REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavební právo není jen o sezení nad papíry. Vesele o vážných věcech se stavebním advokátem

Stavební advokacie – to nezní jako příliš akční a dobrodružný obor. Za problémy se stavbami se skrývají často velké finanční náklady, z toho plynoucí neochota stran ustoupit a pak i stavební advokát musí odložit talár a oblek a vydat se v pracovním na stavby, do sklepů, do krovů, aby zjistil skutečný stav věci. Vesele o oboru stavební advokacie jsme si povídali na závěr nočního vysílání ze studia ESTAV.cz a TZB-info.
Zdroj: AdobeStock -  BrunoWeltmann
Zdroj: AdobeStock - BrunoWeltmann

„Na první pohled je stavebnictví v České republice precizní, všechno je vyprojektované, vztahy zajištěné smlouvami, a o to se staráme i my právníci. Ale šedivá je teorie a zelený strom života. Češi jsou kutilové a často velcí umělci improvizace,“ zahájil povídání Radek Motzke, stavební advokát a dlouhodobý spolupracovník a autor článků pro ESTAV.cz.

Celý rozhovor z večerního vysílání ze studia

Pokračuje: „I já sám, byť jsem byl v té době zkušený právník, jsem při rekonstrukci svého domu narazil na fakt, že ani neprůstřelná smlouva není zárukou všeho. Pečlivě vybranou stavební firmu totiž po zahájení prací na našem domě opustil její stavbyvedoucí. To nebyl dobrý signál, postupně jsem zjistil, že stavbyvedoucím jsem já. A začala komedie alá pan Lorenc. Dělníci často neznali ani postupy práce ani projekt. Materiál jsme přiváželi a skládali sami se ženou a pánové námi placení nás od ranní kávy při tom povzbuzovali. Ale když zapomněli vložit pod stěnu hydroizolace, rozloučili jsme se s nimi. Díky smlouvě jsme neztratili žádné peníze, ale času jsme ztratili hodně. Nejen smlouva, i výběr stavební firmy a lidí je nutné pečlivě vážit.“

Advokacie je i o práci v terénu, říká Radek Motzke: „Jindy jsme měli případ nelegálně odtěžovaného svahu v lomu. Stížnosti obyvatel provozovatel lomu odmítal s tím, že se netěží. V pět ráno jsme se tedy převlékli za houbaře a vyrazili na hříbky. Dostali se až do těsné blízkosti lomu, kde jsme si těžbu natočili, zjistili stav věci a prokázali nelegální těžbu. To bylo rozhodující v celém případu.“

V českých podmínkách je těžké stavět, nejen kvůli aktuálně drahým stavebním materiálům, je těžké získat i stavební povolení. I pro právníka je složité se v tom vyznat. „Chápu, že mnozí lidé při vyřizování povolení stavby tápou, moje práce je se v tom nakonec vyznat a cestu najít, ale chápu že laik se v tom zcela ztrácí,“ říká Motzke.  Jak to například dopadlo s kuriózním dvojdomkem v chatové oblasti, který nebyl dvojdomkem?

Poslechněte si nevážný rozhovor o vážných věcech s právníkem.

Radek Motzke

Advokát specializovaný na architekturu, stavebnictví a ochranu životního prostředí. Své rady zveřejňuje i na www.radekmotzke.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Povolování staveb

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Zdroj: AdobeStock – ParinApril

Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?

Jak probíhá řízení o povolení stavby podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Řízení se zahajuje na žádost, co se děje potom? Kdy úřad přistoupí k ústnímu projednání? A kdy k veřejnému? Kdo je jeho účastníkem? Jaké připomínky a námitky mohou účastníci či veřejnost vznášet? A jaké jsou lhůty? Co všechno…

REKLAMA