REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Hradec má studii na stadion, lízátka mají zůstat

Město Hradec Králové má hotovou studii na možnou podobu nového fotbalového stadionu v Malšovicích. Počítá s kapacitou 10.000 diváků a se zachováním osvětlovacích těles ve tvaru čtyř lízátek z dosavadního stadionu, který jinak bude zbořen. Studii její tvůrce architekt Tomáš Vymetálek představil zastupitelům. Na stadionu má zázemí FC Hradec Králové, který nyní bojuje o záchranu v první lize.
Hradec má studii na stadion, lízátka mají zůstat

Jaká bude skutečná podoba stadionu, však zatím není jasné. "Studií jsme chtěli jen ukázat, jak může být stadion velký, že mohou být zachována lízátka. Je to naznačená cesta. Nic není domluveno, nic není soutěženo," řekl primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Studii, která město přišla na téměř půl milionu korun, zastupitelé vzali jednomyslně na vědomí.

Město původně plánovalo stadion postavit ve společném projektu s firmou ECE, která chtěla u stadionu vybudovat nákupní centrum. ECE však z mnohamiliardového projektu po pěti letech příprav v prosinci 2013 odstoupila. Zdarem neskončily ani pokusy o převzetí projektu jinými firmami. Aby město mohlo vzít stavbu stadionu plně do svých rukou, musí nejprve rozvázat smlouvy s ECE. Původní záměr ukončit smlouvy v únoru se kvůli protahujícím jednáním nenaplnil. Podle Finka by smlouvy mohly být rozvázány v březnu.

Podle Vymetálkovy studie se osvětlovací tělesa lízátek, pokud budou zachována, budou muset opravit a posunout blíže k hrací ploše. Stadion by také měl získat vlastní parkoviště s asi 440 místy. Na rozdíl od projektu s ECE nebude třeba budovat nový sjezd z Gočárova okruhu a zasahovat do okolních komunikací. Po celou dobu přestavby stadionu by se na něm měla hrát liga.

U stadionu by také mohl vzniknout venkovní amfiteátr pro 3000 lidí a lokalita by mohla být propojena lávkou přes Orlici se sousedním sportovním areálem Slavia. Náklady na stavbu by mohly být kolem 350 milionů korun a stavba by mohla trvat asi dva a půl roku. Z dosud vydaných povolení k projektu s ECE by se podle studie dal zřejmě využít pouze demoliční výměr na nynější stadion.

Hlavní tíha financování stadionu bude ležet na městě. Původně mělo město stadion hlavně financovat z prodeje pozemků pro nákupní centrum firmě ECE za 259 milionů korun. ECE se také zavázala, že dá fotbalovému klubu během deseti let 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici starého stadionu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Památky, prohlášení památkou

O památkovou ochranu ročně přijde 20 až 30 nemovitostí

Ministerstvo kultury (MK) ročně zruší památkovou ochranu dvou až tří desítek nemovitostí. Byť se rušením ochrany zabývá méně často než jejím udílením novým objektům, ročně posoudí a ukončí až 80 ...

Koncertní síň v Brně

Kraj odložil poskytnutí peněz na koncertní sál v Brně

Jihomoravský kraj odložil rozhodnutí o poskytnutí prvních 25 milionů korun z celkových 100 milionů, které má přispět Brnu na stavbu Janáčkova kulturního centra. Se stavbou koncertního sálu, který ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška