REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Pokud je třeba zvýšené pozornosti u střešních konstrukcí jakékoliv stavby, u pasivního bydlení to platí dvojnásob. Ta kritéria jsou stejná jako pro konstrukce stěn. Nicméně střecha chrání zbytek obálky před dešťovou vodou a povětrností, je vystavena velkým rozdílům teplot i vlhkostí.
Pasivní dům Xella, zdroj TZB-info.cz

Jaký typ střechy není vhodný pro pasivní dům?

Střecha sedlová, mansardová a jim podobné typy střech jsou sice využitelné pro zajímavé podkrovní bydlení, příležitostné místnosti či skladové prostory, ale tím jejich výhody končí. Pro pasivní domy jsou i vhodnější typy střech, to však neznamená, že by s nimi pasivní dům nešel postavit, jen se tomu musí přizpůsobit optimalizace domu, někde navýšit tepelnou izolaci. Někdy je tvar střechy vynucován například regulačním plánem obce.

Sedlová střecha lze použít s podstatně větší pracností a s tím spojenými náklady. Sedlové či mansardové střechy pro pasivní rodinné domy jsou z hlediska ochlazované (potažmo přehřívané) plochy nevýhodné, kvalitní zateplení (hlavně pokud budeme uvažovat zateplení mezikrokevní) bez tepelných mostů je komplikované a ani další konstrukční návaznosti (například v oblasti pozednice či prostupy střechou) příliš nehrají v jejich prospěch. Střešní okna, společně se stínicí technikou nejsou žádnou velkou výhrou a při návrhu pasivních domů je lepší se jim vyhnout.

Pasivní dům Xella, zdroj TZB-info.czPasivní dům Xella, zdroj TZB-info.cz

Plochá střecha je pro pasivní dům lepší volba

Pro naše účely střechy pro pasivní domy jsou nejvhodnější střechy s mírným sklonem nebo střecha plochá. Má nejmenší ochlazovanou plochu, tedy plochu, kterou bude třeba izolovat.

V dnešní době můžete uvažovat o využití pultové střechy s mírným sklonem nebo střechy rovné, ideálně s využitím pro střechu zelenou-vegetační. Stejně tak lze tyto typy střech využít pro solární panely či fotovoltaiku. Namíchání vhodného koktejlu kombinací vám opět splní každá kvalitní projektová kancelář.

Pasivní dům Xella, zdroj TZB-info.czPasivní dům Xella, zdroj TZB-info.cz

Pochopitelně optimální tvar z hlediska tepelných ztrát by byla střecha ve tvaru polokoule, jelikož má ideální poměr ochlazované plochy a objemu. Z hlediska technického však není pochopitelně ideální. Po nás je podstatné opět precizní provedení, voděodolnost, perfektní izolační vlastnosti bez tepelných mostů a samozřejmě maximální vzduchotěsnost.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Pasivní domy

Předsazená montáž oken, Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty

Pokud plánujete zateplení domu podle současných požadavků, tedy větší tloušťkou izolantu, pravděpodobně jste o tomto způsobu osazování oken již slyšeli. Pokud ještě ne, určitě by vás to mělo zajímat. V tomto článku si vysvětlíme, co je to předsazená montáž, jakými způsoby jí lze provádět,…

Zdroj: akad. arch. Aleš Brotánek, ABateliér

Dřevěná archa: Nevzhledné JZD se změnilo na ekologickou farmu

V malé obci na Berounsku se nachází ekologická farma, kterou navrhl ateliér architekta Aleše Brotánka. Stavba zvítězila v soutěži Ekologický Oskar roku (E.ON Energy Globe Award ČR 2012). Nevzhledný zemědělský kravín se během pár let změnil na moderní ekologickou farmu s širokým zázemím pro osvětu i bydlení.

REKLAMA