REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Blíží se zákaz provozování starých kotlů na pevná paliva! Nezapomeňte na jeho výměnu

Pokud vytápíte svůj dům či chalupu starším kotlem na pevná paliva, je docela možné, že nadcházející otopná sezóna je tou poslední, po kterou jej budete moci ještě legálně provozovat. Od 1. září 2022 totiž platí zákaz provozování teplovodních kotlů na pevná paliva, které neplní přísné emisní limity podle zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší.
Zdroj: AdobeStock - Artem
Zdroj: AdobeStock - Artem

Neodkládejte povinnou kontrolu svého kotle, hrozí velké pokuty

Nový zákon o ochraně ovzduší platí od roku 2012. Do té doby si mohl doma topit každý prakticky čím chtěl a jak chtěl. Ovšem díky tomuto zákonu dostal stát do rukou poměrně silný nástroj na to, jak postupně regulovat lokální znečišťování ovzduší, především na venkově. Od roku 2016 musí být každý teplovodní kotel na pevná paliva pravidelně jednou za 3 roky kontrolován odborníkem. Kontrolu smí provést pouze technik, který je zaškolen firmou, která kotel vyrobila, a má k tomu patřičné oprávnění.

Seznam zaškolených techniků pro daný kotel lze nalézt na stránkám ministerstvy životního prostředí: https://ipo.mzp.cz/ . Průměrná cena za kontrolu se pohybuje od 1000 Kč za obyčejný kotel, po 2000 Kč za kotel s elektronickou regulací. Provozovatel kotle musí na vyžádání předložit doklad o této kontrole zástupci obce s rozšířenou pravomocí. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až do výše 20 tisíc korun.

Povinná kontrola se týká všech spalovacích zdrojů tepla na pevná paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění o jmenovitém příkonu 10 až 300 kW. Týká se tedy i krbových kamen či sporáků s teplovodním výměníkem napojeným na radiátory. U teplovodních kotlů je nejdůležitějším výsledkem kontroly potvrzení, zda může být kotel provozován také po 1. září 2022.

Staré kotle na uhlí a dřevo musí být do roka vyřazeny z provozu

Asi nejzásadnějším výstupem zákona o ochraně ovzduší směrem k lokálnímu vytápění domácností, je zákaz provozu již nevyhovujících kotlů na pevná paliva. Od 1. září 2022 totiž již nebudou moci být provozovány ty kotle, které neplní přísné emisní limity stanovené zákonem. Tedy kotle emisní třídy 1 a 2. Spoléhat na to, že když budu kotel provozovat dál, nic se mi nestane, bych rozhodně nedoporučoval. Za porušení této povinnosti lze uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun!! A z nedávných vyjádření Ministerstva životního prostředí je zřejmé, že stát se chystá přísně kontrolovat dodržování tohoto ustanovení zákona o ochraně ovzduší.

Jak poznám, že můj kotel nevyhovuje?

O tom, zda váš kotel vyhovuje či ne, musí rozhodnout odborník. Pokud dodržujete zákon, pak již máte provedenu povinnou kontrolu svého kotle odborníkem, a v dokladu z této kontroly máte uvedeno, zda lze váš zdroj tepla provozovat i od 1. 9. 2022. Nicméně pojďme si krátce popsat, jak poznám, že můj kotel nevyhovuje.

Kotlem, který nevyhovuje emisním parametrům, je teplovodní kotel na pevná paliva napojený na ústřední topení, který má přidělenu emisní třídu 1 nebo 2, popřípadě kotel, u kterého nelze určit emisní třídu. Jsou to:

  • Každý kotel na uhlí a dřevo, který byl vyroben před rokem 2000. Protože kotle vyrobené do roku 2000 se nezařazovaly do tříd a nelze tak u nich ověřit emisní třídu (emisní limity stanovené zákonem).
  • Ručně přikládané kotle bez ventilátoru vyrobené do roku 2010. Pokud není součástí vašeho kotle ventilátor, který do něj vhání spalovací vzduch, a kotel byl vyroben před rokem 2010, jedná se o obyčejný odhořívací či prohořívací kotel. Tyto kotle byly do roku 2010 vyráběny pouze ve třídách 1 a 2, a jejich provoz tedy bude zakázán. Od roku 2010 se objevily na trhu kotle DAKON typu DOR, které byly zařazeny již do třídy 3. Naopak každý kotel uvedený na trh od 1. 1. 2014 již musel mít minimálně třídu 3, takže ty by již měly vyhovovat podmínkám provozu i po roce 2022.
  • Každý kotel, u kterého nelze určit emisní třídu. To se týká především kotlů, které byly vyrobeny tzv. „na koleně“ a neprošly certifikací.
  • Zplyňovací kotle s ventilátorem a automatické kotle vyhovují, pokud byly vyrobeny po roce 1999. Prakticky všechny ručně přikládané kotle s ventilátorem a tzv. automatické kotle vyrobené po roce 1999 podmínkám provozu vyhovují, protože dosáhly třídy 3 a více.

Tento krátký „návod“ jak poznám nevyhovující kotel je pouze orientační, rozhodnout musí vždy odborník při pravidelné kontrole.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Liberecký kraj zastavil příjem žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj zastavil na konci května příjem žádostí o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Ve třetím kole výzvy bylo k dispozici téměř 210 milionů korun, zájem byl ale ještě vyšší. Žádostí bylo podáno 2680, peníze stačily na 1818 projektů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

REKLAMA