REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu dokáží zajistit zdravý vzduch v interiéru

Když máme v interiéru nevhodnou vlhkost vzduchu, ať už je vzduch příliš vlhký nebo naopak příliš suchý, může to být zdrojem řady zdravotních obtíží. Při vysoké vlhkosti vzduchu, která je zpravidla nejčastějším jevem, vznikají nebezpečné plísně. Ty mohou svými póry uvolňovanými do prostoru dráždit naše dýchací cesty.

Příliš suchý vzduch také není zdraví zvlášť prospěšný, protože například nadměrně vysušuje sliznice dýchacích cest. Ty jsou potom náchylnější na bakterie a viry.

Odvlhčovač toho umí více

Výběr vhodného přístroje na odvlhčení vzduchu je potřeba začít u rozměru místnosti. Jedině tak zajistíte optimální chod odvlhčovače. Přestože odvlhčovač patří mezi přístroje, který dokáže odebrat ze vzduchu nadbytečnou vlhkost, má také i další schopnosti. Některé z odvlhčovačů nabízejí vlastnosti jako je:

Noaton DF 4123 HEPA - odvlhčovač a čistička vzduchu
  • Ionizace vzduchu
  • Čištění vzduchu

Odvlhčovač snižuje relativní vlhkost vzduchu, ale právě s přidanou ionizací je schopen také neutralizovat zárodky plísní. Pak také můžete pořídit odvlhčovač, který zároveň funguje jako čistička vzduchu. Takový přístroj nabízí dvě funkce v jednom a je schopen odfiltrovat prach, póry plísní, pyly, ale také nepříjemné pachy jako je třeba cigaretový kouř.

Čističky vzduchu jsou toho všeho schopny díky důmyslné filtraci. Obsahují třeba HEPA filtr, který je právě zodpovědný za zachycení mikročástic. Jelikož se jedná o důmyslný filtr, je schopen odstranit i ty nejjemnější částice, které mohou dráždit alergiky.

Jak na suchý vzduch?

Zatím jsme se bavili pouze o nadměrné vlhkosti. Ta však rozhodně není v domácnostech jediným problémem. Jak jsme si již řekli v úvodu, zdravotní problémy může způsobit i suchý vzduch. Proto jsou tady zvlhčovače vzduchu. Ty přidáním potřebné vlhkosti do vzduchu, který dýcháme, umějí předcházet zdravotním rizikům se suchým vzduchem spojených.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Alergie a bydlení

Zdroj: AdobeStock-a_lein

Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva

Včasná revize zařízení v bytových domech vám může ušetřit velkou spoustu starostí. Doslova. Provedete-li revizi včas a s dostatečnou pečlivostí, můžete se vyhnout vysokým pokutám za porušení platné legislativy, nebo i sporům s pojišťovnou v případě nehody. Na co je tedy potřeba dát pozor a co musíte (nebo byste ve ...

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Projekt Dream Tower představuje inovativní řešení multifunkční budovy v centru nově se rozvíjející části Prahy – Nových Butovicích. Kombinací různých funkcí a technologií jako městské farmaření nebo soběstačné hospodaření s vodou a energiemi přináší koncept pro městský dům budoucnosti. Návrh budovy byl oceněn cenou ...

zdroj: Ekodům o. s.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od ...