REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavební dělicí příčky více o tématu

Co je příčka a jak ji poznat

Pojmem příčka ve stavebnictví rozumíme svislou nenosnou konstrukci. Jejím základním úkolem je rozdělovat prostor do požadovaných celků, místností. Nejsou na ní kladeny zvláštní statické požadavky. Jediné co musí nést je vlastní váha a případné zařizovací předměty či nábytek.
Co je příčka a jak ji poznat

V některých neodborných textech se můžeme setkat s pojmem „nosná příčka“. Tento pojem je značně zavádějící a nelogický! Většinou je jím myšlena vnitřní nosná stěna, nicméně z předchozího je patrné, že pojem příčka se používá pro nenosné stěny.

Požadavky na příčky

Příčka byť neplní náročné statické požadavky (viz výše) je důležitá pro dispozici objektu. Dělí prostor, a to nejenom vizuálně ale hlukově, požárně i tepelně. Neméně důležité jsou i požadavky estetické.

Požadavky na příčky jsou stanoveny normami, dle jejich druhů.

Nejmenší technické nároky jsou na příčky dekorativní a polopříčky (příčka, která není na celou výšku místnosti). Takové mají funkci architektonickou, vizuální. Jedná se o příčky umisťované v rámci jednotlivých místností (např. pro částečné vizuální oddělení kuchyně a zbytku obývacího pokoje).

Příčky rozdělující místnosti v rámci jednoho bytu (domu) jsou příčky, které nemají zvláštní požadavky ani tepelně-izolační ani požární. Jedná se o stále stejný požární úsek (jeden byt) a stejně či velmi podobně vytápěné místnosti. Požadavek je u nich na akustiku - útlum hluku (např. mezi ložnicemi a pod.)

Mezibytové příčky (ano, ani mezi byty se nemusí jednat o nosnou stěnu) a příčky oddělující prostory s rozdílným provozem (např. byt-chodba) mají již daleko více požadavků. Musí splnit nutnou požární odolnost, hlukový útlum i tepelně-izolační vlastnosti.

Položka Hlučný prostor Požadavky na vzduchovou neprůzvučnost stěn a příček chráněné místnosti [dB]
A. Bytové domy (kromě rodinných domů) - Jedna obytná místnost bytu o 3 a více obytných místnostech.
1 Všechny ostatní místnosti téhož bytu, pokud nejsou funkční součástí chráněného prostoru 42
B. Bytové domy - Obytné místnosti bytu
2 Všechny místnosti druhých bytů 52
3 Společně používané prostory domu (schodiště, vestibuly, chodby, terasy) 52
4 Společné uzavřené prostory domu (např. půdy) 47
5 Průchody, podchody 52
6 Průjezdy, podjezdy, garáže 57
7 Provozovny s hlukem LA,max ≤ 85 dB s provozem nejvýše do 22.00 h 57
8 Provozovny s hlukem LA,max ≤ 85 dB s provozem i po 22.00 h 62
9 Provozovny s hlukem 85 dB < LA,max Ł 95 dB s provozem i po 22.00 h 72
C. Řadové rodinné domy a dvojdomy - Obytné místnosti bytu
10 Místnosti v sousedním domě 57

Jak poznat příčku

Z povahy nenosné konstrukce vyplývá, že v případě potřeby změny dispozice, je změna příček nejjednodušší variantou. Pro první představu a rozvahu si řekněme ukazatele, jak ve stávajícím objektu poznat, zda se jedná o nosnou stěnu či o příčku. Tento text slouží pouze pro předběžný odhad. Vždy je nutné posouzení statika! Neodborný zásah do stavební konstrukce může způsobit kolaps objektu!

Před každým bouráním se dobře poraďte se statikem!

Příčka mívá menší tloušťku než nosné stěny

To může být pravda, ale také nemusí. Akustické příčky, či příčky zdvojené mohou mít tloušťku až 250 mm, přičemž to je již tloušťka, ve které může být vystavěná i nosná stěna (například z vápenopískového zdiva o vysokých pevnostech). Druhé upozornění vnímejme zvláště ve starších objektech. Tam se můžeme setkat i s nosnou stěnou o tl. pouhých 150 mm, což je dnes běžně používaná tloušťka příčky.

Příčka nenese stropní konstrukci

Ke konstrukci příček se používají mimo těžkých materiálů i materiály lehké (sádrokarton, sádrovlákno apod.) Sádrokartonová příčka (poznáme ji poklepem či malou vyvrtanou sondou) není nosnou konstrukcí. Pozor na záměnu s nosnými konstrukcemi např. u dřevostaveb nebo ocelových skeletových staveb.

U zděných staveb se bude většinou jednat o tzv. dutinové cihly nebo příčkovky - čili o cihly, které nejsou určené ke stavbě nosného zdiva (poznáme je opět poklepem nebo sondou). U staveb, u kterých neznáme jejich historii ale nemůžeme vyloučit nápady vymyšlené „kutily lidového stavitelství“ a tak se výjimečně skutečně můžeme potkat i s nosnou zdí z příčkovek.

Příčky v panelovém domě

Určit příčku, kterou je možné vybourat a kterou nikoli v panelovém domě může pouze statik s dobrou znalostí systémů panelových domů! V panelovém domě lze bez ovlivnění statiky a bez posouzení vybourat pouze původní umakartové jádro! Statické působení ostatních panelů není jednoduché určit - některé plní funkci nosné stěny nesoucí strop, jiné mají důležitý účel zajištění tuhosti objektu jako celku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavební dělicí příčky

  1. Co je příčka a jak ji poznat
  2. Příčky zděné (těžké)
  3. Lehké příčky z deskových materiálů
  4. Příčky skleněné a dekorativní

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

REKLAMA