REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Chlordioxid – jak funguje, jak se vyrábí a jak působí proti bakteriím včetně legionelly

Oxid chloričitý nebo také chlordioxid (ClO2) je v současné době nejpoužívanější sloučenina pro zajištění sterility pitné vody. Aplikuje se zejména ve velkých komplexech, v nichž je mikrobiologická nezávadnost vody zásadní, jako jsou např. zdravotnická zařízení, restaurace nebo podniky potravinářského průmyslu.

Ilustrace bakterie - Legionella pneumophila

Chlordioxid spolehlivě likviduje nebezpečné mikroorganismy, přičemž bývá nejčastěji nasazován proti bakterii Legionella pneumophilla, jež se usazuje v rozvodech vody a vzduchu v takto velkých provozech. Přirozeně se oxid chloričitý vyskytuje ve formě lehce oranžového plynu, který při teplotě pod -59 °C krystalizuje v krystalky totožné barvy.

Chlordioxid v úpravě vody

Oxid chloričitý se poprvé začal jako dezinfekční prostředek prosazovat v polovině 40. let v západní Evropě, kde se do té doby využíval zejména volný chlor, který však v porovnání s chlordioxidem vyžadoval vyšší dávky. Navíc o pár desetiletí později vyvstaly otázky ohledně jeho zdravotní nezávadnosti.

Příklad instalovaného generátoru

Na rozdíl od volného chloru či jiných chlorových sloučenin nevznikají při rozkladu oxidu chloričitého žádné toxické vedlejší produkty. Zároveň dokáže pronikat dovnitř odolných bakteriálních biofilmů, se kterými si poradí jen málokterá jiná dezinfekční činidla a je tedy ideální pro odstranění legionell, které v biofilmech často žijí.

Další výhody oxidu chloričitého:

  • Spolehlivě hubí bakterie, viry a plísně i jejich spory, a to i v nízkých koncentracích.
  • Jeho účinnost je nezávislá na pH.
  • Lze jím dezinfikovat pitnou, užitkovou, odpadní i teplou vodu.
  • Nevytváří se chlorfenoly, THM ani dioxiny
  • Má oxidační vlastnosti vůči železu a manganu.
  • Rozrušuje úsady v potrubních systémech.

Jak funguje generátor oxidu chloričitého EuroClean OXCL

Oxid chloričitý je vyráběn přímou chemickou syntézou ze speciálních přípravků A mix a C mix přímo na místě potřeby, čímž je zajištěna maximální účinnost přípravku.

Hlavní prvky generátoru EuroClean OXCLHlavní prvky generátoru EuroClean OXCL

Generátory chlordioxidu EuroClean OXCL vyrábí a dávkují roztok oxidu chloričitého dle potřeby na základě průtoku vody a stupně jejího mikrobiologického znečištění. Zařízení funguje zcela automaticky a je vybaveno řídící jednotkou, jež uživateli poskytuje veškeré potřebné informace jako je stav zásob chemických reagencií, průtok vody nebo chybová hlášení v případě poruchy.

Navíc díky technologii HMI (Human Machine Interface) je zařízení pod neustálým dohledem dispečinkem společnosti EuroClean, odesílá varovné a poruchové stavy přes e-mail nebo SMS a lze jej  ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu nebo počítače. Společnost EuroClean, jakožto výrobce a prodejce generátorů, rovněž zajišťuje odborný pravidelný servis těchto zařízení.

Chlordioxid v eliminaci biofilmů Legionella pneumophilla

Gram negativní bakterie Legionella pneumophilla dokáže ve vodovodních potrubích vytvářet zvlášť odolné biofilmy, které mohou dosahovat tloušťky až několika mikrometrů, a to ve studené i teplé vodě. V podstatě se jedná o vrstvy bakterií propojené ochrannými mimobuněčnými extrakty, které samy mikroorganismy vylučují. Jednotlivé bakteriální buňky jsou navzájem propojeny kanálky, pomocí nichž se kromě živin transportují i signální molekuly ovlivňující dynamiku biofilmu.

Ilustrace průřezu potrubíIlustrace průřezu potrubí

Bakterie Legionella pneumophilla rostoucí v biofilmu právě pomocí těchto signálních molekul poznají, kdy jsou vhodné podmínky k tomu, aby se z povrchové vrstvy odloučily, nebo naopak zůstaly na místě. V případě, že se odloučí, mohou s ochrannými částmi biofilmu cestovat potrubím na dlouhé vzdálenosti, a stát se tak zdrojem infekce i mimo samotná biofilmová ložiska.

Takto vytvořená a navzájem komunikující masa baktérií je zvlášť odolná k mnoha dezinfekčním látkám. Díky pomalejšímu rozkladu chlordioxidu, který zajišťuje delší dobu působení je však tato látka schopná velmi spolehlivě procházet jednotlivými vrstvami biofilmu a hubit bakterie v něm ukryté.

EuroClean, s.r.o.

logo
Lidická 1348
25263 Roztoky

telefon: 224 811 900
e-mail: euroclean@euroclean.cz

web: euroclean.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - andrei310

Jak se zbavit železa a manganu ve vodě

Po odstávce dodávky vody si v umyvadle rezavou vodu prohlédl jistě každý. Železo ani mangan nejsou zdravotně závadné a nepodporují korozi, ale mohou způsobovat barevné skvrny a technické problémy.

Technologie úpravy chladící vody

Technologie úpravy chladící vody

Úkolem chladící vody je odvádět teplo a pro zachování účinnosti chladicího zařízení je vždy potřeba zajistit její úpravu. Chladicí okruhy dělíme na 2 základní typy, a to na otevřené chladící okruhy, u nichž je chlazení zajišťováno odparem vody a uzavřené chladící okruhy, u kterých je teplo odváděno ohřevem chladicí ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA