REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak podnikat s dětmi? Architekti našli řešení v ojedinělém inkubátoru

Kariéra nebo rodina? Je to věčné dilema, které nejspíš odstaví celou jednu větev vašich životních plánů na vedlejší kolej. Opravdu to nejde jinak, a je třeba se kvůli podnikatelskému snu vzdát potomstva? Naštěstí aktuální projekt z kalifornské Santa Monica dokládá, že si nemusíte vybírat. Chytrá architektura se tu stala nástrojem, který umožnil propojit život rodinný i pracovní v jeden společný a funkční celek.

Na počátku tohoto inspirativního netradičního projektu od Zooco Estudio máme dva mladé páry. Je tu programátor, profesní školitel, provozní kavárny a vedoucí obchodu.  A hlavně také spousta dětí, které by všem podnikatelským plánům svých rodičů nejspíš rychle vystavily stopku. Protože práce a rodina, to nejde moc dohromady, že? Těžko můžete vést přednášku nebo připravovat hostům kávu, a odbíhat za ratolestmi. Nebo můžete? Můžete! Když máte k dispozici 200 metrů čtverečních komerčních prostor, a volnou ruku ke stavebním úpravám. Pak už zase není tak těžké přestavět takové místo na unikátní podnikatelský inkubátor, ve kterém se sny stávají skutečností. Sny, které se stávají splnitelné, aniž by to bylo na úkor rodinnému životu.

Logické uspořádání je základ úspěchu

Architekti si nejprve s rodiči-podnikateli sedli k dobré kávě, a probrali možné varianty. Za ideální považovali, kdyby bylo možné, aby děti měly k dispozici bezpečný otevřený prostor k vlastní zábavě a hrám, a přitom nebyly od rodičů nějak izolovány. Aby měly na dohled mámu i tátu. Proto padlo rozhodnutí zasadit místnost dětské herny doprostřed celého objemu. Ryze komerční prostory potřebují být viděny, a tak se jejich umístění v čelní části zdálo být více než logické. A sem zapadala i vize malé kavárny s přidruženým prostorem. Zasedací místnost, kde by mohla probíhat školení, naopak může být zasunuta až na samý konec.

Jak podnikat s dětmi? Architekti našli řešení v ojedinělém inkubátoru Zdroj: Aaron & Jon Photographers

Každý má své místo

Tyhle načrtnuté dispozice pochopitelně potřebovaly nějaký akční rámec, protože celé místo muselo odpovídat zvoleným programům. Herna musí vesele barevná, kavárna návštěvníky vítající, uspořádání obchůdku intuitivní a školící zázemí inspirující a odhlučněné. Společným prvkem pro celý objekt se stal masivní příhradový strop z dřevěných trámů. Z něj se pak spouští předěly tří dřevěných stěn, které zřetelně odlišují jednotlivé zóny. Stranou tohoto hlavního systému dělení pak stojí provozní zázemí kavárny, toalety v zadní části. A bokem vede i oddělená spojovací chodba k zasedací místnosti, aby se lidé nemuseli brodit přes dovádějící caparty. Samotná herna je pak skluzavkou rozdělena na část pro nejmenší batolata a odrostlejší potomky

Rodina je pohromadě, při hrách i v práci

Po celou dobu jsme tvořili projekt s ohledem na potřeby dospělých i dětí,“ vysvětluje Sixto Martín Martínez, tvůrce konceptu. „Chtěli jsme podpořit ideu, že rodiče si nemusí vybírat mezi dětmi a prací, a přispět tím k rozvoji zdejší živé komunity.“ Výsledkem je velmi příjemné pracovní místo, které je současně denní školkou. Ve své podstatě se jedná o velmi originální záležitost, s dalekosáhlým dopadem na kvalitu života rodičů v celé Santa Monica. Že se na mateřské nemůžete dál rozvíjet, protože na školení nebo přednášku se prostě s nemluvnětem nedostanete? Že si už nemůžete zajít na kávu nebo nákup, protože vám nikdo dítě nepohlídá a po rušném kalifornském městě s ním nechcete cestovat? To už teď nehrozí.

Jak podnikat s dětmi? Architekti našli řešení v ojedinělém inkubátoru Zdroj: Aaron & Jon Photographers

Pro inspiraci i trochu klidu si teď do Big and Tiny chodí rodiče z okolních čtvrtí. Jasní vítězové jsou tu pochopitelně ony dva partnerské páry, které za celou ideou stojí. Dokázali totiž skloubit rodinný a pracovní život k vzájemné spokojenosti. A nenáročná architektura, zásah do interiéru, je naplnění jejich myšlenky přiblížil.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Kyungsub Shin

Byt plný harmonie pro pracovně vytížené

Kariérně orientovaní lidé, kteří jsou hnáni v rychlém tempu, touží ve svém domově nalézt pohodu a klid. Architekti pomohli své pracovně vytížené klientce splnit právě takový sen a přišli s návrhem harmonického rezidenčního bytu v centru jihokorejského Soulu. Mezonetová rezidence, ve které se jako dominantní prvek tyčí ...

zdroj: Pedro Cavaco Leitão

Stísněný historický domek rekonstruovali na moderní bydlení v bílém

Malé domky v centru velkých měst často neoplývají prostorem ani dostatkem světla. Při plánování rekonstrukce jsou architekti a majitelé svázaní celou řadou problémů: Památková ochrana, statika domu, omezená možnost přístavby, zachování původního vzhledu a další. Jak tedy zařídit moderní bydlení v historickém domku? ...

Zdroj: Matěj Šebek

Návrh Nového divadla pro Jindřichův Hradec

Letos se Přehlídky diplomových prací zúčastnilo 78 diplomantů. Vítězem se stal Matěj Šebek s návrhem Nového divadla pro Jindřichův Hradec obhájeným na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Jeho práci vedli Tomáš Novotný, Tomáš Zmek a Jakub Koňata.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA