Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Která energie pro vaření v bytě je nejlevnější?

V současné poněkud turbulentní době z pohledu změn cen energií si někteří obyvatelé bytů kladou otázku, zda je nákladově výhodnější mít pro vaření plynový sporák a využívat zemní plyn (ZP), případně propan-butan (PB) nebo přejít k elektřině (E).

Vyhodnocení závisí na řadě parametrů, které nejsou vždy zřejmé na první pohled. Podrobně se tímto problémem zaobíral článek na TZB-info „Vařit a vytápět zemním plynem, propan-butanem, nebo elektřinou?

Příklad plynového sporáku

Základem porovnání byla roční spotřeba 600 kWh zemního plynu pro vaření. Spotřeba zemního plynu se na faktuře sice udává i v m3, ale souběžně je tento údaj přepočten na množství energie obsažené v plynu. Toto energetické množství bylo přepočteno do porovnatelné hodnoty s množstvím využitelné energie v propan-butanu a elektrické energie. Pro stanovení cen byly využity porovnávače cen energií a jejich spotřeby na TZB-info. Cena elektřiny byla počítána v obvyklé bytové sazbě D02d, při vytápění D45d.

V případě zemního plynu a elektřiny byly doplněny i varianty, kdyby byl daný byt vytápěn zemním plynem nebo elektřinou. Výsledky výpočtů jsou v následující tabulce.

Porovnání vychází z cenové úrovně počátku roku 2019, zvoleny byly přibližné průměrné ceny a je tedy jen orientační.

Tabulka: Přibližné roční náklady na vaření podle druhu energie a u ZP a E variantně v případě využití těchto zdrojů energie i k vytápění bytu 

ZP ZP + vytápění PB E E + vytápění
přibližný roční náklad Kč 2400 760 1560 2400 1500
přibližná měrná cena Kč/kWh
(vzhledem k výhřevnosti)
4,40 1,40 2,90 4,40 2,80

Závěr

Využití PB pro přípravu pokrmů se vyplatí tam, kde se nevyužívá zemní plyn nebo elektřina k vytápění. Časté je využití PB v občasně využívaných rekreačních objektech. Nevýhodou PB je sice manipulace s lahvemi obsahujícími v plném stavu 10 kg PB a jejichž hmotnost se blíží ke 25 kg, ale garantují určitou zásobu energie, pokud si uživatel nezapomene včas vyměnit prázdnou láhev za plnou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak naplánovat dokonalou kuchyň?

Jak naplánovat dokonalou kuchyň?

Plánujete novou kuchyni nebo se chystáte rekonstruovat vaši starou již omšelou? Jistě s ní chcete být spokojení desítky dalších let. Právě proto jsme si pro vás připravili seznam nejdůležitějších tipů, které vám pomohou. Přečtěte si naše tipy a dopřejte si pořádek a spokojenost ve vaší kuchyni.

Jak šetřit v kuchyni?

Jak šetřit v kuchyni?

Děsíte se každý rok účtu za energie? Šplhají vaše výdaje do vysokých částek? Na obě otázky si přitom bez námahy můžete odpovědět NE. Stačí jen dodržovat jednoduchá úsporná opatření, která nestojí úsilí ani čas. Jen obyčejné ohřívání vody může zatížit rozpočet o 75 % více, než při efektivním ohřevu. Přinášíme proto…

REKLAMA