Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zařizujete kout pro školáka? Co nesmí chybět a jak na to

Základem je stůl nebo pracovní deska, výškově nastavitelná židle a úložné prostory. Ideální je zapojit do zařizování studijního koutu dítě samotné, a to ještě před začátkem školy.

Stůl nebo pracovní deska, výškově nastavitelná židle a úložné prostory na všechny školní potřeby

Ideální je zapojit do zařizování studijního koutu dítě samotné. A pustit se do toho ještě před tím, než se dítě vydá do školy, aby si v něm zvyklo pracovat.

Deska stolu vs. stůl

Základem koutku je stůl

  • s dostatečným osvětlením,
  • ve správné výšce
  • s rovnou deskou z kvalitního materiálu.

Sklopné nebo šikmé desky vypadají efektně, ale nebývají šikovné, protože se z nich v jednom okamžiku všechno skutálí. Zejména u stolu pro prvňáčka a menších školní dítě se vyplatí uvážit, jestli se k němu ze strany vejde ještě jedna židle pro dospělého, který mu bude s úkoly zpočátku pomáhat.

Židle

Židli by mělo jít výškově nastavit. Dítě se má při sezení opírat nohama o zem a mít horní hranu sedáku ve výšce podkolenní jamky. Opěrka by měla podepírat lopatky a bedra. Obsluha židle má být zároveň co nejjednodušší. Pokud jde o kolečka, děti je u pracovních židlí obvykle milují.

Větší studenti podle ní naopak ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, ale i ke hře a relaxaci. Radost jim proto udělá třeba měkký barevný sedák Bool, připomínající velký tenisový míček, na který se mohou příjemně uložit s učebnicí nebo tabletem.

Dostatek místa na učebnice a školní potřeby

Zásadní pro zdárné studium je dostatek místa na učebnice a školní potřeby. Oblíbené jsou jezdící kontejnery pod stůl. Výborně ale poslouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti.

Zejména v případě starších dětí a teenagerů můžeme „uklidit“ dokonce i celý pracovní kout, pokud ho umístíme například pod vysokou postel a jako úložné prostory využijeme třeba schody s vysouvacími šuplíky.

Barvy, které pomáhají

Roli v tom, jak školákovi bude učení dařit, hrají i barvy nábytku a stěn: studiu prý svědčí žlutá, modrá a zelená. Zatímco žlutá aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, modrá a zelená napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.

„V holčičím pokojíku se uplatní pastelové odstíny růžové, od pudrové až po jemně oranžovou – uvedené odstíny se dívenkám nejen líbí, ale mají i harmonizační a uklidňující efekt. Vyhýbat se ale nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo tyrkysové: ta poslední prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit studijní kout méně smělých dětí.“ dodává Šárka Richtrová ze studia Viabel.To se před patnácti lety začalo jako první u nás specializovat právě na navrhování a zařizování pokojíků pro děti a teenagery.

Chytrá drobnost – domácí tabule

Zařizovat celý koutek pro školáka se letos nechystáte, ale uvítáte nějakou drobnost, která ho vylepší a dětem udělá radost? Skvělá je atypická magnetická tabule, která poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, výtvarná díla a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. Tabule v podobě kytičky, hvězdy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní.

Tabule může být i ve formě tapety, příp. lze využít tabulovou barvu pro některou z ploch.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Pokoj pro malého dobrodruha s novými odstíny Balakryl

Pokoj pro malého dobrodruha s novými odstíny Balakryl

Balakryl přichází s novými trendy odstíny – elegantní šedé, klasické přírodní a také dynamické syté. Vyzkoušeli jsme je na čtyřech proměnách interiéru. Každá místnost v jiném stylu a v jiném ročním období. Začínáme dnes dětským pokojem jako stvořeným pro letní dobrodružství.

Děti na prázdninách? Ideální čas vymalovat dětský pokoj

Děti na prázdninách? Ideální čas vymalovat dětský pokoj

Jsou v pokoji vašich dětí skvrny či mastné fleky, které potřebujete opravit, nebo už vaše děti odrostly barvám, které v pokoji dřív měly? Ať už je to cokoli, ideální čas na vymalování dětského pokoje je, když jsou jejich obyvatelé pryč – třeba na táboře nebo na prázdninách u babičky. Pokud si nevíte rady s tím, jakou…

Pokoj pro malého školáka

Pokoj pro malého školáka

Děti se neustále vyvíjejí. S vyšším věkem se mění jejich charakter, potřeby i touhy a pokoj musí růst společně s nimi. Pro děti chceme vždy to nejlepší, a proto zařizování dětského pokoje věnujeme hodně času, a to od narození dítěte téměř až po vysokoškolská léta. První velká změna nastává s nástupem do školy.

Pohádkový dětský pokoj v paneláku

Pohádkový dětský pokoj v paneláku

Panelové byty skýtají často různá úskalí. Jedněmi z nich jsou například nerovné stěny a tenké příčky, se kterými se pojí vysoká hlučnost. Majitelé jednoho takového panelového bytu se proto rozhodli pro nejrychlejší a zároveň nejsnadnější typ stavebních úprav, a to pro tzv. suchou výstavbu s použitím sádrokartonu od…

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje

Zařízení pokoje vašeho dítěte má na jeho vývoj větší vliv, než si myslíte. Prostředí, kde dítě vyrůstá, by mělo být zdravé a bezpečné. Stejně tak by ale mělo poskytnout prostor pro hraní a být povzbuzující pro učení i odpočinek. Zohledněte velikost místnosti, její uspořádání a barvu. Dobře uděláte, když děti…

Ložnice a dětský pokoj – místo pro hrátky s osvětlením

Ložnice a dětský pokoj – místo pro hrátky s osvětlením

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, osvětlení v místnostech, které obýváme, je pro nás velmi důležité. Nesprávné rozmístění svítidel totiž v extrémních případech může vést až ke zdravotním obtížím. Někdy přitom stačí tak málo, abychom se ve stejném prostoru začali cítit dobře. Pojďme se společně podívat na několik tipů…

Rekonstrukce okálu deskami Activ´Air

Rekonstrukce okálu deskami Activ´Air

Měření Státní zdravotního ústavu potvrdilo účinnost technologie Activ´Air v sádrokartonových deskách Rigips. Po rekonstrukci okálu na Vysočině se koncentrace formaldehydu snížily o více jak 80%.