REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hradec má studii na stadion, lízátka mají zůstat

Město Hradec Králové má hotovou studii na možnou podobu nového fotbalového stadionu v Malšovicích. Počítá s kapacitou 10.000 diváků a se zachováním osvětlovacích těles ve tvaru čtyř lízátek z dosavadního stadionu, který jinak bude zbořen. Studii její tvůrce architekt Tomáš Vymetálek představil zastupitelům. Na stadionu má zázemí FC Hradec Králové, který nyní bojuje o záchranu v první lize.
Hradec má studii na stadion, lízátka mají zůstat

Jaká bude skutečná podoba stadionu, však zatím není jasné. "Studií jsme chtěli jen ukázat, jak může být stadion velký, že mohou být zachována lízátka. Je to naznačená cesta. Nic není domluveno, nic není soutěženo," řekl primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Studii, která město přišla na téměř půl milionu korun, zastupitelé vzali jednomyslně na vědomí.

Město původně plánovalo stadion postavit ve společném projektu s firmou ECE, která chtěla u stadionu vybudovat nákupní centrum. ECE však z mnohamiliardového projektu po pěti letech příprav v prosinci 2013 odstoupila. Zdarem neskončily ani pokusy o převzetí projektu jinými firmami. Aby město mohlo vzít stavbu stadionu plně do svých rukou, musí nejprve rozvázat smlouvy s ECE. Původní záměr ukončit smlouvy v únoru se kvůli protahujícím jednáním nenaplnil. Podle Finka by smlouvy mohly být rozvázány v březnu.

Podle Vymetálkovy studie se osvětlovací tělesa lízátek, pokud budou zachována, budou muset opravit a posunout blíže k hrací ploše. Stadion by také měl získat vlastní parkoviště s asi 440 místy. Na rozdíl od projektu s ECE nebude třeba budovat nový sjezd z Gočárova okruhu a zasahovat do okolních komunikací. Po celou dobu přestavby stadionu by se na něm měla hrát liga.

U stadionu by také mohl vzniknout venkovní amfiteátr pro 3000 lidí a lokalita by mohla být propojena lávkou přes Orlici se sousedním sportovním areálem Slavia. Náklady na stavbu by mohly být kolem 350 milionů korun a stavba by mohla trvat asi dva a půl roku. Z dosud vydaných povolení k projektu s ECE by se podle studie dal zřejmě využít pouze demoliční výměr na nynější stadion.

Hlavní tíha financování stadionu bude ležet na městě. Původně mělo město stadion hlavně financovat z prodeje pozemků pro nákupní centrum firmě ECE za 259 milionů korun. ECE se také zavázala, že dá fotbalovému klubu během deseti let 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici starého stadionu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Hradec Králové, stadion, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, josefkubes

Na fotbalový stadion v Hradci Králové se vrátilo první osvětlovací "lízátko"

Na budovaný fotbalový stadion v Hradci Králové se dnes vrátil první osvětlovací stožár ve tvaru lízátka. V následujících dnech stavbaři instalují i zbývající tři stožáry. Osvětlovací tělesa byla od postavení v roce 1974 jednou z charakteristických dominant stotisícového města. Tvůrci nového stadionu se je rozhodli po…