená, natřená bílou barvou. Střecha se v mírném sklonu orientuje z jihu a západ, aby se minimalizovalo přehřívání během poledne, a zároveň to umožnilo místnosti maximální osvit během odpoledne.

Samostatný, ale navázaný povahou materiálu

Zaoblené provedení je sice hlavní stavbě rodinného domu cizí, ale spojení tu vytváří shodný materiál. V případě pavilonu pak odhalená cihla vytváří až antické pojetí. Cihly slouží jako vodící prvek, napojující pavilon na dům. Organickou povahu této vazby vystihuje dlažba z vyskládaných cihel. Výhodou je, že tohle uspořádání podporuje přirozený však vody, netvoří se tu kaluže.

Foto: Patrik Ekenblom

Obyvatelé si současně přáli, aby přístavek neubíral místo zahradě, a tak jej nechali po celém průběhu mírně zkosené střechy osadit vegetací. Střecha pavilonu tedy aktivně zadržuje dešťovou vodu na pozemku, slouží jako „chladicí jednotka“ a snižuje stopu objektu v území. A ukotvuje ji v celku zahrady. Simon Fast dodává, že pro úspěch celého procesu byla klíčová úzká spolupráce mezi projektantem stavby a zahradním architektem.

Údaje o projektu

Název projektu: Törnskatan Pavilion
Typ projektu: přístavba k rodinnému domu
Architektonické studio: Simon Fast
Lokalizace: Linköping, Švédsko
Vedoucí projektu: Simon Fast
Projektový tým: Simon Fast, Helena Hasselberg
Dodavatel stavby: Vårdnäs Bygg
Krajinná architektura: Helena Hasselberg
Zednické práce: Wollmars Bygg
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2021
Užitná plocha: 20 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Alina Lefa, Alexandros Fotakis

Ubytování na ostrově, pokoj uprostřed zahrady. Dá vám ochutnat to pravé Řecko

Kea, nebo také Tzia - podle toho, jaké formě názvu dáte přednost - se v Egejském moři neztratí. S dvacetikilometrovou délkou a poloviční šířkou patří v Kykladském souostroví k těm větším kouskům souše. I když se zprvu nezdál mít výrazný turistický potenciál, dokázali si místní obyvatelé poradit.

foto: Ypsilon Business Photography

Zjistili, že dvě auta nepotřebují. Garáž přestavěli na zahradní pokoj

Požadavky jaké máme na bydlení, se mění a vyvíjí. A je na architektech, aby na tyto změny dokázali reagovat. Příkladem může být zajímavá rekonstrukce, kombinace přestavby a rozšíření rodinného domu v belgickém Lebbeku. Dům tu přišel o kus garáže, ale namísto toho získal více místa pro život, zelenou střechu a přístup…

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Bývala to tajuplná zahrada obehnaná vysokou kamennou zdí s prostorným altánem pro dobrodružná nebo tajná milostná setkávání. Najdeme i dnes taková místa, která nás přitahují zvláštní silou?

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Ne nadarmo se říká, že odborník dokáže ušetřit nemalé finanční částky. Jedním z těch odborníků na slovo vzatých je zahradní architekt, který dokáže naplánovat zahradu do nejmenšího detailu a navíc je většinou i schopen doporučit vhodnou realizační firmu, která nabídne i následnou údržbu. Ačkoli se může na první…

Pavilon FLOW - venkovní městský prostor pro každou příležitost

Pavilon FLOW - venkovní městský prostor pro každou příležitost

Jednoduchý a nenáročný nápad na výstavbu víceúčelového otevřeného pavilonu pro mládež v jiho-asijském univerzitním městečku je inspirací pro řadu podobných projektů po celém světě. „Dejme studentům prostor, oni už budou vědět co s ním,“ zněla teze architektů. A tak se stalo. Městský prostor, jehož účel tvoří lidé…

REKLAMA