REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Pro rodinný dům nejsou stromy překážkou. Tvoří jeho přirozenou součást

Hranice mezi tolerancí, respektem a symbiózou překonává projekt sympatického rodinného domu, jehož majitelé si vytkly za cíl nepoškodit stromy na stavební parcele. Za citlivý přístup se dočkali zasloužené odměny. Mají dům se zahradou, kterou jim každý může závidět.

Stromy jsou zdrojem čerstvého vzduchu, osvěžují jej a přitahují vláhu. Pomáhají lidské mysli relaxovat, a z duchovního hlediska stromy mají a jsou život. Tak popisují Nguyen Khac Phuoc Architects svou vizi významu stromů, které se staly ústředním bodem projektu netradičního rodinného bydlení Y House. Stromy podle nich hrají v životě lidí a je třeba je respektovat, stejně jako je zapotřebí vnímat přirozenost přírody. Proto je celý Y House od začátku do konce o konceptu udržitelného soužití dvou entit, lidí a stromů. Je příkladem porozumění a symbiózy. A kromě toho vypadá vážně dobře.

Lidé, kteří si váží stromů

Klienti? Mladý, alternativně smýšlející pár a jejich dvě děti. Zadání je prosté: vytvořit na atypicky formovaném polygonu zahradního pozemku o rozloze 500 metrů čtverečních dům, který nabídne tři obytné pokoje ložnic, dvě toalety, obývací pokoj, kuchyni a jídelnu. Že v tom není nic nekonvenčního? Nenechte se ošálit. Nacházíme se v tropickém klimatu vietnamského Du Long, a stavební pozemek nese na své ploše pět rozrostlých stromů. Které, abychom dostáli zmíněnému ideálu, musí na místě zůstat i poté, co bude dům hotov k obývání.

Foto: Hiroyuki Oki

Aby se tu líbilo lidem i dřevinám

Profil domu je tak od startu projektován s ohledem na dřeviny, aby základy nebo stavba nezasáhla do jejich existence. A rozrostlé koruny pokryté listy jsou na oplátku „druhou střechou“ domu, chrání jej před slunečními paprsky a vytváří velmi příjemné mikroklima. Což je oboustranně prospěšné. Vnitřní prostory domu jsou tedy rozděleny, aby nenarušili přírodní kompozici, a jsou propojeny ve svém středu, centrální chodbou průchodu mezi třemi křídly a vstupem na zahradu.

Plastický prvek vyřešila zemina

Tvar písmene Y pak funguje jako „lapač větru“, a umožňuje domu spoléhat na přirozenou ventilaci. Členitý profil fasády, vyplívající z rozrůzněnosti tvaru domu, pak efektivně zabraňuje přehřívání. Slunečním paprskům vždy vystavuje jen menší část své vnější plochy. Že to architekti s konzervací kvalit místa myslí vážně, se projevilo už během první stavební fáze, při povrchové skrývce zeminy. Byl proveden výpočet, kolik zeminy bude vytěženo a řešilo se, kde na pozemku bude deponována. Tak, aby vytvořila „novou ekologickou vrstvu“.

Foto: Hiroyuki Oki

A samozřejmě, aby nedošlo k poškození kořenů stromů. Možná je to jen maličkost, ale depozice zeminy umožnila dosáhnout na uzavřeném dvoře jisté plastičnosti, jak se rozprostřená zemina o 30 až 50 centimetrů vyzdvihla v pásech kolem domů. Po osazení plazivými křovinami tak byly vytvořeny nejen na pohled příjemné zelené polštáře, které mají vodo-zádržnou, půdo-stabilizační a estetickou funkci.

Na klimatizaci ušetříte

Zpět k plánu domu: v jeho středu stojí společně obývané místnosti a srdce rodinného života, kuchyně s jídelnou. Výběhy křídel pak směřují mezi ty navršené kopečky zeleně. V praxi má tak každá ložnice dostatek soukromí i vhledu do zahrady, a čerpá z ní chladivý stín a čerstvý vzduch. Provívána může být každá místnost izolovaně, nebo dům jako celek. Chlad a kondenzaci na fasádě obvodových zdí podporuje hladký povrch leštěného kamene.

Foto: Hiroyuki Oki

Pod jeho centimetr silnými deskami se nachází kombinovaný profil betonových rámu s izolací. Ve Vietnamu skutečně zima nepředstavuje problém. Na lesk kamene pak navazuje i rovná střecha, jejíž povrch je překryt pěticentimetrovou vrstvou hrubého kameniva, pod kterou se nachází žáruvzdorná a vodotěsná izolace. Koruny stromů prakticky překrývají celý profil Y House. Stín, pohoda, příjemný chlad, to vše teď mají obyvatelé i v tropickém vedru léta zadarmo. Stačilo jen respektovat okolí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Przemyslaw Turlej

Novostavba rodinného domu ze starých cihel

Jaký má význam má fasáda novostavby, zbudovaná z cihel dvě století staré stodoly? Není to jen o recyklaci materiálu, ale hlavně o atmosféře. A tu rodinný dům z Poznaně opravdu má. Staré cihlové zdivo zpracovali do nové formy. Tvoří originální tvář domu.

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Ani extrémní vysokohorské podmínky Julských Alp nezastaví invenci architektů a projektantů. Důležité jsou kvalitní materiály a promyšlené konstrukční techniky. Představujeme ojedinělou stavbu navrženou proslulým slovinským architektonickým studiem OFIS Architects.

Foto: Paťo Safko

Dům s venkovní kuchyní umožní žít na zahradě po celý den a naplno

Trávit čas v interiéru, nebo spíš venku před domem, na zahradě? Rodinný dům C2 vás tohoto rozhodování ušetří. Dimenze vnějšího a vnitřního prostoru se tu prolínají, a chytrý návrh zajišťuje i to, že vám všude bude moc příjemně. Mimo jiné i díky venkovní kuchyni.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA