REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Stavba stadionu v Hradci Králové bude dražší a nabere další zpoždění

Stavba nového fotbalového stadionu v Hradci Králové bude zhruba o 55 milionů korun dražší a vyjde na přibližně 605 milionů korun bez DPH. Nové výběrové řízení na stavební firmu by po úpravě projektové dokumentace mohlo být vypsáno ve druhé polovině letošního roku.
Typická "lízátka" hradeckého stadionu, ilustrační obrázek, zdroj fotolia.com © josefkubes

Vítěz by, pokud vše půjde hladce, mohl být znám v prvním čtvrtletí roku 2020. Dnes to řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Loni město na stadion vypsalo dva tendry, ale oba zrušilo. Původně radnice mínila, že stavba by mohla začít začátkem letošního roku.

Poslední tendr na stadion zrušilo loni v listopadu nové vedení města tvořené koalicí ANO, ODS a Změny pro Hradec. Radnice si nechala následně zpracovat dva posudky na posouzení projektu, ceny stavby a přepočet nosné konstrukce. "Posudky ukázaly zásadní podcenění finanční stránky a závažné nedostatky v dokumentaci. Ta není v souladu se zadáním objednatele," uvedl Bláha. Podle něj proto nyní bude město jednat s projektantem o provedení úprav dokumentace v rámci reklamace.

Záměrem města bude následně vypsat soutěž na stavbu celého stadionu naráz, zatímco dosud se uvažovalo pouze o výstavbě dvou tribun a nového trávníku. Zbylé dvě tribuny se měly stavět později podle finančních možností města. Stavba celého stadionu naráz by proti rozdělení na etapy měla podle Bláhy ve výsledku stát méně peněz. Radnice také bude chtít soutěž pro její urychlení uspořádat jako jednokolovou místo dosavadní dvoukolové. Maximální cena pro tendr by podle Bláhy měla být nastavena na 605 milionů korun. "Konečné slovo v postupu stavby stadionu budou mít zastupitelé," upozornil Bláha.

Poslední tendr na dvě tribuny a trávník měl stanovenou maximální cenu 400 milionů korun. Podle Bláhy byla však tato cena podhodnocená a reálnější byla cena 550 milionů korun, s níž se přitom původně kalkulovalo pro stavbu celé arény se všemi čtyřmi tribunami. Prodražení by vyvolalo například rozdělení stavby na dvě etapy, čemuž se chce město v nové soutěži vyhnout. Postavení jen dvou tribun a trávníku bylo podle Bláhy špatným řešením i proto, že by Fotbalová asociace ČR údajně na takto neúplném stadionu bez alespoň tří tribun ani nedovolila hrát mistrovské soutěže.

Stadion by měl mít kapacitu 10.000 diváků. Pokud by se projekt upravil tak, že by stadion mohl sloužit i jako multifunkční aréna například pro pořádání kulturních akcí, mohlo by město podle Bláhy na jeho stavbu získat dotaci. V letošním rozpočtu si Hradec na stavbu stadionu vyčlenil 180 milionů korun.

Stavba stadionu má být největší investicí města za poslední léta. Více než 15 let připravovaný stadion má vzniknout na místě nevyhovujícího všesportovního stadionu z roku 1960.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com

Kaplického blob pro Prahu vzbudil odpor i nadšení

Informujeme o návrhu budovy Národní knihovny pro Prahu architekta Jana Kaplického (Národní knihovna a ministerstvo kultury podepsaly s Eliškou Kaplicky Fuchsovou memorandum o nové budově knihovny, vdova po Kaplickém poskytne autorská práva).

Někdejší vila Alžběty II. na Maltě se prodává za šest milionů eur

Někdejší vila Alžběty II. na Maltě se prodává za šest milionů eur

Villa Guardamangia, někdejší maltský domov britské královny Alžběty II., se prodává za bezmála šest milionů eur (asi 153 milionů korun). Vila na okraji maltské metropole Valletty je jediným místem mimo Británii, které kdy Alžběta nazývala svým domovem. Žila tu krátce po uzavření sňatku s princem Philipem, v letech ...

POZVÁNKA: Konference Požární bezpečnost staveb 2019

POZVÁNKA: Konference Požární bezpečnost staveb 2019

Portál TZB-info srdečně zve na další ročník konference Požární bezpečnost staveb, která se koná opět na veletrhu For Arch, a to ve středu 18. září 2019. Program je určen stavebním inženýrům, hasičům, specialistům požární ochrany, architektům, zájemcům o významné české památky a studentům v těchto oborech.

Ostrava, ilustrační obrázek, zdroj fotolia.com © stockfotocz

Ostrava vyhlásila architektonickou soutěž na památník veteránům

Ostrava vyhlásila další architektonickou soutěž, a to na návrh Památníku válečných veteránů, který má vzniknout v parku Čs. letců v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Památník má připomínat veterány první i druhé světové války i novodobé veterány. Návrhy bude město přijímat do 6. září, sdělila to ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, Dmitry Naumov

Dobříš zkouší úpravnu vody, která pomůže v období sucha

Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), ...

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Kraj přispěje obcím 16 milionů na projektové dokumentace

Moravskoslezský kraj přispěje obcím téměř 16 milionů korun na přípravu projektových dokumentací. Obce finance využijí na přípravu výstavby svých rozvojových projektů například v oblasti dopravy či školství, řekl novinářům náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).

REKLAMA