Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Villa Butterfly potřebovala materiál, který jí nevezme křídla nápadu

Majitelé si pro svůj krásný, ale specifický pozemek vybrali stejně atypický projekt. Na stavbě se stavebník podílel ve velké míře i osobně – spolu s projekční kanceláří zvládli tvarově složitou stavbu realizovat v kombinaci svépomoci a najatých profesí. Jako optimální materiál, který umožní skloubit všechny tyto požadavky, zvolili Ytong.

Manželé se dlouho rozhlíželi po pozemku, který by vyhovoval jejich představám o bydlení v moderním a nadčasovém rodinném domě. Měli dosavadní zkušenosti s bydlením v několika pronajatých rodinných domech a řadu inspirace nasbírali také při svých cestách po světě. Právě zkušenosti s bydlením na venkově je od prvotní představy venkovského bydlení nasměrovaly k tomu, že se rozhodli hledat pozemek ve městě. S ohledem na jejich životní styl bylo toto řešení mnohem praktičtější.

Pozemek jako výzva pro tvůrčí řešení

Naskytla se jim možnost koupit stávající zahradu v širším centru města, což s sebou neslo určitá specifika. Jedná se o pozemek v jižním svahu, jehož šíře jen o málo překročila 20 metrů a délka činí 100 metrů. Charakter pozemku, lokalitu, a hlavně představy stavebníka v sobě spojil návrh projekční kanceláře Qualit projekty. Cesta k výsledné podobě „motýla“ však nebyla přímočará. Výsledku předcházelo několik návrhů od usedlejšího přes ryze funkcionalistický až po futuristický, který měl důvtip a ztotožnil se s geniem loci tohoto pozemku nejlépe. Půdorys stavby svým tvarem připomíná motýla s roztaženými křídly, proto byla stavba pojmenována Villa Butterfly. Vzhledem k v avantgardnímu řešení půdorysu o zastavěné ploše cca 300 m2, byl po dlouhých debatách vybrán materiál Ytong, se kterým má projekční a stavební kancelář již dlouholeté dobré zkušenosti.

Villa Butterfly

Atypické tvary vyžadovaly snadno opracovatelný materiál

Ze systému Ytong byly použity prvky pro svislé nosné i nenosné konstrukce, včetně systémových doplňků, například překladů nad otvory. Hlavním důvodem byly atypické tvary půdorysu domu – pórobeton se na stavbě dobře opracovává bez nároků na složitou mechanizaci. Bylo zapotřebí řezat tvárnice do ostrých i tupých úhlů tak, aby vzájemně na sebe jednotlivé vrstvy zdiva vázaly. Hlavní argument ve prospěch Ytongu byl ten, že i po opracování tvárnice do požadovaného tvaru zůstaly zachovány její fyzikální technické vlastnosti. A to jak s ohledem na pevnost, únosnost, tak i na tepelnou a zvukovou izolaci. V porovnání s cihelnými voštinovými tvárnicemi jsou to parametry, které tyto cihelné tvárnice nejsou po opracování do požadovaného tvaru schopny splnit,“ vysvětluje projektant domu Ing. Aleš Miller praktické hledisko materiálu.

Složité stavění? Majitel se do řízení stavebních prací pustil sám

Majitel nejprve oslovil několik řadu stavebních společností, ale jejich ochota ujmout se atypické zakázky nebyla velká – vyžadovala specifický přístup mnoha zúčastněných stavebních profesí. Proto se nakonec dohodl stavebník s projekční kanceláří, že bude garantem také vlastní realizace stavby. V praxi to znamenalo, že stavebník si sám dodával materiál, kancelář Qualit projekty zabezpečovala dohled nad technologií provádění a spolupracovala při výběru stavebních řemesel a materiálů. Tento způsob byl sice pro stavebníka sice časově náročnější, na straně druhé byl více vtažen „do děje“ a poskytl mu více prostoru pro vlastní iniciativu a invenci při tvorbě svého nového domova. Přímá angažovanost měla za důsledek i značnou finanční úsporu oproti cenovým nabídkám jednotlivých stavebních společností. Kancelář Qualit projekty stavbu završila úspěšnou kolaudací, kterou s příslušným stavebním úřadem vyřídila.

Xella CZ, s.r.o.

logo
Vodní 550
664 62 Hrušovany u Brna

telefon: 547 102 104, zákaznická info linka 800 828 828
e-mail: obchod.cz@xella.com

web: www.ytong.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Atypické projekty potřebují při stavbě YQ

Atypické projekty potřebují při stavbě YQ

Představy o rodinném bydlení jsou stejně rozmanité, jako povahy jejich majitelů. Pokud uvažujete o stavbě, která bude plnit nejvyšší současné nároky na materiál a zároveň vám umožní nestandardní tvarové řešení, seznamte se s Ytongem.

Chcete ekonomicky nejen stavět, ale i bydlet? Použijte YQ

Chcete ekonomicky nejen stavět, ale i bydlet? Použijte YQ

Chytré a promyšlené řešení domu – existuje jeden recept, jak jej dosáhnout? Určitě jich najdete na současném trhu se stavebními materiály několik, jeden je ale nejen jednoduchý, ale také dlouhodobě prověřený a jeho know-how se opírá o mezinárodní zkušenosti silné značky Ytong.

Zdroj: Fotolia.com - franck-boston

Xella je připravena na budovy s téměř nulovou spotřebou energie

Blížící se rok 2020 a s ním i pojem Budova s téměř nulovou spotřebou energie snad zasáhl každého, kdo se pohybuje v odvětví stavebnictví. Z právního hlediska jde o budovu, jejíž spotřeba primární energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů. Tyto budovy jsou a budou při hodnocení porovnávány s tzv.…

YQ - Chytré a promyšlené řešení pro stavbu rodinného domu

YQ - Chytré a promyšlené řešení pro stavbu rodinného domu

Chcete ekonomicky nejen stavět, ale i bydlet? S použitím YQ, kterým výrobce označuje své ucelené řešení hrubé stavby včetně střechy, doplňků a povrchových úprav, dosáhnete hodnot úsporného bydlení snadno. Pojďme si to spočítat.

Velkoformátové novinky od systému Ytong

Velkoformátové novinky od systému Ytong

Se zásadní inovací, kterou ocení zejména stavební společnosti, developeři a projektanti přichází stavební systém Ytong. Uvedli na trh velkoformáty, které mají stejnou kvalitu této prémiové značky, navíc uspoří čas a náklady na stavbu i pracovní síly.

Schodiště YTONG – masivní schodiště na míru

Schodiště YTONG – masivní schodiště na míru

Do systému stavebních komponentů Ytong patří i schodiště na míru. Jednotlivé stupně jsou podle projektové dokumentace nařezané přesně podle zadání, prováděcí dokumentace a doprava je v ceně.

Stavební systém – cesta jak postavit bez stresu a se zárukou úspěchu

Stavební systém – cesta jak postavit bez stresu a se zárukou úspěchu

Současní výrobci stavebních materiálů už těžko přijdou s výrazným zlepšením tepelněizolačních vlastností nebo zcela novým řešením. Proto se jejich inovace zaměřují na to, jak stavebníkům zjednodušit výstavbu a snížit rizika chyb. Vytvářejí proto kompletní stavební systémy, z nichž nejucelenějším řešením celé stavby…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA