REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nové zařízení pro předškoláky Sörgården ve Stockholmu

Pro Carolin Flemingovou a Johana Granqvista z architektonické kanceláře Total Arkitektur neexistuje lepší obor než architektura. Možnost být kreativní, pracovat s lidmi a pro lidi, vytvářet nevšední prostory pro život i práci, to jsou důvody, pro které považují svou práci za mimořádnou

O projektu:

Název projektu: Předškolní zařízení Sörgården, Stockholm
Země: Švédsko
Objekt, místo: Veřejná budova, Stockholm
Typ stavby: Novostavba
Architekti: Carolin Fleming a Johan Granqvist, Total Arkitektur och Urbanism TAU AB, Stockholm
Fotografie: Croce & WIR
Realizace: MK Byggnadsplåtslageri, Västerås
Odvodnění střechy: PREFA hranatý svod
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 20x20
Barva fasády: P.10 hnědá a mayské zlato

Paní Flemingová, Vy a Johan Granqvist jste společně projektovali a realizovali výstavbu předškolního zařízení „Sörgården“. Jak to všechno začalo?

Sörgården ve Stockholmu Zdroj: Croce & WIR

Carolin Flemingová: Původní požadavek zněl přistavět k existujícímu předškolnímu zařízení ze 70. let minulého století další budovu. Protože však byla stará stavba ztrouchnivělá a v dezolátním stavu, bylo třeba ji strhnout. To nám pochopitelně umožnilo realizovat vlastní představy. Stará budova byla tmavá krabice s mnoha chodbami, nepřehledná a působící tísnivým dojmem. To jsme chtěli v každém případě změnit. Namísto hlavní chodby jsme udělali jakousi galerii kolem zahrady ve vnitřním dvoře. Galerie zajišťuje přehled o dění v celém areálu, ulehčuje práci a komunikaci mezi zaměstnanci a dětmi.

Johan Granqvist: Bylo pro nás důležité vytvořit budovu dobře zapadající do okolí. Kolem je plno předměstských domků a vil z 60. a 70. let dvacátého století, nic příliš atraktivního. Proto jsme zvolili velmi skromnou a lineární podobu budovy. Neměla být příliš nápadná, výrazná. 

Na této budově upoutá motiv kosočtverce, který lze objevit na mnoha místech. Co se skrývá za tímto nápadem?

CF: Opravdu, kosočtverec se objevuje v půdorysu budovy, ale také ve „čtecích výklencích“ a vikýřích, v nichž jsou tyto čtenářské koutky umístěny a které vystupují různými směry z fasády. Kosočtverec se táhne jako červená nit celým projektem.

Sörgården ve Stockholmu Zdroj: Croce & WIR

Jak projekt celkově hodnotíte? Doufáte v populační boom, aby mohly vznikat další podobné stavby?

CF: Práce na tomto typu budovy nás velmi těšila. Moci vytvářet prostory pro malé děti – vždyť tu stráví první roky svého života! A samozřejmě jsme chtěli udělat něco smysluplného a pěkného pro zaměstnance, abychom jim usnadnili práci a její organizaci. 

JG: Ano, velmi v to doufám. Protože jsme právě v období hospodářského vzestupu, nenechá na sebe snad další baby boom dlouho čekat. Naše kancelář existuje už 70 let a má za sebou realizaci řady škol, předškolních zařízení a podobných objektů. A teď skutečně leží na našem pracovním stole další projekty tohoto druhu. Projekt školky byl každopádně dobrou referencí pro další obce a zákazníky, kteří potřebují denní zařízení pro děti.

Pokračování rozhovoru naleznete na portálu tzbinfo.cz

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

UFO v Dolních Břežanech

UFO v Dolních Břežanech

Budova nové sportovní haly připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Hliníková fasáda budovy v podobě rotačního elipsoidu je na ploše zhruba 1960 metrů čtverečních pokryta bezmála 20 000 kusy falcovaných střešních šindelů. Ty všechny tvoří jednolitou fasádní plochu víceúčelové haly v Dolních Břežanech na pomezí jižní ...

Bull of the year 2018

Bull of the year 2018

Slavnostní vyhlášení 15. ročníku cen Bull of the year společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. se uskutečnilo v hotelu Vista v turistickém resortu Dolní Morava. Do tradiční soutěže, která je určena klempířským firmám, a které do ní mohou přihlásit své realizace s krytinou PREFA, se přihlásilo 68 firem s celkem 112 ...

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní okapový systém vyniká komplexní nabídkou všech potřebných komponent z vysoce kvalitního a nejlépe bezúdržbového materiálu. Vhodné je vybírat žlaby, svody a příslušenství ze stejného materiálu jako střešní krytinu. Zachováte tak funkčnost, dlouhou životnost a estetičnost.

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA