REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jako oáza klidu působí restaurace Mimama v průmyslovém centru Budapešti

Mnohé zlomy střešní i fasádní roviny evokují spojení moderního s tradičním. Asimilace s okolím je přímo ukázková. Budova ojedinělých tvarů jakoby uklidňovala a podávala vstřícnou ruku minulosti i budoucnosti přilehlé architektury.

V centru průmyslového dění, v blízkosti výrobních linek a prodejců aut, působí moderní a vkusně zařízená restaurace s čistě bílou hliníkovou fasádou jako ostrov naděje. Venkovní zahrádka, kterou lemuje jezírko, láká hosty k relaxačnímu posezení. Kulinářské speciality ze šťavnaté mangalice zase k prvotřídnímu labužnickému zážitku. Mimama disponuje všemi atributy moderní a prvotřídní restaurace.

Od plátna k lešení

Architektem a současně i realizačním klempířem projektu Mimama je Zoltán Reznicsek mladší. Jak sám říká, od rána do odpoledne je klempířem a od večera do noci je architektem. Je posedlý jak projektováním, tak samotnou realizací. Se svým otcem Zoltánem Reznicskem starším společně řídí klempířskou firmu Horex. Ta si za dobu své 27leté existence vybudovala silné jméno ve světě klempířského umění. Specializuje se na ornamentální klempířství a zakázky realizuje po celé Evropě. Mezi nejzvučnější zakázky patří obnova vídeňské radnice, komediální divadlo Vígszínház, Café New York v Budapešti a řada zámků a kostelů. Práci Horexu pro Hudební akademii nedávno ohodnotila Mezinárodní federace pokrývačů IFD cenou za sanaci.

Osvědčené materiály

V objektu se promítá mnoho odlišných směrů. „Každá stavba by se měla adaptovat, být včleněna do okolního prostředí. Současně musíte respektovat přání investora. Mimořádnost, jedinečnost, občas extravagantnost. Co investor, to zpravidla různé požadavky. Pan Baumgartner, stavebník projektu Mimama, lpěl na kombinaci mimořádnost-tradice. Zajímavý vzhled budovy spojený s klasickými prvky maďarské kultury jako jsou květy a tulipány,“ upřesňuje Reznicsek.

Když byla etapa vymýšlení a výkresů hotova, přišla na řadu mnohem složitější fáze. Zhmotnění plánů do reality. Pohled statika a rozhodnutí, že 24 metrová konzola je nemožná, Reznicska neodradilo. Naopak, utvrdila ho v myšlence stát si za svým rozhodnutím. A výsledek? Netradiční plošně prolamovaná fasáda obložená prvky PREFA Siding v bílé barvě.

„Hliník se svou excelentní tvárností byl pro objekt Mimama dokonalou volbou,“ vypráví architekt, který má s výrobky PREFA bohaté zkušenosti. „PREFA nabízí široké portfolio střešních a fasádních systémů. Designové variace jsou téměř neomezené. Řada tvarů, barev, povrchových úprav a vše lze kombinovat. Neznám pestřejší systém, navíc s tak vysokou mírou kvality,“ konstatuje Reznicsek. „Ještě nesmím opomenout pro nás klempíře jednu velmi důležitou vlastnost, a tou je snadná a rychlá pokládka. Ta byla pro Mimamu velmi důležitá, protože jsme lamely Siding pokládali jak horizontálně, tak vertikálně, pod různými úhly. Vznikla tak řada nestandardních detailů, které jsme museli operativně a především v rámci daného harmonogramu vyřešit. Při použití jiného materiálu bychom se určitě trápili a termín bychom nedodrželi,“ dodává s jistotou Reznicsek. Hliníková fasáda je právě díky netradičním detailům zajímavá. Řada geometrických lomů, kombinace směrů a tvarů totiž neustále přitahuje pohledy kolemjdoucích.

O projektu:

Název projektu: Mimama
Země: Maďarsko
Objekt, místo: restaurace, Budapešť
Typ stavby: novostavba
Architekti: Arch. Zoltán Reznicsek
Realizace: Horex Kft.
Typ fasády: PREFA Siding
Barva fasády: P.10 prefa bílá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy, která nahradila původní úzkorozchodnou železniční trať Rigi Scheidegg, je úžasným příkladem, jak může soudobá architektura zapadnout do krásné švýcarské krajiny. Hlavní budova je kombinací několika materiálů: dřeva, hliníku a betonu a působí jako diamant, precizně vsazený do malebné obce…

Nové výškové budovy ve švédském Göteborgu s barevnými hliníkovými fasádami

Nové výškové budovy ve švédském Göteborgu s barevnými hliníkovými fasádami

Původní přístavní ráz čtvrti Lindholmshamnen se mění. Industrialita i cihlové stavby sice stále připomínají původní účel tohoto místa, avšak moderna zde zabírá postupně stále více místa. Klasická kontejnerová stání tak nahrazují nové obytné i kancelářské budovy. Vyrostla zde řada restaurací, kaváren i barů a do nově…

UFO v Dolních Břežanech

UFO v Dolních Břežanech

Budova nové sportovní haly připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Hliníková fasáda budovy v podobě rotačního elipsoidu je na ploše zhruba 1960 metrů čtverečních pokryta bezmála 20 000 kusy falcovaných střešních šindelů. Ty všechny tvoří jednolitou fasádní plochu víceúčelové haly v Dolních Břežanech na pomezí jižní…

Bull of the year 2018

Bull of the year 2018

Slavnostní vyhlášení 15. ročníku cen Bull of the year společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. se uskutečnilo v hotelu Vista v turistickém resortu Dolní Morava. Do tradiční soutěže, která je určena klempířským firmám, a které do ní mohou přihlásit své realizace s krytinou PREFA, se přihlásilo 68 firem s celkem 112…

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní, pevné a odolné hliníkové žlaby a svody

Kvalitní okapový systém vyniká komplexní nabídkou všech potřebných komponent z vysoce kvalitního a nejlépe bezúdržbového materiálu. Vhodné je vybírat žlaby, svody a příslušenství ze stejného materiálu jako střešní krytinu. Zachováte tak funkčnost, dlouhou životnost a estetičnost.

Sörgården ve Stockholmu Zdroj: Croce & WIR

Nové zařízení pro předškoláky Sörgården ve Stockholmu

Pro Carolin Flemingovou a Johana Granqvista z architektonické kanceláře Total Arkitektur neexistuje lepší obor než architektura. Možnost být kreativní, pracovat s lidmi a pro lidi, vytvářet nevšední prostory pro život i práci, to jsou důvody, pro které považují svou práci za mimořádnou

ROZHOVOR: Hadí dům v Grenoblu s originální fasádou

ROZHOVOR: Hadí dům v Grenoblu s originální fasádou

Město Grenoble na jihovýchodě Francie je odnedávna bohatší nejen o novou městskou čtvrť, ale také o novou dominantu. „Hadí dům“ s nápadnou fasádou je nepřehlédnutelný, jeho působivý vzhled mimořádně přitahuje. Vždyť také cílem bylo nasadit pro okolní zástavbu vysokou laťku.