REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ceny bytů v Praze v době epidemie: Nájmy v centru dostupnější

Podle aktuální analýzy realitního portálu Sreality.cz se vlivem vzniklé situace oproti loňským rokům zvyšují počty nabídek bytů k pronájmu či prodeji. Během koronavirové epidemie se objevilo nejvíce bytů k pronájmům v Praze 1 a pro zájemce je teď centrum metropole cenově dostupnější.

Analýza srovnávala 22 520 nabídek pro Prahu a konstatuje, že v období epidemie se objevilo na Sreality.cz více než 9 000 bytů k pronájmu či prodeji. Nejvíce přírůstků zaznamenal realitní portál na začátku března a dubna a v současné době se v meziročním srovnání přírůstky počtu inzerátů vracejí do normálu. „Počet nových nabídek na pronájem nemovitostí v centru Prahy se v době koronavirové epidemie nezastavil, ale naopak vykazuje kontinuální mírný nárůst. Nabídka bytů k pronájmu se zvýšila zejména v samém centru Prahy. V souvislosti s nárůstem nabídky procentuálně klesly i ceny, a to průměrně o 15 %,“ podotýká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz a dodává, že analýza se nezabývala duplicitně vloženými inzeráty a v úvahu se bere vždy cena.

Zvýšený zájem hlavně u cizinců využívající služby Airbnb

Atraktivní byty v centru Prahy jsou tedy v současné době podle uvedené analýzy pro tuzemské nájemce dostupnější, nicméně zájem projevují především cizinci. „Nejvíce nových nemovitostí k pronájmu se v době epidemie objevilo na Praze 1, kde ve sledovaném období (změny mezi nově přidanými inzeráty v období od 9. března do 19. dubna 2020) průměrně klesla i jejich cena, a to o 20 %. Majitelé, kteří byty pronajímali cizincům a zejména turistům, byli v mnoha případech donuceni změnit strategii i cenotvorbu. Nyní se nabídkou snaží oslovit tuzemské zájemce, pro které je tak centrum Prahy cenově dostupnější,“ komentuje analýzu Šarlota Smutná.

Vývoj průměrných nabídkových cen za m2, byty 2+kk

Na nárůstu nabídky měly podle jejích slov výrazný podíl zejména byty, které byly využívány pro službu Airbnb. Zpravidla jde tedy o nemovitosti v turisticky atraktivních lokalitách, v místech, která jsou dobře dostupná do centra, a také o byty, ve kterých skončily nájmy. Tyto nemovitosti jsou nyní k dispozici, protože se do nich majitelům složitě shánějí nájemníci, kteří by měli zájem pouze o krátkodobý pronájem. „Majitelé nemovitostí sloužících primárně ke krátkodobému pronájmu začali po uzavření hranic nabízet své nemovitosti na portálech, které se věnují i dlouhodobým nabídkám, jako je například ten náš,“ dodává Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz. U řady takových bytů je nájemné výrazně nižší než před zavedením karantény.

Zlevňují hlavně větší byty, nárůst nabídky snižuje cenu

Vysoký počet pražských bytů, které se nově objevily v nabídce, má vliv i na jejich průměrné ceny. Nejvíce je zlevnění zřejmé u bytů větších velikostí. „Pokud jde o byty na Praze 1, 2 a 3, tak nové nabídky menších bytů zlevnily během nouzového stavu o 20 až 25 %,“ uvedla Smutná. Čím větší byty, tím větší pokles v cenách za pronájem. Nejvýraznější snížení, více než o čtvrtinu, se projevilo u bytů o velikosti 4+kk a větších, což může podle slov analytiků souviset s tím, že z Česka odjela zpět do svých domovin celá řada lukrativních zahraničních pracovníků či studentů. Právě ti si často společně pronajímají větší bytové jednotky, kde teď mohou chybět nájemníci.

Absolutní přírůstek nabídek v jednotlivých týdnech

Poklesy v pronájmech podle obvodů. Mírný nárůst cen lze zaznamenat jen na Praze 8

Týdenní data (změna mezi týdny 24. 2. až 1. 3. a 13. 4. až 19. 4. 2020), mediánové ceny pouze za nově přidané inzeráty v daném týdnu. Jedná se o pronájmy bytů i domů v daných obvodech.

Praha 1 20 %
Praha 2 12
Praha 3 7 %
Praha 4 5 %
Praha 5 3 %
Praha 6 4 %
Praha 7 20 %
Praha 8 + 6 %
Praha 9 13 %
Praha 10 4 %

Zdroj: Sreality.cz

Pronajímatelé zřejmě nebudou pociťovat tlak k dalšímu zlevňování

V době před vypuknutím epidemie se ceny bytů i nájmů v Praze zvyšovaly a prognostici uváděli, že vývoj poptávky po rezidenčních nemovitostech ovlivní (navzdory všem katastrofám) pokračující růst počtu obyvatel hlavního města a největších měst u nás. Poptávku posiluje a další obyvatele přitahuje hlavně ekonomická stabilita Prahy a větších měst, stejně jako relativně nízká nezaměstnanost a růst reálných mezd. Dalším faktorem jsou bezesporu demografické změny, například růst jednočlenných domácností nebo stárnutí obyvatelstva. Trendem lze nazvat i společné bydlení studentů a zahraničních pracovníků ve velkých bytech.

Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz., na dotaz redakce ohledně dalšího vývoje uvádí, že ceny za krátkodobé pronájmy bytů v Praze se budou držet na mírně nižších cenových hladinách do doby, než povolí veškeré restrikce týkající se cestování. Nicméně už nyní je patrné, že situace v Česku je pod kontrolou a země aktuálně nepředstavuje z hlediska možnosti nákazy takové riziko jako celá řada jiných evropských států. „Odhaduji, že pokud nás nezasáhne druhá vlna epidemie, cestovní ruch se do České republiky vrátí a pronájmy opět zdraží na původní cenové hladiny. Právě úpadek cestovního ruchu v centru hlavního města a příliv bytů ke krátkodobým nájmům do inzertní nabídky je hlavní příčinou aktuálního poklesu nájmů. Dle mého názoru se tedy ceny pronájmů nejpozději o prázdninách vrátí minimálně do spodních hodnot před obdobím epidemie koronaviru, tedy například na Praze 1 k hranici cca 370 Kč za m². Je třeba vzít také v úvahu, že z dlouhodobého hlediska nemůže ani příliv bytů, které byly dříve určeny jen ke krátkodobým pronájmům, pokrýt masivní poptávku po bydlení v Praze jakožto ekonomickém centru Česka. Pronajímatelé tudíž nebudou pociťovat tlak k dalšímu zlevňování…

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Zdroj: AdobeStock – Dmitry

Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?

Jak povolit stavbu podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Povolovací řízení se zahajuje žádostí. Co musí žádost o povolení stavebního záměru obsahovat? A co na rozdíl od staré legislativy obsahovat nemusí? Nová legislativa jde vstříc digitalizaci a zrychlení povolovacího procesu.…

REKLAMA