Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

UFO v Dolních Břežanech

Budova nové sportovní haly připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Hliníková fasáda budovy v podobě rotačního elipsoidu je na ploše zhruba 1960 metrů čtverečních pokryta bezmála 20 000 kusy falcovaných střešních šindelů. Ty všechny tvoří jednolitou fasádní plochu víceúčelové haly v Dolních Břežanech na pomezí jižní hranice hlavního města. Příležitost navštívit halu bude mít laická i odborná veřejnost v pátek 4.10. od 11 hod v rámci Dne architektury, a to přímo s jedním z autorů stavby, architektem Jakubem Našincem.

Mladí architekti Jakub Našinec a Aleš Kubalík z ateliéru Sporadical vytvořili neobyčejný návrh obyčejné stavby, jakým sportovní haly mnohdy bývají. Zasazena do místa nedotčeného jinou výstavbou vytváří sportovní hala v areálu základní školy v Dolních Břežanech kulisu něčeho výjimečného, téměř nadpozemského. Soutěžní návrh, který zaujal i místního starostu, vystihuje nejen vkus, ale i atmosféru obce blízko Prahy. Zcela jistě není konzervativní, na druhou stranu koresponduje s inovativní strategickou koncepcí územního plánu obce. Oba architekti zprvu pochybovali o tom, že by jejich progresivní návrh mohl ve výběrovém řízení vyhrát. „Ptali jsme se stále sami sebe: Není to příliš?,“ přiznávají architekti. Ne, nebylo to příliš.

Falcovaná krytina jako základ

Poloha sportovní haly předurčila její aktuální vzhled. Okolní prostranství východně od obce tvoří pouze pole. Nic víc. Volnost prostoru dala volnost i návrhu, do kterého architekti Sporadicalu vždy zapojují okolní krajinu. Na druhou stranu přiznávají, že museli pracovat také s vědomím, že v budoucnu bude v dané lokalitě centrum nové části obce. Přesný koncept využití okolních pozemků však neznají, a tak se snažili architektonickým návrhem odpovědět na aktuální požadavky střetávající se s neznámou budoucností. Připodobňování ke kosmické lodi je tak zcela cílené. „Záře nočního osvětlení zrcadlící se v zaoblené hliníkové fasádě má evokovat pocity mimozemské přítomnosti,“ říká Aleš Kubalík. Moderní stavba budovy netradičního tvaru i vzhledu se stává inspirací pro okolí. Jakoby šupinatý povrch fasády tvořený jednotlivými falcovanými šindeli evokoval mnohotvárnost budoucího využití haly. Ta bude sloužit nejenom pro žáky přilehlé základní školy, ale také pro kulturní, společenské a sportovní akce lokálního charakteru. Účelnost haly umocňuje plocha samotného sportoviště velkého 25 na 45 metrů a tribuny s kapacitou 250 míst.

Jasný výběr

Je obecně známo, že projektem práce architektů nekončí. Rozhodnutí o vítězné podobě sportovní haly padlo koncem roku 2013. „Od té doby jsme strávili nad tímto projektem dalších pět let. U českých projektů se snažíme účastnit všech fází výstavby,“ říká Jakub Našinec a upřesňuje: „Nákres byl pouhý začátek. Na staveniště jsme dojížděli i dvakrát týdně. Náročný projekt s řadou nestandardních detailů vyžadoval naši přítomnost.“ Co se materiálu týká, PREFA falcovaný šindel byl jasnou volbou. Hliníková krytina PREFA je jim známa z budovy Fakulty architektury ČVUT. „Střešní šindele jsou extrémně lehké a tvárné. Dá se s nimi pokrýt vlastně téměř cokoliv a s téměř milimetrovou přesností. Proto byly pro náš koncept nejvhodnější,“ zdůrazňuje Kubalík.

Prosadí se progresivní architektura, která překvapuje?

Aleš Kubalík a Jakub Našinec se poznali během prvního semestru na fakultě architektury. Oba mladí architekti následně po studiu založili ještě s dalšími kolegy, Josefem Kociánem a Veronikou Sávovou, architektonický ateliér „Sporadical“. Kancelář získává stále větší popularitu, a to nejenom v rámci České republiky. Svým progresivním přístupem totiž poutá pozornost zahraničí. Občas, jak přiznává Jakub Našinec, doslova přestřelí. „Nestandardní a inovativní návrhy prezentujeme možná až moc často. V rámci některých výběrových řízeních nás to sráží na druhé-třetí místo,“ konstatuje Našinec. „Jsme si však téměř jisti, že brzy přijde období vzestupu architektury, která ohromuje,“ predikuje Našinec. A úspěchy Sporadicalu s břežanskou halou to jenom potvrzují – výhra v soutěži „Stavba roku 2018“ a hlavní cena 25. ročníku Grand Prix architektů – Národní ceny architektů.

Není projekt jako projekt

Pokrytí pláště budovy s 20 000 šindeli vyžadovalo doslova mravenčí přístup. Potvrzuje to podnikatel Ing. Igor Nekolný, jednatel klempířské firmy Klips s.r.o., která břežanskou halu pokrývala. „Na stavbě pracovali denně zpravidla čtyři klempíři s výpomocí po dobu třech měsíců. Denně tak musel každý klempíř pokrýt minimálně 50 šindelů. S ohledem na fakt, že jsme museli z finančních důvodů pracovat ze zdvihací plošiny a ne z lešení, je to obdivuhodné číslo,“ upřesňuje Igor Nekolný. Sám Nekolný se s technickými kolegy na staveništi nacházel denně. Jakoby tušil, že se z této stavby v malé příměstské obci stane doslova ikona progresivní architektury. Nyní se na něj investoři obracejí s podobně náročnými realizacemi.

Aktuálně má společnost Klips s.r.o. 12 zaměstnanců, kteří realizují profesionální klempířské a pokrývačské práce. K projektu sportovní haly v Dolních Břežanech se dostala především zásluhou svého dobrého jména v oboru a mnoha povedených realizací. Není náhodou, že řada je pokryta právě hliníkovou krytinou PREFA. Hliníkové fasádyhliníkové střechy jsou v týmu Igora Nekolného totiž oblíbené především díky bezproblémové a kvalitní práci s nimi.

Název projektu: Sportovní hala
Země: Česká republika
Objekt, místo: Sportovní hala, Dolní Břežany
Typ stavby: novostavba
Architekti: SPORADICAL, Arch. Ing. Jakub Našinec a Aleš Kubalík
Realizace: KLIPS s.r.o., Ing. Igor Nekolný
Typ střechy: PREFA falcovaný fasádní šindel
Barva střechy: P.99 přírodní hliník
Fotografie: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy, která nahradila původní úzkorozchodnou železniční trať Rigi Scheidegg, je úžasným příkladem, jak může soudobá architektura zapadnout do krásné švýcarské krajiny. Hlavní budova je kombinací několika materiálů: dřeva, hliníku a betonu a působí jako diamant, precizně vsazený do malebné obce…

Nové výškové budovy ve švédském Göteborgu s barevnými hliníkovými fasádami

Nové výškové budovy ve švédském Göteborgu s barevnými hliníkovými fasádami

Původní přístavní ráz čtvrti Lindholmshamnen se mění. Industrialita i cihlové stavby sice stále připomínají původní účel tohoto místa, avšak moderna zde zabírá postupně stále více místa. Klasická kontejnerová stání tak nahrazují nové obytné i kancelářské budovy. Vyrostla zde řada restaurací, kaváren i barů a do nově…

Bull of the year 2018

Bull of the year 2018

Slavnostní vyhlášení 15. ročníku cen Bull of the year společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. se uskutečnilo v hotelu Vista v turistickém resortu Dolní Morava. Do tradiční soutěže, která je určena klempířským firmám, a které do ní mohou přihlásit své realizace s krytinou PREFA, se přihlásilo 68 firem s celkem 112…

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní okapový systém vyniká komplexní nabídkou všech potřebných komponent z vysoce kvalitního a nejlépe bezúdržbového materiálu. Vhodné je vybírat žlaby, svody a příslušenství ze stejného materiálu jako střešní krytinu. Zachováte tak funkčnost, dlouhou životnost a estetičnost.

Sörgården ve Stockholmu Zdroj: Croce & WIR

Nové zařízení pro předškoláky Sörgården ve Stockholmu

Pro Carolin Flemingovou a Johana Granqvista z architektonické kanceláře Total Arkitektur neexistuje lepší obor než architektura. Možnost být kreativní, pracovat s lidmi a pro lidi, vytvářet nevšední prostory pro život i práci, to jsou důvody, pro které považují svou práci za mimořádnou