REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nové zařízení pro předškoláky Sörgården ve Stockholmu

Pro Carolin Flemingovou a Johana Granqvista z architektonické kanceláře Total Arkitektur neexistuje lepší obor než architektura. Možnost být kreativní, pracovat s lidmi a pro lidi, vytvářet nevšední prostory pro život i práci, to jsou důvody, pro které považují svou práci za mimořádnou

O projektu:

Název projektu: Předškolní zařízení Sörgården, Stockholm
Země: Švédsko
Objekt, místo: Veřejná budova, Stockholm
Typ stavby: Novostavba
Architekti: Carolin Fleming a Johan Granqvist, Total Arkitektur och Urbanism TAU AB, Stockholm
Fotografie: Croce & WIR
Realizace: MK Byggnadsplåtslageri, Västerås
Odvodnění střechy: PREFA hranatý svod
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 20x20
Barva fasády: P.10 hnědá a mayské zlato

Paní Flemingová, Vy a Johan Granqvist jste společně projektovali a realizovali výstavbu předškolního zařízení „Sörgården“. Jak to všechno začalo?

Carolin Flemingová: Původní požadavek zněl přistavět k existujícímu předškolnímu zařízení ze 70. let minulého století další budovu. Protože však byla stará stavba ztrouchnivělá a v dezolátním stavu, bylo třeba ji strhnout. To nám pochopitelně umožnilo realizovat vlastní představy. Stará budova byla tmavá krabice s mnoha chodbami, nepřehledná a působící tísnivým dojmem. To jsme chtěli v každém případě změnit. Namísto hlavní chodby jsme udělali jakousi galerii kolem zahrady ve vnitřním dvoře. Galerie zajišťuje přehled o dění v celém areálu, ulehčuje práci a komunikaci mezi zaměstnanci a dětmi.

Johan Granqvist: Bylo pro nás důležité vytvořit budovu dobře zapadající do okolí. Kolem je plno předměstských domků a vil z 60. a 70. let dvacátého století, nic příliš atraktivního. Proto jsme zvolili velmi skromnou a lineární podobu budovy. Neměla být příliš nápadná, výrazná. 

Na této budově upoutá motiv kosočtverce, který lze objevit na mnoha místech. Co se skrývá za tímto nápadem?

CF: Opravdu, kosočtverec se objevuje v půdorysu budovy, ale také ve „čtecích výklencích“ a vikýřích, v nichž jsou tyto čtenářské koutky umístěny a které vystupují různými směry z fasády. Kosočtverec se táhne jako červená nit celým projektem.

Sörgården ve Stockholmu Zdroj: Croce & WIR

Jak projekt celkově hodnotíte? Doufáte v populační boom, aby mohly vznikat další podobné stavby?

CF: Práce na tomto typu budovy nás velmi těšila. Moci vytvářet prostory pro malé děti – vždyť tu stráví první roky svého života! A samozřejmě jsme chtěli udělat něco smysluplného a pěkného pro zaměstnance, abychom jim usnadnili práci a její organizaci. 

JG: Ano, velmi v to doufám. Protože jsme právě v období hospodářského vzestupu, nenechá na sebe snad další baby boom dlouho čekat. Naše kancelář existuje už 70 let a má za sebou realizaci řady škol, předškolních zařízení a podobných objektů. A teď skutečně leží na našem pracovním stole další projekty tohoto druhu. Projekt školky byl každopádně dobrou referencí pro další obce a zákazníky, kteří potřebují denní zařízení pro děti.

Pokračování rozhovoru naleznete na portálu tzbinfo.cz

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

UFO v Dolních Břežanech

UFO v Dolních Břežanech

Budova nové sportovní haly připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Hliníková fasáda budovy v podobě rotačního elipsoidu je na ploše zhruba 1960 metrů čtverečních pokryta bezmála 20 000 kusy falcovaných střešních šindelů. Ty všechny tvoří jednolitou fasádní plochu víceúčelové haly v Dolních Břežanech na pomezí jižní…

Bull of the year 2018

Bull of the year 2018

Slavnostní vyhlášení 15. ročníku cen Bull of the year společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. se uskutečnilo v hotelu Vista v turistickém resortu Dolní Morava. Do tradiční soutěže, která je určena klempířským firmám, a které do ní mohou přihlásit své realizace s krytinou PREFA, se přihlásilo 68 firem s celkem 112…

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní okapový systém vyniká komplexní nabídkou všech potřebných komponent z vysoce kvalitního a nejlépe bezúdržbového materiálu. Vhodné je vybírat žlaby, svody a příslušenství ze stejného materiálu jako střešní krytinu. Zachováte tak funkčnost, dlouhou životnost a estetičnost.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA