REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Soutěž studentského designu objevila nové české talenty

Zástupci mezinárodní poroty zde objevili celou řadu nadějných talentů a společně s organizátorem probudili zájem škol všech typů. Slavnostní vyhlášení pro rok 2020 proběhlo na začátku prosince prostřednictvím streampoint studia.

Vyhlašovatelem soutěže byl tradičně Design Cabinet CZ pod vedením Lenky Žižkové a nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015. Se soutěží byla spojena také výstava Nový (z)boží! v plzeňském kreativním prostoru DEPO2015 snímána též digitálně prostřednictvím streampoint studia. Zmíněna zde byla k 30. výročí samozřejmě i dlouhá historie soutěže: Poprvé byla vyhlášena Design Cabinetem CZ v roce 2008, navazuje ovšem na soutěž, kterou organizovalo od roku 1991 do roku 2007 proslulé Design centrum České republiky (Karel Kobosil).

Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design. V roce 2012 se soutěž stala mezinárodní. Další změna nastala v roce 2014, kdy se rozdělila na dvě části – na obory patřící pod oblast vizuální komunikace a oblast 3D designu. Soutěží nezávisle na sobě v bienálovém rytmu. Rok 2020 patřil pracím v široké škále vizuální komunikace. V roce 2021 budou soutěžit studentské práce v oborech 3D designu.

Excelentní design Zdroj: Design Cabinet CZExcelentní design Zdroj: Design Cabinet CZ

Národní cena za rok 2020 v době pandemie

Přestože byl závěr loňského roku stižen další vlnou pandemie, na atraktivitě to soutěži neubralo. Nemožnost setkávání pomohla k vyšší domácí kreativitě designérů. Zájem o live přenos i následné přehrávání videí trhalo rekordy (dosud jsou k vidění, viz níže). Do ročníku 2020 se přihlásilo 142 autorů a dva kolektivy se 135 pracemi z 10 univerzit a vysokých škol a 10 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily tři nezávislé poroty: mezinárodní univerzitní porota byla složena z pedagogů univerzit a vysokých škol, národní středoškolská porota z pedagogů středních a vyšších odborných škol a mezinárodní odborná porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních grafických designérů ČR a zahraničí. Celkem hodnotilo studentské práce 28 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, grafických designérů, expertů a kurátorů designu.  Poroty nominovaly v několikakolovém anonymním hodnocení k ocenění 72 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2020 GRAND, jedna Národní cenu za studentský design 2020 JUNIOR, osm ocenění Excelentní studentský design 2020 a deset cenu Dobrý studentský design 2020.

Šťastní vítězové soutěže

Vítězem mezinárodní soutěže o Národní cenu za studentský design 2020 GRAND se stal Jan Buble z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Získal cenu Českých center (letenku a týdenní rezidenční pobyt v některé z evropských metropolí se sídlem Českých center), pobyt v letním ArtCampu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, roční předplatné časopisu Font a Brand & Stories a právo užívat značku Národní cena za studentský design 2020 GRAND.

Excelentní design Zdroj: Design Cabinet CZExcelentní design Zdroj: Design Cabinet CZ

Vítězkou Národní ceny za studentský design 2020 JUNIOR se stala Alžběta Müllerová z MICHAEL - Střední školy a Vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby v Praze. Obdržela pobyt v ArtCampu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, roční předplatné časopisů Font a Brand & Stories a právo užívat značku Národní cena za studentský design 2020 JUNIOR.

Zvláštní ceny udělují v soutěži děkani a rektoři vzdělávacích institucí, profesionální sdružení, muzea a odborné časopisy. Cenu Design Exit udělil Silvii Klúčovské z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně děkan Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem (30 000 Kč), studenti Adrián Gubrica ze Súkromnej školy umeleckého priemyslu animovanej tvorby Bratislava, Bat Sharah Katz z HIT Holon Institute of Technology v Izraeli, Jie Li z East China Normal University a Adrián Gubrica z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně získali ceny děkana Fakulty designu a umění ZČU v Plzni (každý po 10 000 Kč). Rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze udělil svou cenu v roce 2020 poprvé, a to Karolíně Čaplové z Fakulty designu a umění ZČU v Plzni (20 000 Kč). Nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH udělila kolektivu autorů holandské Gerrit Rietveld Academie svou cenu roce 2020 rovněž poprvé.

Excelentní design Zdroj: Design Cabinet CZExcelentní design Zdroj: Design Cabinet CZ

Rozhovory s oceněnými

Na internetových stránkách organizátora Design Cabinet CZ jsou zveřejněny i další neméně významné ceny soutěže Národní cena za studentský design 2020, a to včetně rozhovorů s oceněnými. Je patrné, že si studenti cen váží a s designem to myslí opravdu vážně. Většina z nich pomýšlí na plné nasazení v roli architekta, designéra či kameramana. Absolutní vítěz Jan Buble z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v rozhovoru uvádí, že chce dále pracovat na svých projektech a zkusit i něco nového.

„Dokončil jsem školu a věnuji se vlastní praxi. Pomáhal jsem dodělat písmo pro typografa Marka Pistoru, pracoval jsem na písmu pro Extinction Rebellion, kde jsem dodělával celoevropskou jazykovou podporu včetně cyrilice. V mezičase se snažím dokončit také svoje písma, udělal jsem například kompletní revizi svého písma Abnormal… Do budoucna se chci naučit programovat, zajímá mě též generovaná grafika a video.“ Soutěž označuje za velmi dobrou životní zkušenost a možnost potkat zajímavé lidi z mnoha oborů, stavebnictví a architekturu nevyjímaje. V roce 2021 budou soutěžit studenti v oborech 3D designu.

Dobrý design Zdroj: Design Cabinet CZDobrý design Zdroj: Design Cabinet CZ

Slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo prostřednictvím streampoint studia a je k vidění na vimeo.  Výstava Nový (z)boží! je nasnímána a přístupná na pod tímto odkazem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

České firmy, které se dlouhodobě věnují oblasti průmyslového designu, založily v polovině minulého roku Asociaci českého průmyslového designu. Měla by navázat na tradici a úspěchy tuzemských firem a dát jim větší prostor i v mezinárodním kontextu. Design učí estetice, zvyšuje úroveň povědomí o vizuální komunikaci a…

Virtuální realita poskytuje nekonečné možnosti, zdroj: Virtuplex.cz

Budoucnost architektury. Virtuální hala umožňuje procházet projekt ve skutečné velikosti

Chcete se po svém vysněném domě projít dříve, než bude postavený? Nemyslíme tím, že si prohlédnete vizualizaci na počítači, skutečně se projdete, nakloníte se z okna, posunete pohovku. Neladí vám barva výmalby k oblíbenému obrazu? Stačí dát pokyn a v mžiku se změní. Možnosti Virtuplexu jsou takřka nekonečné. Redakce…

Zdroj: Mooden

Design koupelen s duchem římských lázní

Očista bývá v mnoha kulturách součástí těla i ducha, přičemž místo rekonvalescence nemusí být pevně určeno. Koupelna může být stejně tak očistnou svatyní, jako běžným místem denní potřeby. Koupelny se dokonce stávají součástí obývacích pokojů, běžněji ložnic.

REKLAMA
REKLAMA