REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Hradec má studii na stadion, lízátka mají zůstat

Město Hradec Králové má hotovou studii na možnou podobu nového fotbalového stadionu v Malšovicích. Počítá s kapacitou 10.000 diváků a se zachováním osvětlovacích těles ve tvaru čtyř lízátek z dosavadního stadionu, který jinak bude zbořen. Studii její tvůrce architekt Tomáš Vymetálek představil zastupitelům. Na stadionu má zázemí FC Hradec Králové, který nyní bojuje o záchranu v první lize.
Hradec má studii na stadion, lízátka mají zůstat

Jaká bude skutečná podoba stadionu, však zatím není jasné. "Studií jsme chtěli jen ukázat, jak může být stadion velký, že mohou být zachována lízátka. Je to naznačená cesta. Nic není domluveno, nic není soutěženo," řekl primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Studii, která město přišla na téměř půl milionu korun, zastupitelé vzali jednomyslně na vědomí.

Město původně plánovalo stadion postavit ve společném projektu s firmou ECE, která chtěla u stadionu vybudovat nákupní centrum. ECE však z mnohamiliardového projektu po pěti letech příprav v prosinci 2013 odstoupila. Zdarem neskončily ani pokusy o převzetí projektu jinými firmami. Aby město mohlo vzít stavbu stadionu plně do svých rukou, musí nejprve rozvázat smlouvy s ECE. Původní záměr ukončit smlouvy v únoru se kvůli protahujícím jednáním nenaplnil. Podle Finka by smlouvy mohly být rozvázány v březnu.

Podle Vymetálkovy studie se osvětlovací tělesa lízátek, pokud budou zachována, budou muset opravit a posunout blíže k hrací ploše. Stadion by také měl získat vlastní parkoviště s asi 440 místy. Na rozdíl od projektu s ECE nebude třeba budovat nový sjezd z Gočárova okruhu a zasahovat do okolních komunikací. Po celou dobu přestavby stadionu by se na něm měla hrát liga.

U stadionu by také mohl vzniknout venkovní amfiteátr pro 3000 lidí a lokalita by mohla být propojena lávkou přes Orlici se sousedním sportovním areálem Slavia. Náklady na stavbu by mohly být kolem 350 milionů korun a stavba by mohla trvat asi dva a půl roku. Z dosud vydaných povolení k projektu s ECE by se podle studie dal zřejmě využít pouze demoliční výměr na nynější stadion.

Hlavní tíha financování stadionu bude ležet na městě. Původně mělo město stadion hlavně financovat z prodeje pozemků pro nákupní centrum firmě ECE za 259 milionů korun. ECE se také zavázala, že dá fotbalovému klubu během deseti let 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici starého stadionu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ...

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA