Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Soběstačný dům plovoucí na vodě je připraven na vzestup hladiny oceánů

Nezávislost na okolních zdrojích, svoboda volby v podobě nekonečného obzoru moře. Alternativní bydlení obytné mega-jachty Arkup nabízí obojí. Jen trochu zamrzí, že si tenhle kousek za cirka 120 milionů korun nebudeme moci ještě chvilku dovolit. Na druhou stranu, rostoucí hladina moří nás na našem území také přímo neohrožuje.

Na globální klimatické změny můžete a nemusíte věřit, ale že je s přírodou kolem nás něco trochu v nepořádku jste už asi zaznamenali. Problémy, a to o dost viditelnější, osobně pociťují obyvatelé na pobřeží většiny kontinentů. Právě ti hledí s obavami na údaje o zvyšující se hladině světových oceánů. I každoroční nárůst o nepatrné milimetry jde totiž po pár letech znát. Zvlášť, když do hry vstoupí nějaká pořádná klimatická porucha, bouře nebo záplavy. To, že pak rozbouřené a větrem hnané vlny dokáží dosáhnout dál a ničit dál ve vnitrozemí, je pak skutečně nepříjemné. Lidská civilizace, která se nerovnoměrně nachází právě na pobřeží kontinentů, je pak s nějakým zvyšováním odolnosti, resilience, proti podobným událostem dost pozadu za plánem. Přitom je zvýšení hladiny oceánů o pár desítek centimetrů synonymem globálního kolapsu.

Dům, který se velké vody nebojí

Existující řešení nejsou zrovna schůdná: zabránit globálnímu oteplování a tání ledovců se nám zatím nějak moc nedaří, zlepšit ochranu pevninských šelfů vytvořením přirozených nárazníkových zón nám také moc nejde a stavění vlnolamů a ochranných hrází či stěn připomíná boj s větrnými (či spíše vodními) mlýny. Optimisté tedy skupují roviny u pobřeží, protože se z nich mohou v budoucnu stát výnosné parcely pro rekreační pláže, pesimisté zase cílí k pořizování nemovitostí ve vnitrozemských pohořích. Tam by voda pár století ještě dosáhnout neměla. A co dělají realisté? Alespoň ti, kteří pracují jako designéři ve studiích a dílnách Arkup, poctivě pracují. Tam, kde jiní vidí krizi, totiž spatřují ohromnou příležitost. A zkušenosti, které dnes sbírají, se nám jednou budou možná opravdu hodit. Vyvíjí totiž domy, uzpůsobené existenci na vodě.

Foto: Arkup

Nepohne s ním ani tsunami

Ne, skutečně žádné hausbóty, i když je velmi vzdáleně připomínat mohou. Objekt označovaný podle dílen výrobce Arkup, je totiž papírově vedený jako jachta. Obytná. A tím, že vlastně vypadá jako moderní dvoupatrový prosklený dům, si to kazit nebudeme. Za komplexním designem stojí nizozemská architektonická firma Waterstudio.NL a interiérovou výbavu si vzalo na starosti brazilské Artefacto. To jen, kdyby vám rozvolněný styl vybavený místností připomínal jihoamerickou manýru. Při stávající ceně 5,5 milionu dolarů je rozhodně třeba nějaký ten luxus očekávat. To pravé kouzlo plovoucího domu-jachty se ale skrývá uvnitř, v konstrukci trupu. Právě z něj se mohou v případě potřeby hydraulicky vysunout teleskopické stabilizační pilíře, které dokáží toto podivné plavidlo udržet na jednom místě, bez ohledu na vlnobití.

Suverénní odolnost je základ

A tím se dostáváme ke skutečnému jádru funkce domu: má sloužit jako naprosto bezpečné obydlí ve světě, který se nedokázal se zvyšující hladinou oceánů a globálními klimatickými změnami vyrovnat. Arkup je prostě archou, která ve své podstatě nemusí dbát rizik zvyšující se hladiny vody, protože se na ní sama volně vznáší. A to je také důvod, proč o podobné bydlení mají zájem milionáři z Kalifornie i floridského Miami. Protože nikdo nestojí o to vidět, jak jeho luxusní nemovitost berou vlny. Obytná jachta s délkou 22,9 a výškou 6 metrů by samozřejmě kvůli svému tvaru připomínající autobus pořádné vlnobití neustála, ale když spustí kotvící pilíře, je prakticky ne-překlopitelná. Opravdu prakticky, protože to lidé z Arkup několikrát v umělých podmínkách vyzkoušeli.

Foto: Arkup

Energie i voda? Ta je přece všude kolem

Objekt nemá problém ustát hurikán o síle 4, tedy odpovídající v přírodě nerealistickému extrému rychlosti větru 250 kilometrů v hodině. A tomu odpovídajícímu vlnobití. Arkup je totiž z povahy své existence plně izolovaný od okolního prostředí, takže když skutečně zajistíte všechna okna, potopa v obýváku vám nehrozí. A když tedy taková zkáza světa nastane, co přijde potom? I tady mají designéři z Waterstudio.NL odpověď. Obytná jachta je totiž kompletně nezávislá na okolních zdrojích. Především díky obřímu bateriovému systému (1000 kWh), skrytému pod vkusně sestavenými dřevěnými podlahami. Dobíjí je střešní solární systém, zabudovaný do střechy.

S potenciálem k výkonu 36 kW je to už skutečně pořádná domácí elektrárna. Dost na to, aby sloužila i jako pohon celého plavidla, které bude moci vždy vyrazit rychlostí 7 uzlů ke svému novému cíli. K dispozici má totiž dva motory. Pokud je ale ukotvená ke břehu a civilizaci, není problém ji připojit do sítě. Jen se vám poplatek za odběr energie trochu prodraží. A samozřejmě, jsou ještě další post-apokalyptické vychytávky. Třeba čistírna vody, která přečišťuje dešťovou do kvality pitné, a také nouzovou odsolovací jednotku. Nechybí tu ani hezká řádka komunikační systémů, které vás udrží ve spojení se zbytkem světa.

Foto: Arkup

Když na to máte, projekt se vám přizpůsobí

Další technické detaily je pak zapotřebí doladit během vyřizování zakázky. Třeba kdybyste chtěli nějakou tu vířivku navíc, nebo přidat pár vrtulových turbín větrných elektráren. Fantazii se meze nekladou. V základním balíku ale můžete počítat s výsuvnou boční palubou, kterou můžete během kotvení využívat jako terasu. Klidně i s integrovaným bazénem, kdyby vám vody okolo přišlo málo. Vzhledem k tomu, že celou šíří stěny hledíte na mořskou scenérii, by ale takový nedostatek nastat nemusel. Za celým projektem, který může doznávat změn a rozsáhlých modifikací podle přání klienta, stojí architekti Nicolas Derouin a Arnaud Luguet. Ti potvrzují, že nápad s ultra-luxusní jachtou, jasně zacílenou na milionáře, je čistě logickou volbou.

Levnější přijdou, až je zaplatí bohatí

Jejich původní plány totiž počítaly s podobným, jen trochu naddimenzovaným plovoucím hotelem, i skromnějšími variantami pro méně náročné a méně movité uživatele. Jenže v prvním případě by bylo zapotřebí sehnat velkého investora, a u druhého by byl problém zafinancovat výrobu. Svých idejí se ale nevzdávají, jen se nejprve budou muset zaplatit „jedničkou“ z dílny Arkup. „První exemplář, Arkup #1, se vyráběl rok,“ popisují architekti. „Další tři kusy už dokážeme sestavit za rok, a po nich už budeme moci rozjet sériovou výrobu.“ Ceně navzdory není o zájemce nouze: hlásí se milionáři a miliardáři z Karibiku, Asie, Blízkého východu. „V budoucnu bychom mohli vytvářet celé plovoucí eko-resorty, nebo efektivně rozšiřovat osídlení příbřežních měst směrem do vodní plochy.“

Foto: Arkup

Modrý dům na vlnách

Obydlí Arkup má být ve všech ohledech unikátní a exklusivní, přesto se nemže zbavit konvenčního rozdělení 404 metrů čtverečních dvoupatrového prostoru: V přední části se nachází velká terasa, salónek, jídelna, kuchyně i koupelna. Ve druhém patře jsou další čtyři ložnice, přičemž každá má vlastní koupelnu. Design interiéru je lehce avantgardní, ale přesto ne do extrému oslňující. „Naším cílem byla udržitelnost a nezávislost, ne snaha ohromit za každou cenu,“ doplňují architekti, kteří připouští, že vzletné dispozice objektu musely ustoupit ryze inženýrskému řešení. Moře totiž chyby neodpouští. Arkup má být odpovědí na růst měst, zvyšující se hladinu moří a energetickou nezávislost. A je pravdou, že tyto tři palčivé problémy po svém rozhodně řeší. Nakolik se ale takové řešení „modrého domu na vlnách bude líbit lidem, to ukáže až čas.

Údaje o projektu

Název projektu: Arkup/ Arkup #1
Typ projektu: Obytná jachta
Architektonické studio: Waterstudio.NL
Lokalizace: Miami, Florida
Vedoucí projektu: Nicolas Derouin a Arnaud Luguet
Klient: Arkup
Rok dokončení (finalizace): 2019
Počet podlaží: 2+0
Zastavěná plocha: 0, respektive 202 m2
Využitelná plocha: 404 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jaime Navarro, Sergio López

Cihlový dům připomíná chrám. Stojí na prameni vody

Tenhle prázdninový dům je důkazem, že s pomocí několika promyšlených prvků je možné dosáhnout vyváženého vztahu mezi architekturou a přírodou, a že konstruktivní pořádek není v rozporu se zřejmým chaosem. Naopak, že je možné obojí harmonicky spojit. A je připomínkou, že jednoduchost bude vždy elegantní.

REKLAMA