Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přírodní dekorace v moderním interiéru

Umělecký, neobvyklý, nabitý neočekávaným a s vysokým smyslem pro sílu detailu. Takový je apartmánový byt z brazilského São Paulo, který byl představen na zdejší výstavě designu a architektury. Je ukázkou kombinace moderního stylu bydlení, které ale nechce být ve vleku uspěchané civilizace, a upřednostňuje vzdušný přírodní styl.

Produkce jihoamerických architektonických studií a designérů nám bez osobní zkušenosti a díky jisté zkratkovitosti hollywoodské produkce může povšechně připomínat cosi nevalného, něco mezi okázalým kýčem haciend narkobaronů a venkovskými domky tak moc „eko“, že jsou prakticky jen chýšemi. Pravda je v pozitivním slova smyslu výrazně odlišná. Naše perspektiva totiž obvykle nekalkuluje s tím, že tam „od Panamy na jih“ žije 430 milionů lidí, tedy počet obyvatel blížící se Evropě,

A že právě z tohoto kontinentu už vzešla hezká řádka vizionářů, měnících zažité koncepty a posouvající řemeslo dál. A je celkem jedno, jestli máme na mysli kolumbijské Alejandro Echeverri a Valencia Arquitectos, mistry zelených teras, chilského Mathias Klotze, propojujícího dřevo a beton či brazilské Studio 27 nebo Kogan&Weinfeld, kteří funkční geometrií reagují na palčivé problémy stavitelství. Byl by to hodně dlouhý výčet, a patrné z něj je to, že Jižní Amerika světu architektury a designu může nabídnout pořádnou porci praktické inspirace.

Foto: Fran Parente

Jihoamerické Expo se má čím chlubit

Pokud jen nechcete vybírat oříšky z jihoamerické polevy, a chcete vidět, co skutečně jižní kontinent nabízí, zkuste vyrazit do hlavní metropole zdejší architektury, brazilského São Paula. Každý rok se tu koná výstava architektury a designu, CASACOR, která si prezentovanou kvalitou nezadá s AIA nebo Expo. Je to ta největší záležitost na poli zdejší architektury, dekorací, designu, krajinářských návrhů. Jen vás nesmí překvapit styl a ladění projektů, které prostě odpovídají zdejším do značné míry unikátním klimatickým podmínkám. Jak bývá zvykem, i tady se mění téma. A po loňském Zaměřeno na nezbytnosti se letošní, v pořadí už třiatřicátý ročník, nesl v duchu Planet House. Planeta Dům byla koncipována jako představení unikátních bytů, domů, loftů a apartmánů, s rozlohou nad 100 metrů čtverečních, respektive pohlednicí z jejich propracovaných obývacích pokojů, salónků, ložnic a koupelen.

Moderní dům jako úkryt v divočině

Jedním ze 75 vystavujících (ano, účast byla letos slabší, obvyklou normou je 130+) byl i „místní“ architekt Consuelo Jorge, který tu představil svou vizi o estetickém splynutí bytu a přírody. A jeho projekt si pozornost jistě zaslouží. Přináší totiž kreativní odpověď na přání většiny klientů „žít v moderním obydlí, ale v sepjetí s přírodou“. Jen pozor: ne každý si pod přírodou představí zrovna bujnou džungli, ne každý fandí záplavě květin, zimní zahradě nebo vestavěnému skleníku, a ne každý touží svůj byt přestavět na dekorativní sbírku přírodnin hodnou muzea nebo výstavky ze safari. Nu, a právě pro ty, co by rádi dodali ono přírodní ladění, ale přitom si neubrali na komfortu, je tu jeho Casa Refugio. Je totiž elegantní kombinací přírodních materiálů, s grácií zakomponovaných do současných forem a integrovaných technologií.

Foto: Fran Parente

Netradiční materiálové kombinace

Jorge si vybral bytový design jako výrazový prostředek, a s jeho pomocí artikuluje velmi srozumitelný dialog vůči světu. Casa Refugio je v zásadě velmi prostě zařízená, a přesto nad jiné vyniká pohodovou atmosférou příjemného prostoru. Se svými 101 metry čtverečními užitné plochy dokonale pracuje. Nikde nevytváří nadbytečnou rozlehlost, kterou by pak musela kompenzovat lokální stísněností. Každá místnost je přesně tak akorát, s stejně vyvážený je i přístup k volbě zakázkového nábytku i doplňků. Koncept Planet House pro tvůrce znamenal, že je třeba vyzvednout úlohu přírody, která je ve městech na ústupu, a zdůraznit ji patřičnou měrou v zapracované architektuře a designu. Učinil tak formou „odkazů“, tedy nenáhodných materiálových kombinací, většinou na základě jejich textury a povrchů.

Jak ladí umělé a přírodní? Dobře.

Hladký kámen tedy doprovází neméně hladký bambus. Povrchy obkladů vyvedené v teplých, spíše zemitých tónech, pak korespondují s neutrálně šedivým pozadím, a k nim ladí i detaily v podobě vlněných potahů a podšívek. Tapeta se prolíná s betonem, podobně pak ladí i tapisérie a koberce tkané z přírodních vláken lnu. Ohlazené balvany svou sošnou podstatou doplňují keramiku porcelánových váz. Není to feng-shui, ale je to o rovnováze jednotlivých detailů, které se navzájem nepřetlačují, a společně vytváří harmonické prostředí. „Casa Refugio je důvěrným prostorem v přírodě pro běžného obyvatele města,“ dodává Jorge. Vytváření takového stylu si žádalo širokou paletu přístupů a znalost nad rámec katalogové nabídky.

Foto: Fran Parente

Designové hrátky v rovnováze

Co je tu k vidění? Kus od kusu, pokoj po pokoji, v obývacím pokoji pozorné oči odhalí panelový „světelný zdroj“, který vizuálně rámuje pohovku, vyrobenou přímo pro tenhle projekt. LED osvětlení s tlumením a podobně stmívatelné lampy dávají obyvatelům příležitost vyladit atmosféru místnosti podle vlastní nálady a chuti, čemuž napomáhají i automatizované žaluzie nebo integrované reproduktory. Tyhle možná agresivně působící technologické prvky dovedně kryje právě dekorace, v tomto případě zdobená keramika. Eleganci prostoru zvyšuje konferenční stolek, který svým provedením navazuje na galerii „tekutých“ porcelánových artefaktů na schodišti v chodbě, od Heloísy Galvão. Jídelna je s kuchyní vizuálně propojena boxovou skříní, jinak je design obou místností podobně jednotný, vedený ve stejných materiálů, doplněných o bambusový panel.

Cílem je atmosféra, dekorace je jen nástrojem

Dekor i jeho ladění se nevyznačuje jednoduchým plánem, spíše tu narazíme na prvky převzaté z australského, brazilského a evropského bytového designu. Ale ve velmi lákavém mixu. Masiv kuchyňské linky nabízí možnost pečení na kameni, kterou tu doplňují samozřejmě i klasické hořáky. Luxusem zavání italský lustr, názorná ukázka toho, jak silný transformační prvek pro estetiku domácnosti to je. Na bočních stěnách kuchyně (a také koupelny) zahlédneme vsazené desky Mykonos, stylizované v opakovaných půlkruzích. Za některými z nich se skrývají spotřebiče, ale hlavně tu představují vizuální sekvenci mezi oběma prostory. V koupelně nepřehlédneme samostatně stojící mramorovou vanu (mimochodem, zrovna takovou mají v celé Jižní Americe už jen v šestihvězdičkovém hotelu Rosewood), a kovové prvky police na ručníky a stojanu. Ty jsou prý inspirovány „organickými tekutými linkami“.

Foto: Fran Parente

V ložnici nás zase nejspíš překvapí postel s nebesy a vedle ní mosazný noční stolek. V každé místnosti obvykle přitáhne náš pohled nějaká zásadní záležitost, a teprve pak se začneme „propadat“ k výhledu na neméně zajímavé drobnosti. Je to podobné, jako sledovat noční oblohu: uzříte nejprve ty nejjasnější hvězdy, ale postupně se obraz a jeho vnímání rozšiřuje o další záplavu světýlek. Komplexní obraz nás pak ohromí svou hloubkou, a zanechá v nás hluboký dojem na dlouhé hodiny. Architekt a designér tu pracoval podobně, a nenápadnými detaily posouval naše vnímání až k dojmu pozitivní energií nabité atmosféry.

Design je o dostupnosti a přístupnosti

Consuelo Jorge balancuje na hraně praktičnosti a estetiky, trefuje tu správnou míru, kdy by se přemíra dekorací měnila v kýč. Kamínky rozložené na schodech by tak nejspíš působily, ale když jsou to schody zaslepené, nikam nevedoucí? Pak se z nich stává dekorativní součást, která z nepotřebného a nadbytečného dělá zajímavé. Podobně by nepraktická zjevně byla i nebesa nad postelí: v místnosti s malým příjmem světla by prostor spíše zastiňovala. Ale protože jsou uchycena jen na střídmém rámu a jejich výplň je velmi jednoduchá, celkový prostor oživují a dodávají mu jistý luxusní nádech, aniž by toho bylo příliš.

Foto: Fran Parente

Ty přírodní, primitivní a neopracované materiály, pouští kus přírody dovnitř bytu, ale přitom nikterak nekomplikují jeho údržbu a běžný provoz. Jen spoluvytváří tradicí zasazený dojem bezpečného „útočiště“, zesilují konceptuální dialog mezi městským komfortním prostředím a přírodou kdesi za městem. Je to prostě ukázka pokročile propracovaného designu, která na CASACOR právem zazářila. Ne každý chce mít džungli doma, a ne všichni ti, co chtějí, si to mohou dovolit. Consuelo Jorge nabízí schůdnou cestu pro obě varianty. Jím zapracovaná dynamika materiálů, barev a textur dodává celé kompozici velmi silný charakter.

Údaje o projektu

Název projektu: Loft Refugio/ Casa Loft
Typ projektu: bytový design, návrh interiéru
Architektonické studio: Consuelo Jorge Arquitetos
Lokalizace: Cidade Jardim, São Paulo
Vedoucí projektového týmu: Consuelo Jorge
Dodavatelé materiálu: Comgás, EXBRA revestimentos, GreenPlac, FAS Iluminação, Uniflex, Senõrita Galante, Luxion, Dimlux, MisuraEmme, Dpot Objeto, Neobambu, Construflama, Casa Moysés, Cinex, By Kamy, kitchens, Studio Heloisa Galvão, Konsepta Design, Deca, Branco Papel de Parede, Coral
Klient: soukromá osoba
Využitelná plocha: 101 m2
Počet pater: 1
Zahájení projektové činnosti: 2018
Rok dokončení: 2019

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA