Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pokoj pro malého školáka

Děti se neustále vyvíjejí. S vyšším věkem se mění jejich charakter, potřeby i touhy a pokoj musí růst společně s nimi. Pro děti chceme vždy to nejlepší, a proto zařizování dětského pokoje věnujeme hodně času, a to od narození dítěte téměř až po vysokoškolská léta. První velká změna nastává s nástupem do školy.

Do té doby pokoj na hraní se musí změnit na pokoj pro školáka s místem na psaní, čtení a malování či úložným prostorem na učebnice. Důležitá je také začínající potřeba soukromí a klidu na učení.

Nástup do první třídy představuje velmi výraznou změnu v životě malého dítěte, se kterou musí korespondovat i zařízení pokoje. Hravá duše přetrvává, nastupují ale povinnosti spojené s domácími úkoly. „S nástupem do školy je potřeba vnést do života dítěte řád, který pomůže soustředění. A jakmile je třeba dělit čas doma na přípravu do školy a na hraní, je dobré, aby i pokoj měl „zóny“ na učení a na hraní,“ uvádí Lucie Barešová, bytová designérka ze Studia In2. Pokoj školáka by měl být upořádaný a působit spíše uklidňujícím dojmem, než přemírou barev a extravagance: „Výrazné určující prvky můžou zbytečně odvádět pozornost dítěte při učení, navíc nenechávají prostor pro fantazii. Představte si, že se máte soustředit na úkol z počtů v kulisách pirátské lodi,“ doplňuje Lucie Barešová.

Myslete do budoucna

Stejně jako dítě jednou vyroste ze svých nových bot, může se i pokoj a jeho vybavení stát za pár let nevyhovujícími. Přestavba často představuje finančně náročnou investici, alespoň u základních prvků pro školáka je velmi důležitá univerzálnost. „Je důležité, aby děti měly správnou velikost a hlavně výšku židle i stolu. U malých dětí s oblibou používáme dřevěné tzv. rostoucí židličky, u kterých se upravuje výška sedáku, ale i podnožky,“ radí Lucie Barešová.

Se stejnou intenzitou jako řešíme nábytek, hračky nebo doplňky, bychom měli uvažovat i nad dveřmi. Přeci jen se jedná o důležitý a nepřehlédnutelný prvek. I zde je třeba zvážit mnoho faktorů jako bezpečí, hravost, klid na učení nebo vytoužené soukromí a již zmíněnou univerzálnost. Aleš Ullmann, technický a designový specialista společnosti SAPELI radí: „Na trhu je dnes široká nabídka dveří od neutrálního designu po extravagantní provedení. Pro školáky bych doporučil jednoduché a univerzální řešení, které s nimi vydrží celé dětství v podstatě až do vysokoškolských let“. Zcela neutrální design nesou dveře Harmonie. Světlé dubové zpracování dodává místnosti uklidňující vzhled a můžete jej sladit s nejrozmanitějšími doplňky. Úzká skleněná výplň Sapelux podtrhuje moderní pojetí a dětský pokoj prosvětluje, avšak díky bílému sklu nijak nenarušuje soukromí (SAPELI, cena 9 879 vč. DPH).

Zdroj: Sapeli

Dalším zajímavým řešením jsou dveře Elegant se speciálním kartonovým povrchem. Ten je možno polepit tapetou nebo přetřít běžnou interiérovou nátěrovou barvou. Pomocí barevných designových tapet, samolepek či nástěnných barev sladíte dveře i s těmi nejbláznivějšími představami vašich dětí. A jakmile dítě vyroste a bude chtít změnu, prostě dveře znovu přemalujete nebo přetapetujete (SAPELI, cena dveří na fotografii 15 950 Kč vč. DPH).

„V tomto věku dítěte jistě oceníte také schopnost dveří odizolovat nepříjemný hluk. S tím pomůže zvukověizoační práh, který vyjede při zavření dveří,“ dodává Aleš Ullmann.

Vlastní pokoj, ano či ne?

Zaslouží si už vlastní pokoj? Základní otázka, která trápí každého rodiče. „Určit přesný čas, kdy dítě potřebuje maximální soukromí je velmi složité. Úzce to souvisí se způsobem života rodiny a osobnostním laděním konkrétního jedince. Bez diskuze ale platí, že s nástupem do školy musí mít dítě svůj vlastní studijní prostor. Musíme si však dát pozor, aby se pokoj nestal neoblíbeným vyhnanstvím, namísto milovaného království. Někdy jsou tak rodiče zaskočení, že dítě netráví v pokoji tolik času, kolik si mysleli. Chce to čas a pochopení rodičů. Vlastní pokoj pro dítě představuje jeho mikrosvět, na který si musí zvyknout,“ vysvětluje dětská psycholožka Markéta Švamberk Šauerová.

Vlastní pokojík je pak velmi důležitý u sourozenců s velkým věkovým odstupem či v případě smíšeného pokoje pro chlapce a děvče, kde se mísily panenky s fotbalovými míči. Tam je načase vytvořit dvě zcela odlišné místnosti. Mladé slečny si zaslouží jemné barvy s oblíbenými hravými motivy. Ideálním řešením se mohou stát hladké bílé dveře Swing, dvěma skleněnými výplněmi s barevným digitálním potiskem (SAPELI, cena včetně potisku 15 743 Kč vč. DPH). „Skleněné výplně jsou vyrobeny s bezpečnostního kaleného skla, které je mnohem pevnější a odolné proti rozbití. A pokud by se přeci jen podařilo sklo rozbít, rozpadne se na malé tupé úlomky,“ doplňuje Aleš Ullmann

U kluků se s nástupem do školy probouzí duše rabiána a začíná tak doba poházených věcí, nesrovnaných šuplíků a zbytečného hubování. Pomocníkem se mohou stát dveře Hanum s výklopnými nerezovými háčky fungujícími jako věšáková stěna. Nepořádní jedinci sem snadno pověsí své věci, aniž by je museli rovnat do skříně – batoh, tašku s oblečením či tenisovou raketu. Pokud háčky nejsou potřeba, zaklapnou se do plochy dveří, tak aby zbytečně nevyčnívaly ven (SAPELI, cena 8 729 Kč vč. DPH).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

SAPELI CENTRUM v Brně v novém designu

SAPELI CENTRUM v Brně v novém designu

První SAPELI CENTRUM zrekonstruované ve zcela novém architektonickém konceptu bylo otevřeno v brněnském H-Parku. Z původně „halového“ stylu tohoto prodejního showroomu společnosti SAPELI byl vytvořen ve spolupráci s Ing. arch. Terezou Šaškovou z bývalého studia slavného Bořka Šípka nadčasový a útulný prostor, kde…

Designové inovace a technické vychytávky dveří SAPELI

Designové inovace a technické vychytávky dveří SAPELI

Jednička na trhu v oblasti výroby dveří a zárubní, společnost SAPELI, pro letošní rok připravila řadu designových inovací a technických vychytávek. Elegantní tenké drážky, zasklení bez lišt, zcela nové minizárubně nebo ucelený program vysoce kvalitních celoskleněných dveří Sapglass.

S programem SAPGLASS vytvoříte ze svého interiéru nadčasovou záležitost

S programem SAPGLASS vytvoříte ze svého interiéru nadčasovou záležitost

Celoskleněné dveře a stěny krásně prosvětlí a opticky zvětší každý interiér. Moderní design, kvalita a bezpečnost - toto všechno jsou charakteristické znaky nových unikátních celoskleněných dveří SAPGLASS společnosti SAPELI. Ve všech svých provedeních se stanou přesvědčivým prvkem vašich bytových interiérů,…

Celoskleněné dveře? Stále oblíbenější materiál se zbavuje svých mýtů

Celoskleněné dveře? Stále oblíbenější materiál se zbavuje svých mýtů

Snadné poškození, náročná údržba, vysoká cena nebo ztráta soukromí. Tyto aspekty byly nejčastěji zmiňovány v souvislosti s obavami z používání celoskleněných dveří v domácnostech, a to i přes to, že více než polovina Čechů si je dovede doma bez problémů představit.