REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pražské byty s certifikátem trvalé udržitelnosti. Vznikly v místě bývalého cukrovaru

Změny klimatu a udržitelná výstavba dnes zajímají čím dál více lidí, a tak kromě šetrných kanceláří začínají vznikat i šetrné rezidenční objekty, a to i pod taktovkou velkých developerských společností. Pojďme si jeden z nich představit blíže.

Rezidence Modřanka se nachází na pravém břehu Vltavy v městské čtvrti Praha 12 - Modřany, jak již napovídá její jméno. Jde o soubor čtyř bytových domů uspořádaný do tvaru podkovy tak, aby mezi nimi mohl vzniknout veřejný prostor osázený zelení a dětským hřištěm, lákající k odpočinku nejen jeho obyvatel. Autorům budov se společně s autory parteru podařilo vytvořit souznění a kvalitní ucelený urbanismus zapadající do okolní stávající zástavby, kde budovy nepůsobí jako solitéry. Návrh budov a usazení je dílem architektů ze studia Loxia. Členění, vybavení a nápad parteru navrhli Ing. arch. Tomáš Legner a MgA. Matěj Görner. Fasády budov jsou inspirovány neoplasticismem a dílem známého holandského malíře Pieta Mondriana. Rezidentům nabízí zdejší lokalita také dobrou občanskou vybavenost v okolí a dobrou dostupnost do centra města městskou hromadnou dopravou.

Foto: Jiří Číhal, Zdroj: archiv Horizon Holding

Co je na této budově green and smart?

Rezidence Modřanka je druhým rezidenčním projektem v České republice, který získal certifikát BREEAM na 2 své etapy - etapu A a Modřanka Tower - a to konkrétně na úrovni Very good. Patří tedy mezi šetrné stavby s malým dopadem na životní prostředí a budované v souladu s principy udržitelného rozvoje. BREEAM je nezávislý certifikát, který hodnotí nejlepší postupy při navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost v celkem 9 kategoriích. U projektů hodnotí design, konstrukci, užívání nebo použitá inovativní a ekologická řešení.

Co přesněji je v budovách použito za technologie?

Při stavbě byly použity šetrné materiály, např. legálně těžené a obchodované dřevo s certifikátem FSC nebo PEFC. I na vnitřní dokončovací materiály (např. podlahy, malby atd.) byly použity výrobky s nízkým obsahem organických těkavých látek (VOC, TVOC, formaldehydy). Důraz byl kladen také na recyklaci a snížení stavebního odpadu, takže například beton z demolic nalezený na místě byl rozdrcen a použit jako podkladní vrstva pro novou výstavbu. Půda zde před započetím stavby musela být dekontaminována. Jde o území tzv. brownfieldu, dříve měl na tomto místě cukrovar své skladovací prostory.

Foto: Jiří Číhal, Zdroj: archiv Horizon Holding

Také pro zeleň v parku byly vybrané lokální typy dřevin s nízkými nároky na závlahu, aby se nemusela uměle zavlažovat. Vytápění zajišťují nízkoemisní plynové kotle. Je zde použita technologie nuceného větrání s rekuperací, což má výhodu nejen ekologickou a ekonomickou, ale především je možné provádět výměnu vzduchu bez hlukového a prachového zatížení z okolní dopravy na rozdíl od větrání otevřenými okny. Především se tím šetří spotřeba energie na dodatečné vytápění tepelných ztrát a do místnosti proudí již čerstvý předehřátý vzduch. Jednotky jsou vybaveny filtry, které zachytávají prach a nečistoty a vytváří tak zdravější vnitřní prostředí.

Elektrickou energii zde šetří například soumraková čidla u osvětlení v areálu nebo regenerativní jednotky ve výtazích. Což znamená, že když výtah brzdí, vytváří se energie, kterou výtah akumuluje a následně znovu použije na svícení v kabině. Obálka budovy je navržena v kvalitě, kterou průkaz energetické náročnosti ohodnotil písmenkem B. Není se tedy třeba bát velkých provozních nákladů při užívání.

Foto: Jiří Číhal, Zdroj: archiv Horizon Holding

Pro rezidenty vytvořil developer příručku, v níž se mohli seznámit s různými udržitelnými prvky projektu a dozvědět se, jak je po koupi bytu nejlépe využívat. Mezi klienty bylo propagováno třídění odpadu a kompostování a k tomu jim pomáhají popelnice na tříděný odpad i bioodpad. Rezidentům byla také poskytnuta možnost zaregistrovat se do carsharingu car4way za zvýhodněných podmínek nebo získat v bytě řešení smart technologiemi. Výhodou umístění je i výborná dostupnost MHD.

Vzorový byt

Vzorový byt pro celý projekt navrhlo studio Kunc Architects a má klást důraz na nadčasový styl, harmonii a originalitu. „Návrh a realizace ukázkového bytu byla pro náš ateliér svým způsobem „výzva", ve které bylo třeba propojit krásu, praktično a dostupnou cenu za celkovou realizaci,“ říká k projektu architektka Hana Míková. Byt navržený podle současných trendů vyhovuje vysokým standardům bydlení. Architekti zde použili moderní nábytek, včetně promyšlených detailů v oblíbeném Nordic Stylu.

Foto: Tomáš Dittrich, Zdroj: archiv Horizon Holding

Celý projekt společnosti Horizon Holding opakovaně uspěl  v soutěži Realitní projekt roku 2015, 2016 a 2017 v kategorii hodnocené veřejností a obdržel i ocenění od architektů.

Foto: Jiří Číhal, Zdroj: archiv Horizon Holding

Nejen obyčejný park

Již výše zmíněné prostranství mezi budovami není jen tak ledajaký park. Je velmi promyšlen jak z urbanistického hlediska v návaznosti na okolní pěší cesty a starší zástavbu, ale navíc je i umělecky ztvárněn. Parter přirozeně navazuje a rozšiřuje Parkové muzeum Staré Modřany otevřené v roce 2018. Pomocí výtvarných instalací - tzv. atmosfér – se může návštěvník seznámit s historickými událostmi souvisejícími s Modřanskou čtvrtí a zároveň představuje vize rozvoje této městské části. Vrátíte se tu do dob prvního slovanského osídlení, do doby husitů, nakouknete do hvězdárny Karla Anděla, najdete modřanský poklad, stanete se pilotem sportovního letadla nebo můžete legálně popsat vagon metra. Tak ho přijďte osobně prozkoumat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

Nová zástavba Císařky ponese stopy původního významu. Je inspirována vinicemi

Zemědělské usedlosti patřily odpradávna neodmyslitelně k příměstskému osídlení. Praha jich má bezpočet. Některé se podařilo zachránit, jiné nenávratně zmizely. Často se jedná o historicky cenné stavby u bývalých vinic. Usedlost zvanou Císařka čeká přeměna. Na jižních svazích pod parkem Ladronka ji nahradí soubor…

REKLAMA

REKLAMA