REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Ze staré autodílny vykouzlili díky rekonstrukci moderní loftový byt

Pokud by nám někdo nabídl bydlení ve vybydlené autodílně, asi bychom zdvořile odmítli. Byť by to bylo v Chicagu. Nebo spíš právě proto: zimy jsou tady na americkém severu skutečně tuhé, a představu velké vymrzlé haly nevyhřeje ani optimismus ze získaného prostoru. Dá se vůbec takový prostor civilizovat? Architekti dokazují, že to možné je: jimi vytvořený loft je hřejivě lidský, a přitom se nezříká své industriální podstaty.

Dnes už se těžko dozvíme, která že automobilka z Chicaga to vlastně byla, a na rohu Michigan Street vytvořila celý auto-blok. Nacházela tu jak montážní hala, tak opravárenské dílny i výstavní salón. Všechno hezky pod jednou střechou. Objekt připomínající cihlovou krabici s nepřirozeně velkými okny by vystavěn před sto lety, a do dnešních dní přežíval v podobě nevábné ruiny. Naštěstí tu někdo zacítil příležitost, a s pomocí architektů ze studia Vladimira Radutnyho tu vytvořili velmi originální loftové bydlení. To maximálně využívá nadrozměrných stropů a průhledů, ale současně měřítka polidšťuje a dodává jim velmi přirozené vyznění.

Dílna, sklad, bydlení

Ano, 209 metrů čtverečních plochy k obývání je pro developery a realitní makléře velké lákadlo. Ale představa, že posledních pár generací to tady sloužilo v lepším případě jen jako skladiště zbytečností a hlodavců atraktivitu prostoru zrovna nezvyšuje. Architekti proto museli sáhnout k zásadním úpravám, při kterých očesali „historický nános“ až na holou kostru objektu. Může se to zdát zvláštní, ale v železných traverzách, ocelových podpůrných sloupech, cihlových stěnách a betonových panelech stropů se skrývala inspirace. Do odhaleného podkladu totiž Radutny zasadil celé prefabrikované na míru vyrobené bloky, chcete-li boxy, uživatelských komponent. Do volného prostoru byla vsazena kuchyň, koupelna a ložnice.

Foto: Mike Schwartz Photography

Povrch dodává autentičnost

Mimo tyto kompaktní části pak z podkladu na obyvatele vystupuje autentická schránka původní budovy. Odhalené zdivo i staré potrubí. Takový byl záměr. Míra integrace starých a nových prvků je ale překvapivě harmonická, a dodává bydlení punc nevšednosti. Kontakt mezi moderními materiály a těmi s pamětí pak vytváří v otevřeném profilu místností přechody, které zřetelně oddělují jednotlivé funkční programy. Kromě oddělení je tu ale prvek kontinuity, který smysluplně místnosti propojuje: dřevěné obklady, totožné v barvě i textuře. Právě ty vás vedou celým loftem, a dodávají mu jednotný styl. Dřevěné ostění navíc chytře maskuje vestavěné spotřebiče a úložné prostory, které se vždycky hodí. Za panelem se skrývá šatník, průchod do prádelny nebo televize.

Není třeba bourat, když umíte rekonstruovat

I pro nás to byla lekce o tom, jak vhodně uspořádat životní prostředí obyvatel a vyvážit jednotlivé požadavky na obyvatelnost,“ říká Radutny. Lidé mají rádi otevřený prostor, ale vyžadují soukromí. Je tedy zapotřebí oddělit jednotlivé uživatelské režimy. Bydlet v domě s historií je lichotivé, ale současně nikoho neláká břemeno zastaralé konstrukce a nemoderního vybavení. Chicago je vyhlášené svou industriální minulostí, ale s tím se pojí i nemalá funkční zátěž. „Z negativ bylo vždy zapotřebí vyzvednout to, co bylo nositelem přidané hodnoty, a to ostatní bylo zapotřebí potlačit a nahradit.“

Foto: Mike Schwartz Photography

Zateplení celé stavby, výměna oken, instalace klimatizace, kompletní úprava podlah, osazení obkladů vytvořili místo pro život, které se ještě rozrostlo vsazením boxů. Výsledek je velmi lichotivý. Z místa, které bylo jen nehezkou skvrnou minulosti se rázem stalo atraktivní bydlení na ve vynikající lokalitě. Místo, které byste ochotně nazvali svým vlastním domovem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Autor: Zuzana Kopilakova

V Česku se chystá první městská zelená čtvrť

V České republice vznikají plány první reálné městské čtvrti, která si dokáže sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou a cíleně zmírňovat oteplování krajiny vlivem tzv. městského tepelného ostrova.

Zdroj: AdobeStock-lightcaptured

Rekonstrukce bytu z první republiky skrývá velký potenciál

Staré „činžovní“ cihelné domy mají mnoho výhod. Tou první je poloha ve městě, většinou v centrech nebo v širším centru s dobře dostupnými službami. Často velkorysé prostory s vysokými stropy umí architekti výhodně využít a není třeba se jich bát. Reprezentativnost prostoru, původní cihelné zdivo či masivní dřevěné ...

Foto: jag studio

Zakopaný dům z kamene, hlíny a dřeva

Návrat ke kořenům a spojení se zemí? V době, kdy se esoterická mystika snaží vecpat, kam to jen jde, mají taková slovní spojení dost neurčitý pojem. Tahle móda ale naštěstí do Ekvádoru nedorazila, a tak tu mají zmíněná úsloví svůj plnohodnotný význam. Casa Patio z kraje Cotopaxi se skutečně noří do země, a navrací se ...

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Přijměte naše pozvání na redakční návštěvu funkcionalistického domu Radost, bývalého Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla. Projděte se s námi po této historické budově a poznejte její krásu.

Foto: Claire Kurt

Moderní kanceláře pro 21. století ctí individualitu zaměstnanců

Zapomeňte na bezrozměrnou halu s kukaněmi v open-space stylu pro jednotlivé zaměstnance. Budoucnost kolektivní práce si žádá svůj díl pohody a soukromí. Právě takové teď vznikají v Paříži, kde si kvalitních pracovníků váží. A proto jim tu, s vydatnou pomocí architektů, vytvořili unikátní pracovní prostředí.

REKLAMA