REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Ložnice a dětský pokoj – místo pro hrátky s osvětlením

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, osvětlení v místnostech, které obýváme, je pro nás velmi důležité. Nesprávné rozmístění svítidel totiž v extrémních případech může vést až ke zdravotním obtížím. Někdy přitom stačí tak málo, abychom se ve stejném prostoru začali cítit dobře. Pojďme se společně podívat na několik tipů ke správnému rozmístění osvětlovacích těles v ložnici a obývacím pokoji.

ožnice je určena hlavně k odpočinku a relaxaci, a osvětlení by zde proto mělo navazovat příjemnou, uvolněnou atmosféru. Z praktických důvodů je samozřejmě dobré mít v místnosti jedno centrální, nejlépe stropní samostatně ovladatelné světlo pro případ, že si na něco opravdu potřebujeme posvítit. Zbytek osvětlení ale volíme v tlumeném tónu s nízkou intenzitou. Ideální jsou v tomto případě nejrůznější lampy, a to stojací nebo stolní, které vydávají  měkké teplé světlo ve žlutých tónech.

Naprostou samozřejmostí je v ložnici lampička na nočním stolku. Ta slouží nejen k osvětlení okolí postele, ale také při čtení. Intenzitu jejího světla je proto velmi důležité zvolit tak, ale při čtení sice poskytovala veškerý komfort, ale zároveň nerušila případného partnera odpočívajícího na vedlejší části postele. Klidnou intimní atmosféru ložnice lze velmi dobře podpořit také dekoračními světly, například v okně nebo v čele postele. Součástí ložnic bývají často i velké šatní skříně. Abychom v nich nemuseli tápat po lepu, stačí je vybavit zabudovaným osvětlením, které se samo aktivuje po otevření dveří. Pomoci si můžeme i nalepovacími LED pásky.

„Pro noční stolky jsou ideální také stále oblíbenější lampy dotykové. Díky moderní technologii dokážou reagovat na kontakt, takže stačí, když se jich kdekoli dotknete, a samy se rozsvítí. Intenzita světla je v nich většinou nastavena na 2 až 3 úrovně, takže ji lze velmi snadno, rychle a pohodlně regulovat,“ vysvětlila Tereza Kouklová, spoluzakladatelka světelného butiku a značky claro.

Při pořizování osvětlení v dětském pokoji musíme mít na paměti, že slouží k rozličným aktivitám a že děti mají rády hravější design a více barev. V dětském pokoji určitě umístíme jedno větší centrální světlo. Prostor je poté vhodné rozdělit na zónu k hraní, zónu na spaní a zónu na učení. V té ke studiu se při osvětlování řídíme pravidly pro pracovny. Důraz tedy klademe na co nejlepší využití denního světla. Šetřit tu určitě nebudeme na kvalitní stolní lampě polohovatelné jak v horizontálním, tak vertikálním směru. Světlo při práci nesmí oslňovat, takže žárovka by měla být částečně krytá a ve výšce maximálně do úrovně očí.

Zóna klidová, tedy místo, kde dítě spí, by měla být opatřena samostatnou stolní lampou. Její výběr přizpůsobíme podle věku a zvyklostí dítěte. Menším dětem například přijde vhod dotyková lampa s jemným světlem, která dobře poslouží i při usínání či noční návštěvě toalety. Větší děti a hlavně čtenáři zase uvítají lampu klasickou s kvalitní žárovkou a s teplým podtónem. 

Všechny produkty lze zakoupit v showroomu claro., Národní třída 27, Praha nebo na e-shopu www.claro.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Rekonstrukci staré vilky vyřešili skleněnou přístavbou

Rekonstrukci staré vilky vyřešili skleněnou přístavbou

Zámek Žabího prince je vpravdě skvostná vilka, která byla na březích Alderley vystavěna roku 1860. Generacím svých obyvatel nabízela vše, co se od hezkého sídla v hrabství Cheshire očekává. Jenže to už bylo na požadavky současného majitele trochu málo. Přál si vpustit do viktoriánského sídla trochu čerstvého vzduchu a ...

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Čas dovolených je v plném proudu a řada z nás navštíví různé exotické destinace, ubytuje se na netradičních místech ať již v hotelích či soukromém ubytování, v pevných stavbách či jurtách nebo bambusových domech. Každý dle svého uvážení. Tak či onak to bude nevšední zážitek, jeden z mnoha, pro které si na dovolenou ...

Den Architektury se zaměří na Svobodnou architekturu a oslaví 100 let Bauhausu

Den Architektury se zaměří na Svobodnou architekturu a oslaví 100 let Bauhausu

V desítkách měst a obcí po celé České i Slovenské republice vypukne v půlce podzimu již devátý ročník festivalu Den architektury. Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná ...

Zdroj: Pedro Kok

Dům architekta vypadá jako krabice s překvapením uvnitř

Sympatická parcela stojící v rohu rezidenční zástavby, vymezená profilem probíhající silnice a ze dvou stran obstoupená již existujícími domy. K tomu jako příjemný bonus fakt, že se zrovna nacházíme ve slunném brazilském São Paulo. Co víc si přát? Snad jen trochu soukromí, na kterém si klient a současně architekt v ...

REKLAMA