Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jednoduchý nástroj na vyhodnocení rizik sesuvů půdy

Polytechnický institut v italském Bari zaznamenal výrazný úspěch v aplikaci jednoduché metody, která může sloužit jako důležitý hodnotící faktor při posuzování rizika plošných sesuvů. Sesuvy svahů, plošná eroze a nátrže teras nejsou zdaleka jen výsadou horských údolí nebo příkrých kopců v Itálii, a tak i v Čechách dojde tento přístup možná svého využití.
Jednoduchý nástroj na vyhodnocení rizik sesuvů půdy

Poptávka po jednoduchém modelu, který by vyhodnotil riziko sesuvů. Tak znělo zadání, se kterým se potýkali Fabrizio Palmisano (Politecnico Bari) a Angelo Elia (PPV Consulting, Bari). Stávajíc používaný přístup, tzv. metoda FEM (finite element method) je sice dostatečný, ale je přinejmenším časově neefektivní a vyžaduje značnou inženýrskou praxi i technické zázemí.

Přitom na rozhodnutí, zda sesuvem narušené budovy strhnout či zpevnit, závisí nejen reputace odborníka, ale především lidské životy. Neméně zásadní je i vyhodnocení strukturální stability svahů, které se mají stát stavebním pozemkem.

Palmisano rozpracoval numerickou analýzu, která se běžně využívá k výpočtu optimálního zatížení cestního tělesa – LPM (load path method) do podrobnější podoby, a s její pomocí byl schopen vyhodnotit rizikové prvky u budov a svahů v konkrétních lokalitách.

Tým z Bari upozorňuje, že upravená metoda LPM není ve své podobě definitivou, ale může sloužit jako ono tolik potřebné jednoduché vodítko, které může odborníkům pomoci přesně vytipovat ty jednotlivé objekty, které si budou zasluhovat další, a řekněme sofistikovanější pozornost.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Luxusní dům v prudkém svahu

Luxusní dům v prudkém svahu

Prahnete po luxusu? Jistě, ale dostanete ho v několika absolutně odlišných provedeních. A přitom na jednom místě! Argentinský realizovaný projekt House in Q2 od architektonického studia Santiago Viale je prostě unikát.

REKLAMA