Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
Všechna témata

Zelené stavitelství: Požadavky budou zohledňovat dotace i banky při úvěrování

Green deal? Enviromentální stavitelství? Udržitelný rozvoj? Modrozelená infrastruktura? Obnovitelné zdroje energie? Mnoho pojmů, které se skloňují v poslední době. Prodraží to stavebnictví? Zvedají se kvůli požadavkům EU ceny energií nebo bydlení? Jaké jsou trendy, ke kterým se přiklání globální společnosti? A jak se to celé promítá do praxe v českém stavebnictví? To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru redakce TZBinfo a ESTAV.cz s Pavlem Francem z kanceláře Frank Bold Advokáti.

Jakým způsobem se promítne enviromentální principy do trhu?

Zcela se změní finanční trh a nástroje. Posuzování úvěrů nebo vyhodnocování dotací bude posuzováno nejen finančními parametry, ale i s ohledem na dopady na životní prostředí.

EU je schopna do bezúhlíkové ekonomiky investovat ročně 500 miliard euro, ale stejná částka musí dotéct i ze soukromého sektoru. Vznikla již legislativa, která toto má zajistit.

A jak to bude v sektorech stavebnictví, které staví bez dotací?

Pokud nějaký lokální subdodavatel staví pro globálního hráče, tak to již jistě zná. Globální firmy mají většinou nároky, které enviromentálním požadavkům odpovídají již dnes. Globální podnikatelská elita se již dříve rozhodla, že tímto směrem půjde. Druhou věcí je, že nejenom dotační tituly, ale i banky budou sledovat enviromentální a sociální dopady projektů, ke kterým úvěry poskytují.

Dá se to chápat tak, že tlak na enviromentální řešení bude přes banky i na menší firmy?

Situace bude postupně měnit. Ze začátku budou banky vyčleňovat část úvěrového portfolia, aby podpořily udržitelně citlivější projekty. Postupně to procento bude narůstat. Neznamená to, že by společnosti, které budou dělat byznys tak, jak ho doposud dělaly, neměly možnost úvěry získat, ale budou to mít obtížnější. Jednoduše řečeno, cena peněz se pro tyto případy bude zvyšovat. Lze počítat i s tím, že obecně návratnost investic ve stavebnictví se prodlouží, spolu s tím se ale prodlouží i životnost využitých řešení.

Co se stane v případě, že se developer, stavebník nebo město nebudou chtít vydat touto cestou?

Pro ně to bude mít několik dopadů, v prvé řadě se domnívám, že přijdou o spoustu obchodních příležitostí. Budou zaostávat technologicky a inovačně ve všech odvětvích. Výše zmíněné je dlouhodobý světový trend, který netlačí jen Evropská unie. Jak jsme si řekli, velcí hráči k němu přistupují dobrovolně. Za druhé bude menší možnost účastnit se tendrů a trhu. Například ve Velké Británii, která není v EU, již dnes musíte dodávat při účasti v soutěžích reporty na které české podnikatelské prostředí vůbec není zvyklé, čeští dodavatelé jsou z toho dost překvapení a nejsou na to nachystaní.

Poslechněte si celý rozhovor ve videu výše!

Jaké příležitosti pro firmy a stavebníky nyní vznikají v energetice? Jak reálně probíhají procesy se začleněním obnovitelných zdrojů? Jak lze využít transformaci energetiky? Zvyšují obnovitelné zdroje a enviromentální přístup ke stavebnictví ceny? Co a jak řeší modrozelená infrastruktura měst? K čemu je dobrá? V jakých městech a obcích se daří principy prosazovat?

Většina projektů, vedoucí k dlouhodobé udržitelnosti přesahuje čtyřleté volební období na úrovních měst, zastupitelstev v krajích ale i na vládní úrovni. Jde to prakticky skloubit se strategií udržitelného rozvoje? A vyplatí se to všechno nejen pro životní prostředí ale i finančně? Mnoho otázek a odpovědí si vyslechněte v rozhovoru se zástupcem FrakBold Future Pavlem Francem s ředitelkou portálů ESTAV.cz a TZBinfo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.