REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům je částečně pod zemí, aby zachoval zahradu. Nad zemí si užívá maximální otevřenosti

Šestitisícový Kloštar Ivanić by na mapě Chorvatska bylo snadné přehlédnout. Přesto se toto sídlo, vzdálené necelých 50 kilometrů od Záhřebu, zapsalo do světové mapy. Čím? Proslavilo se na poli, udržitelné a alternativní architektury. Návrh zdejšího rodinného domu, po všech stránkách velmi stylová rezidence, totiž dokázal zkombinovat protichůdné přístupy moderního stavitelství.
foto: Koridor 27

První, co při pohledu do stavební dokumentace a na objekt samotný zarazí, je nepoměr mezi plochou stavební parcely (400 metrů čtverečních), a jeho zastavěnou a užitnou plochou (350 metrů čtverečních). Přitom vidíme jen vyvýšený kvádr objektu, obklopeného dvorem a bazénem. Samotná výška tří pater, s patrnou střešní terasou a poněkud neobvyklým zakončením, dané parametry plochy nedokáže vysvětlit. A trvá o něco déle, než pochopíme, že vlastně celá zvolená plocha je ve své podstatě domem, garáží i atriem. Jen všechny své ne nutně potřebné provozy kryje pod zemí, v suterénních prostorách.

Dům nebo zahrada? Tady se lidé rozhodovat nemuseli

Rodinný dům se tím naprosto vymyká z modelu tradiční zástavby, příslušné regionu a nejspíš i celému Chorvatsku a Balkánu. Tato do extrému hnaná originalita ale chybou není, jak se vyjeví z prohlídky. Architekti tu totiž mistrně zužitkovali nabízený prostor do poslední pídě, a přitom si počínali tak, že svým komplexním řešením paradoxně prostor ušetřili. Pro koho? Pro obyvatele i přírodu samotnou, kteří teď nemusí řešit dilema mezi rozměrnějším domem, vyváženým absencí zahrady (anebo naopak). Mají obojí. Část zahrady je totiž současně zastřešením. Z řezu (bočního profilu) je celá „neuvěřitelná“ situace patrnější.

Foto: Koridor 27

Rodinný dům začíná vstupem, respektive vchodem kombinovaným s garážovým vjezdem. Stání pro auto je přitom zasazeno do svahu a prakticky zazeměno. Na vrcholku tohoto terénního převalu, zevnitř zesíleného betonem, se nachází část zahrady i s bazénem. Z garáže nebo „zahrady na kopci“ zamíříte na vlastní dvůr, atrium. To je díky své snížené úrovni kryto před nepříjemným větrem, a má ty nejlepší předpoklady stát se mile soukromým vnějším prostorem pro život rodiny. Soukromí obyvatel je tu na prvním místě, nikdo sem přes kopec a plot vidět nemůže. Svahy kopce zahrady navíc vytváří dojem svěží zelené masy, ohraničující prostor.

Maximální otevřenost. Nad zemí

Je to nenásilné vizuální i fyzické oddělení domu od okolí. Dvůr přitom navazuje na zelená prostranství, je jejich prodloužením. A až se rozroste strom, zasazený do středu tohoto miniaturního nádvoří, bude tu i příjemný stín. Ze dvora dál můžete zamířit jen k hlavní obytné části, situované do budovy se čtvercovým půdorysem. Vstupujete přitom místností letní kuchyně (stále zasunuté pod horizontem), která tak ve slunných měsících činí dvůr aktivní složkou rodinného života. Další dispozice vychází z minimalistického plánu objektu, který se snaží udržet jednu spojitou místnost na každé patro.

Foto: Koridor 27

Minus schodiště, které si ukousne z každého patra svůj díl. Místnosti jsou ale koncipovány tak, aby zvýšenými stropy kompenzovaly případný dojem nahloučenosti, a poskytovaly dostatek místa svým obyvatelům. Volbu, kterým směrem situovat okna, a jak optimálně navolit rozhledy z domu, tu architekti podstupovat nemuseli. Obytná část domu je jako jedna velká rozhledna, ve svém průběhu pater nabízející výhled ve výseči 360°. Z nižších etáží směřují pohledy především na dvůr a zahradu (při vaření v kuchyni chcete mít přehled o tom, co děti podnikají venku), ve vyšších patrech jde spíše o inspirativní rozhledy do kraje. Lépe to vystihuje klidnou atmosféru ložnic a pokojů.

Mikroklima suterénu se nemění

Díky zazemění a práci s terénem ale obytná část až tak divoce nevyčnívá (ano, opravdu trochu připomíná řídící věž letového provozu), ale jen zlehka. Při pohledu z ulice vidíme jen garáž v travnatém svahu a patro domu, stojící kdesi za ní. Přitom celková perspektiva stavby je násobně pestřejší. Kdybychom domem protnuli rovinu, zjistíme, že nejnižší bod – vstup a garáž - je pod ní situován 5,2 metrů, atrium je „zanořeno“ 2,6 metrů a nejvyšší bod střešní terasy se nachází ve výšce 8,25 metrů. Přitom je průběh celkově velmi hladký a pochopitelný, byť pravda množstvím schodům nemůže usilovat zrovna o bezbariérovost.

Foto: Koridor 27

Architekti ze studia Atmosfera se velmi dobře vyrovnali s  měřítky topografických/terénních prvků, ryze organických a vykroužených, proti nimž postavili pravidelnou geometrii stavby. Zanořené atrium 10x10 metrů, minimalistický profil obytné části 10x7 metrů, to vše stabilizuje pojetí projektu v eleganci moderní stavby s přírodním akcentem. Uměle dotvářeným, ale o nic méně efektním. Rodinný dům je zrovna tak udržitelný, jako velkorysý a luxusní. Vyhlídka ze střešní terasy, z níž přes malebné vísky a vinice dohlédnete do Sisaku, Medvednice či Dubravy, je rozhodně inspirativní.

Elegance, kontrast a originální styl

Tři pokoje-ložnice nabízející víc než dostatek relaxačního prostoru v soukromí pro každého, zatímco nižší patra navázaná na dvůr se otevírají společenskému životu celé rodiny. Architekti si pochvalují, že nápad se suterénem „aktivizoval“ potenciál uzavřeného mikroklimatu. Takže se v suterénních partiích nemění teplota během tuhé zimy ani horkých letních dní. Na energetické bilanci je to znát, protože podstatná část domu je dobře zaizolovaná nadložím. O to víc je pak investováno do izolace exponovaných, nad zem vystupujících součástí.

Foto: Koridor 27

Je to trochu paradox, že vytvoření takového domu nebylo zrovna laciné, ale právě to byla cesta, jak dlouhodobě ušetřit. Jinak nosné části domu jsou konstruovány ze zesíleného betonu, nenosné součásti a předěly pak z tvrzeného skla. Fasáda je překryta dřevem (karbonizovaným, opáleným jasanem), jež domu dodává vřelé vyznění. Kontrasty tmavého monolitu nad terén vystupující stavby, vizuálně zjemněné skleněnými výplněmi, bělostný povrch travertinem obkládaného atria, v doplnění zelených svahů, to vše je ukázkou sofistikované práce s různými objemy i materiály.

Rodinný dům v Kloštar Ivanić se prostě svým pojetím odlišuje od toho, co je v chorvatské architektuře běžně k vidění. Násobí zužitkovatelný prostor interiéru, aniž by se ochuzoval o komfort dostatku místa uvnitř. Byť jádro obytné stavby roste z minimálního zastavěného prostoru, nabízí neskromnou porci volnosti.

Foto: Koridor 27

Údaje o projektu

Název projektu: Rodinný dům v Klostar Ivanic
Typ projektu: Atypický, částečně hypogeální dům
Architektonické studio: Atmosfera (Arhitektonski ured ATMOSFERA d.o.o.)
Lokalizace: Kloštar Ivanić, Záhřeb, Chorvatsko
Vedoucí projektu: Bernarda Silov, Davor Silov,
Projektový tým: Bernarda Silov, Davor Silov, Ivana Radenovic
Dodavatelé materiálu: GRAPHISOFT, Galeković PPS
Inženýring stavby: Kresimir Tarnik
Krajinářský projekt: Igor Pauska
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2009
Rok dokončení (finalizace): 2015
Užitná plocha: 350 m2
Stavební parcela: 400 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.