REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Čističky vzduchu, zvlhčovače i odvlhčovače chrání naše zdraví. Jak pomáhají?

Žijeme v době, kdy je řada z nás postižena nejrůznějšími alergiemi. To dokáže být v mnoha obdobích roku velice nepříjemné. Mohou to být například pyly, jarní trávy a různé další sezónní záležitosti. Ale také to mohou být problémy, které nás provází po celý rok. Za takové alergie mohou často například plísně, které se plíživě tvoří v interiéru za nábytkem a důvodem jejich vzniku je mimo jiné také třeba nesprávná vlhkost v místnosti.

Kdy použít odvlhčovač a kdy zvlhčovač?

Většina lidí samozřejmě bojuje v interiéru se zvýšenou vlhkostí, což je skutečně nejčastější problém. Právě to je ideální prostředí pro vznik plísní. Tady pomůže pohlcovač vlhkosti, který dokáže ze vzduchu přebytečnou vlhkost dostat. Měli bychom se ale určitě zamyslet také nad tím, proč tuto vlhkost v místnosti máme. Nejčastější důvody jsou:

  • Nedostatečné větrání
  • Nevhodné větrání

Mnoho lidí větrá velice málo nebo dokonce skoro vůbec, což je první problém. Druhý problém je potom ten, když sice větráme, ale ne tak, jak by to mělo být. Platí to zejména pro zimní období, kdy řada z nás nechá okna otevřená na ventilaci. Kvůli tomu trvá dlouho, než se vzduch v místnosti vymění, a přitom se z důvodu dlouhé doby větrání zbytečně zvyšuje vlhkost v místnosti. Nemluvě o tom, že je to velmi neekonomické, protože se prochlazuje zdivo a více protopíte. Proto pamatujte, že v zimě je potřeba větrat několikrát denně, ale nárazově, dokořán a na pár minut.

Pokud naopak máte problémy se suchým vzduchem, může být vaše tělo náchylnější na různé bakterie a víry, a to kvůli vysušené sliznici. Tady se samozřejmě hodí zvlhčovač vzduchu. Ten je tady rovněž od toho, aby zajistil optimální vlhkost v místnosti

Jak dále zlepšit kvalitu vzduchu?

Kvalitu vzduchu můžeme upravit ale také pomocí čističky. Právě čističky vzduchu bývají často doplněny o ionizátory, které mimo jiné dokáží likvidovat zárodky plísní. A plísně jsou tak likvidovány ještě předtím, než vůbec propuknou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Problémy s kondenzací a plísněmi

Zdroj: Fotolia.com

Chaty a chalupy jsou v kurzu. Víte, jak je bezpečně zazimovat?

Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 %. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého holobytu.

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock - vladischern

Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?

Teplo a teplota, skoro jako holinky a hodinky, že? Je v nich rozdíl? Ale jistě, z hlediska fyziky zcela zásadní. Bohužel české názvosloví má tyto dva pojmy natolik blízké, že se mnohým laikům pletou. Pojďme to klubko rozplést. Pro pochopení některých stavařských fenoménů je to znalost zcela zásadní.

V Žatci probíhá rozsáhlá rekonstrukce synagogy a sousedního rabinátu, foto Metrostav

Koupil synagogu a rabinát v Žatci a rozhodl se zlomit prokletí

Synagoga se i s rabínským domem promění v multifunkční kulturní prostor, který bude svou vnější podobou maximálně odpovídat původní stavbě z 19. století. Celou akci vede soukromý investor, který se snaží prolomit prokletí stavby.

REKLAMA