REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nová zástavba Císařky ponese stopy původního významu. Je inspirována vinicemi

Zemědělské usedlosti patřily odpradávna neodmyslitelně k příměstskému osídlení. Praha jich má bezpočet. Některé se podařilo zachránit, jiné nenávratně zmizely. Často se jedná o historicky cenné stavby u bývalých vinic. Usedlost zvanou Císařka čeká přeměna. Na jižních svazích pod parkem Ladronka ji nahradí soubor moderních viničních domů se zahradami.

Doby, kdy byl pražský Smíchov předměstím jsou dávno pryč a také usedlost Císařka stojící na místech tehdejších vinic Karmazínka a Zlatá ovce doznala velkých změn. Z rukou rychtářů a šlechtických rodů se postupně dostala až do správy socialistických státních závodů Sady lesy, zahradnictví. Z její původní podoby se dochovalo pouze neparné torzo v podobě hospodářských budov. Současní autoři projektu zvaného Císařská vinice chtějí usedlost nejenom připomenout, ale též navázat na slavnou éru vinic v blízkém okolí pražském.

Domy a vily se zahradami na jižním svahu

Slavné vinařské domy staví své vinice na kvalitním podloží a na jižních svazích, aby zajistily révě co nejvíce slunečního svitu a výsledné víno bylo plné osobitého charakteru a vůně. Naše vily a bytové domy nesou jména těch nejkvalitnějších vinařských odrůd,“ podotýká Pavel Krumpár k projektu v lokalitě Císařka. Vyroste zde devět environmentálně šetrných budov: sedm rodinných domů a dva bytové domy s 69 byty a několika prostory pro komerční využití.

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

U každého projektu se vždy nejprve zaměříme na pečlivý výběr lokality, u níž nesledujeme pouze dopravní dostupnost a občanskou vybavenost. Její krajinný ráz nebo zajímavá kapitola z historie nás musí oslovit natolik, abychom mohli jejího ducha následně promítnout do celkového konceptu,“ vysvětluje Pavel Krumpár a pokládá si řečnickou otázku: „Co může být inspirativnější než svah s vinicemi zalitý paprsky zapadajícího slunce? Stejně jako dokonalé víno vzniká smíšením mnoha prvků, včetně výborné viniční polohy, půdy, způsobu pěstování či umění a kreativity vinaře, výjimečný projekt musí být kombinací klidu a soukromí, zeleně, propracovaného provedení, zdravého vnitřního prostředí, skvělého designu…“.

Inspirace vínem a přírodou

V rezidenčním areálu by mělo stát sedm rozsáhlých vil, které ponesou názvy proslavených odrůd vinné révy: Nebbiollo, Grenache, Malbec, Syrah, Cabernet, Merlot a Pinot, a dva bytové domy s celkem 69 byty a několika komerčními prostory pro obchody nebo služby. Komfortní život místních rezidentů podpoří inteligentní boxy na ukládání zásilek, prvky pro cyklisty, příprava k instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily, a především velké množství zeleně zastoupené zelenými střechami, zahrádkami, vinicí a parkem. Vily s dispozičním řešením 4+kk a 5+kk o rozloze až 318 m2 se zahradami i byty od 1+kk do 5+kk s předzahrádkou, balkonem či terasou budou splňovat ty nejvyšší standardy vybavení.

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

 „Při navrhování interiérového konceptu, v němž jsme počítali i s domácí vinotékou, jsme čerpali především z bohaté historie a celkové atmosféry zdejší lokality. Kombinovali jsme tradiční materiály s těmi nejmodernějšími: masivní dřevo se zvýrazněnou strukturou, černou ocel, stěrkové omítky, patinu získanou přirozeným stárnutím, sklo nebo velkoplošné obklady s výraznou kresbou. Ve výsledku pak dochází k prolnutí dramatických kontrastních barev a struktur s harmonickými a klidnými akordy,“ popisuje interiéry spolupracující designér Michal Froněk. Nedílnou součástí všech energeticky úsporných budov budou například systém řízeného větrání s rekuperací tepla nebo možnost umístění fotovoltaické elektrárny na střechy jednotlivých vil. Vily a penthousy, střešní byty s terasou v dispozici 5+kk budou navíc disponovat nadstandardními zařizovacími předměty, obklady a dlažbou ve formátu až 120 x 60 cm, vyšší výškou interiérových dveří a chlazením s důmyslnou aktivací betonového stropu.

Kvalitní bydlení si žádá souhru profesí

Bydlení není pouze stavba či soubor staveb, ale souhrn promyšlených konceptů pro individuální potřeby potenciálních uživatelů. Atraktivní lokalita, ve které nový projekt vyroste, nabízí odpočinek od ruchu metropole, inspiraci pro tvůrčí a plnohodnotný život, mnoho hektarů zelených ploch určených k příjemnému trávení volného času s celou řadou příležitostí ke sportovnímu vyžití, včetně cyklostezek a inline dráhy. Nechybí samozřejmě ani občanská vybavenost, školy, nemocnice či obchodní centra. K tomu, aby do sebe všechno přirozeně zapadalo a zároveň splňovalo podmínky pro zdravé a kvalitní bydlení tedy nestačí pouze stavební technici, projektanti a architekti; koncept společně vytvářejí s krajináři, urbanisty, zahradními architekti a designéry.    

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

Základním principem celého komplexu je přirozené zakomponování budov do zeleně v souladu s ekologickými principy a nabídkou možností zdravě žít v souladu s přírodou. Všechny vily i bytové domy nabídnou výhled do pobytového parku s chodníčky, vodními prvky a záhonky k pěstování vlastních bylinek a zeleniny. Nejvýraznějšími architektonickými prvky tak budou prostorné zelené terasy a předsazené rámy s dřevěnými lamelami, které utvoří lodžie bytů a napomohou také pasivnímu stínění jižních prosklených ploch. Spolupráce výše zmíněných profesí je proto naprosto nezbytná,“ vysvětluje architekt Luděk Podlipný.

Realizace celého komplexu, pod který se podepsalo architektonické studio Podlipný Sladký architekti, designérské studio Olgoj Chorchoj a zahradnický ateliér Flera, potrvá do roku 2023. Výstavbu rodinných domů plánuje developer zahájit na začátku roku 2021. Ovšem od krásné vizualizace k hotovému projektu je vždy velký kus cesty. Proto jsme se na závěr zeptali: „Slevili jste někdy ze svých nároků při realizaci, případně kdy a za jakých okolností?"

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

Jsme přesvědčeni, že projekt jako celek vzniká ze širokého spektra detailů, z nichž by se nemělo slevovat. A vizualizace k nim patří také. Vždy se proto snažíme o maximální dodržení navržených řešení, aby realizace vypadala stejně, nebo ještě lépe než původní návrh,“ říká na závěr Pavel Krumpár.

S využitím tiskové zprávy JRD

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou

Městská čtvrť Ďáblice v sobě ukrývá několik zajímavých architektonických počinů. Přijměte pozvání na procházku s naší reportérkou. Podívejte se do moderně pojatého obecního domu, do komunitního centra nebo do hvězdárny. A z nebe zpět na zem a ještě níž: prohlídku totiž zakončíme stylově na hřbitově.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA