REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tři domy v jednom. Každá generace si najde svůj prostor v tomto letním sídle

Je to jeden dům, anebo několik menších, přilepených k sobě? V případě Letního sídla je pravděpodobnější druhá varianta, s tím, že oním pojivem je tu soudržnost celé rodiny, která tráví čas dovolených pohromadě v tomto překrásně vzdušném venkovském domě nazvaném jednoduše Letní sídlo.

Raději klid a soukromí anebo sdílená pohoda? Představa jednotlivce o tom, jak trávit čas doma s rodinou, se ne vždy překrývá s přáním a představou ostatních členů domácnosti. Čím početnější taková domácnost je, tím těžší je pak vyladit spektrum požadavků. V Letním sídle to ale funguje skvěle. Jeho projekt totiž reflektuje náležitosti jednotlivce k nároku na trochu vlastního klidu a místa jen pro sebe, a současně nabízí průnik v prostoru ke společným aktivitám a rodinnému posezení. Sestavit něco takového do funkční podoby asi lehké nebylo, protože tohle „sídlo“ je domovem tří generací současně.

Pomalé tempo i divoký proud

Přirovnávat stavbu, která má jasně geometrické dimenze, k nepravidelnému vodnímu toku, se možná nezdá být úplně trefné. Ale v tomto domě naleznete zrovna tak místa s dravým proudem i vlídnými mělčinami a tichá zákoutí tůní podél řeky. Ekvivalentem průtoku nebo divokého tahu jsou tu odlišné prostorové dispozice jednotlivých místností a jejich zpracování, organizace i energie. Počítá se tu s tím, že ne každému už vyhovuje stejná rychlost života, chápe se, že někdo upřednostňuje naopak volnější tempo. Tyto diferencované části se pak volně sbíhají ve středu obydlí, které je neutrální a sedí všem.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Postupně poskládat podle individuálních nároků

Jak název projektu napovídá, Letní sídlo není určeno k celoročnímu trvalému obývání, ale spíše k sezónnímu víkendovému pobytu. Pokud jste někdy trávili delší dovolenou s rodinou a nezbláznili jste se, asi chápete, že pro vzájemnou pohodu je důležité soukromí všech. Aby ta dovolená skutečně byla o odpočinku a regeneraci. Architekti ze studia DDAANN, kteří za projektem realizovaným v roce 2019 stojí, ale neplánovali tři generace jedné rodiny zahnat do úplně oddělených kójí. Jde tu i o společně strávený čas, ke kterému je třeba vytvořit příhodné podmínky. Šli na to chytře.

Nejprve vzali potaz individuální potřeby jednotlivých obyvatel, a ty zasadily do objemů patřičné velikosti. Každý tak dostal své. Do středu vymezeného prostoru pak umístili zónu pro společné využití a setkávání.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Vzdušné a světlé bydlení

Zastavěná plocha objektu činí 235 metrů čtverečních, užitná 153. Zdivem jsou betonové tvárnice omítnuté tenkovrstvou omítkou. Sedlové střechy objektů se propisují do světlých a otevřených interiérů, ve kterých autoři ve velké míře uplatnili „bledou“ světlou překližku. Ta pokrývá stropy místností a je z ní vyrobena také velká část nábytku. Na střechu architekti použili vlnitý plech a polykarbonátové desky. Celá stavba je řešena v bílé barvě s kontrastem černých okenních rámů a tmavě šedých střech.

Místo pro každého

Konkrétní situace? „Prarodiče si mohou po večerech číst ve svém vlastním obývacím koutě, který je napojen na ložnici a hygienické zázemí. Rodiče mají k dispozici nejen prostornou ložnici a koupelnu, ale i pracovnu. Protože, bohužel, občas se musí pracovat i o víkendech,“ popisuje Daniel Rohan (který projekt vytvářel spolu s Daniele Baudišem). „Pracovna se ale dá zároveň využít jako pokoj pro hosty. Rázem má toto moderní místo o ložnici navíc. Dětem patří království v druhém patře a mají tak krásný výhled do širokého okolí.“

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Spokojenost navenek i zevnitř

Dědeček, babička, táta, máma a dva kluci tu mají dost prostoru trávit společně léto a spoustu víkendů během celého roku. Každý tu má své místo, hezky pod jednou střechou. Tedy, spíše střechami, protože stavba je o třech objektech nalepených na sdílený střed. Srdce domu. „Stavba je poskládána z několika menších, na sebe navazujících objemů, z nichž každý slouží trochu jinému účelu. Celá rodina se schází v centrální části domu, kde je obývací pokoj s krbem, jídelna a kuchyně,“ shrnují to architekti. Hmoty obytných částí doplňují vstupní prostory se zázemím, kolna s dílnou a kryté stání.

Hodí se ještě doplnit, že dům by nebyl kompletní bez venkovní terasy, která rozšiřuje užitný prostor v závislosti na momentálním počasí, a vlastně také zahradě, násobí možnosti vyžití všech relaxujících obyvatel. Na stavbu navazuje v jižním rohu, a vymezena je vysokým sloupem. Na něj je kotveno lanoví zarůstající pergoly. Je tu i zahradní sprcha. A také se na její  špičce točí vrtule, která není jen pro okrasu. Je součástí malé větrné elektrárny.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Kde tuto realizaci hledat? V příjemné krajině středních Čech. Rodinné sídlo stojí doslova na zelené louce, nedaleko remízku. Celý dům obklopuje velká zahrada, ve které rostou stromy, pěstuje se tu ovoce, zelenina, a také bylinky do kuchyně.

Údaje o projektu

Název projektu: Letní sídlo
Typ projektu: sezónní obydlí, trojgenerační stavba
Architektonické studio: DDAANN
Lokalizace: Střední Čechy, Česká republika
Vedoucí projektu: Daniel Baudiš, Daniel Rohan
Spolupráce: Klára Koldová, Lucia Horkavá
Klient: soukromá osoba
Okna: Jánošík okna-dveře s.r.o
Dveře: Bdoors s.r.o
Kliky: M&T s.r.o. – Minimal TIN-K
Podlahy dřevěné: Parkpodlah.cz s.r.o. – Floor Forever
Dlažba Archtiles s.r.o. – Casalgrande Padana – Marte Thassos
Židle: Billiani – Doll
Svítidla: Nordlux
Projektová fáze: 2015
Realizace: 2019
Počet podlaží: 2
Zastavěná plocha: 235 m2
Hrubá podlahová plocha: 176 m2
Využitelná plocha: 153 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś

Propojili stodoly a vytvořili příjemné rodinné bydlení

Nezvyklý příklad kreativní rekonstrukce historického domu a okolní hospodářské zástavby, původně určené k demolici. Výsledkem je propojený soubor objektů, který sice zachovávají původní objem i materiál, ale vypadají naprosto jinak, než jejich předloha. Z hospodářského zázemí se tu stalo moderní bydlení na venkově.

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

Foto: BoysPlayNice

Nenápadné vilce s fontánou vrátili architekti její důstojnost

Prvorepublikové vilky patří k dědictví české architektury podobně, jako vcelku unikátní fenomén víkendových chatiček. A stejně tak jako ty chaty – malé, velké, prostorné, áčkové, srubové - jsou vily a vilky ve své podobě nekonkrétní a nepostižitelné obecnou definicí.

Foto: Dimitar Gamizov

Demolice domu nepřicházela v úvahu. Aby zvětšili bydlení dostavěli další domky

Dům musí růst s požadavky svých obyvatel, ale nemůže paraziticky pohlcovat sám sebe. Srdce rodinného sídla je totiž jen jedno, a nedá se jen tak nahradit. Recept, který nabízí šéfarchitekt Christian Kircher, všem, co touží po komplexních rekonstrukcí, je ve své podstatě prostý: „ Je třeba zachránit staré tak, aby…

REKLAMA