REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Domovní vypínače: Jaký je rozdíl mezi schodišťovým nebo křížovým a co je to tlačítko?

Nedílnou součástí každého bytového, případně domovního rozvodu elektroinstalace, jsou různé ovládací prvky. Zpravidla jsou viditelné na povrchu stěn a více či méně zdařile začleněny do interiéru. Nejčastějšími prvky pro ovládání jsou vypínače a tlačítka. Mezi další můžeme počítat různá čidla, termostaty atp. I mezi vypínači, které na první pohled vypadají stejně, ale existují rozdíly. Víte, co znamená schodišťový nebo křížový vypínač?
Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Vypínače a tlačítka jsou jedny z mála prvků elektroinstalace, kde máme vcelku svobodu rozhodování ohledně jejich designu. Výrobců je dostatek a nabídka široká.

Při jejich výběru nás ale čekají malá úskalí. Není totiž vypínač jako vypínač. A to nemluvím o záludném tlačítku.

Tak především si musíme uvědomit, že nejdůležitější parametry jsou napětí a proud, pro který je vypínač, případně tlačítko, dimenzován a schválen. Běžný vypínač bývá určen pro napětí do 250 V a může jím většinou protékat proud max 10 A. Z toho vyplývá, že se tyto vypínače nedají používat např. pro ovládání světelného zdroje o větším příkonu, než vypínač zvládne. Pokud chcete spínat větší příkon, musíte pro to použít například stykač.

Další důležitý parametr vypínače jsou jeho rozměry. A to konkrétně hloubka. Běžný vypínač bude mít hloubku 12 mm a nebude problém s jeho umístěním do krabice jak pod omítku, tak případně do povrchové, např. lištové krabice.

Spínač s jednoduchým krytem (v tomto případě je hloubka 21 mm). Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Problém může nastat v případech, kdy součástí vypínače je např. stmívač, kdy bude potřeba hloubka větší.

LED stmívač otočný DECENTE. Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Určitě je dobré před výběrem zkontrolovat hloubku krabice, kam bude vypínač umístěn.

Nesmíme zapomenout také na to, že vypínače se liší také vnitřním zapojením. V zásadě máme tyto druhy vypínačů:

Jednopólový spínač

Slouží např. k ovládání osvětlení z jednoho místa.

Střídavý přepínač

S ním lze ovládat osvětlení ze dvou míst. Využívaný je zejména na schodištích a chodbách. Odtud je taky jeho přezdívka „schodišťák“.

Křížový přepínač

Pokud potřebujeme ovládat osvětlení z více míst, použijeme křížový přepínač. Typicky se tak stává u delších chodeb a schodišť.

Schéma zapojení křížového přepínače. Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Tlačítko

Tlačítko samo o sobě dokáže spojit obvod jen na tu chvíli, kdy na něj prstem tlačíme. Jakmile tlak uvolníme, proud přestane protékat a zařízení se odpojí a zůstane odpojené. Typický příklad je zvonek.

Další možné využití pro tlačítko nalezneme např. u ovládání ventilátoru s časovým spínačem.

Tlačítko zajistí první impuls, který sepne časový spínač. Ten po určenou dobu drží obvod sepnutý a po jejím uplynutí sám obvod rozpojí a ventilátor se tak vypne.

Takže, když bychom to měli krátce shrnout. Při výběru vypínačů se nejdříve ujistíme, že vypínač je konstruován pro domovní síť pro napětí 250 V a proud 10 A. Že se nám opravdu vejde do krabice, kam ho chceme umístit, a že zvládne plnit funkci, kterou od něj potřebujeme. Tedy že nebudeme např. chtít po dvou jednopólových vypínačích ovládat světlo ze dvou míst.

Schéma zapojení tlačítka s časovým spínačem a s ventilátorem.

Pak už stačí jen zalistovat v katalogu, projít web, anebo zamířit přímo do nejbližší prodejny s elektroinstalačním materiálem. Výběr je opravdu široký.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AXIS

První IP kamera slaví 25. výročí. Čím byla tak přelomová?

Tak jako byl prvním světovým, evropským a také českým „lidovým“ počítačem Sinclair ZX Spectrum, tak první světovou a evropskou IP kamerou byl AXIS NetEye 200. A právě tato kamera, která byla základním kamenem přechodu mezi CCTV (Closed-circuit television) a VSS (Video surveillance systems for use in security…