REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavební dělicí příčky více o tématu

Příčky skleněné a dekorativní

Příčky nemusí být nutně pevné, neprůhledné konstrukce. Podíváme se na různé druhy příček, které mohou mít i jiné funkce než prosté dělení prostoru jako stěny. Příčky mohou umožňovat prosvětlení, dělit prostor pouze hlukově a nikoli vizuálně, popřípadě sloužit k ukládání věcí.
Příčky skleněné a dekorativní

Skleněné příčky

Velkou kategorií jsou příčky skleněné. Smyslem takových příček je neoddělovat prostor opticky, ale hlukově a někdy i tepelně oddělit různě vytápěné zóny (např. zádveří/chodba). Druhů skleněných příček může být celá řada, výrobci nabízejí skla barevná, strukturovaná, matná, s potiskem atd. Do příček je možné opatřit dveře posuvné i otočné.

Technickým požadavkem na skleněnou příčku je její důsledné oddělení (dilatování) od okolních konstrukcí! Sklo je křehké a i při malých zatíženích může prasknout, nesmí být tedy pevně spojená se stěnami nebo stropem. Dalším důležitým prvkem skla pro příčky je zabezpečení proti vysypání při mechanickém poškození (například vlepenou fólií).

Skleněné příčky mohou být také skládané ze stěnových dílů - tzv. copilitové.

Sklobetonové příčky

Sklobetonové příčky nebo výplně se těšily dříve velké oblibě, nyní zažíváme jejich návrat. Mluvíme o známých skleněných tvárnicích luxfer. Takové příčky mohou plnit dekorativní, akustickou i prosvětlovací funkci. Jelikož se jedná o použití skla, musíme příčku dilatovat od okolních konstrukcí. Samotná sklobetonová příčka je zasazena v tuhém rámu, pro zajištění stability jsou spáry osazeny výztuží.

Dříve se příčky z luxfer tvořily výhradně na místě. Dnes je možné si takovou příčku (například pro sprchový kout a pod.) nechat vytvořit ve výrobně, na stavbě ji po větších kusech či celou najedou, namontovat.

Skříňové příčky

Skříňová příčka je truhlářským výrobkem. Jedná se o vestavěnou skříň, tvořenou na míru, která odděluje místnosti či dělí prostor a zároveň umožňuje uskladnění věcí. Ušetříte tím tedy potřebné místo avšak útlum hluku je velmi proměnlivý a nelze ji tedy doporučit mezi dvě ložnice, naopak vhodná bude k oddělení ložnice a šatny.

Dekorativní příčky, posuvné příčky

Architektuře, umění a fantazii se meze nekladou, a způsobů jak dělit vnitřní prostor je nespočet. Příčka, ze své podstaty nenosná konstrukce, může na sebe brát rozličné formy, záleží především na požadavcích jaké na ně máme.

Příčkou pak můžeme nazvat i paravány z lehkých materiálů, látkové japonské závěsy, posuvné panely, květinové stěny, proutěné výplety atd. Při svých úvahách o celkovém rozdělení a pojetí interiéru si mezi nosnými konstrukcemi můžeme vyhrát i velmi netradičním stylem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavební dělicí příčky

  1. Co je příčka a jak ji poznat
  2. Příčky zděné (těžké)
  3. Lehké příčky z deskových materiálů
  4. Příčky skleněné a dekorativní

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Ilustrační obrázek, zdroj: Adobestock, Francesco Scatena

QR kódy. Jak je lze efektivně využít ve stavebnictví?

QR kódy najdete prakticky všude: na informačních plakátech, reklamních letácích i vstupenkách na kulturní akce. Řada restaurací je začala umisťovat na stoly pro bezdotykové menu a platby. Rozšířily se i do průmyslových odvětví, stavebnictví nevyjímaje. Jak lze tuto technologii efektivně využívat při výstavbě a správě…

REKLAMA