REKLAMA

Jak zacházet s plynovými lahvemi?

Máme pro Vás deset rad, jak zacházet doma nebo na chalupě s plynovými lahvemi.

Propanové a propanbutanové lahve jsou u nás velmi oblíbené, skoro půl milionu českých domácností je využívá pro grilování, vaření nebo vytápění. Ať už plynové lahve používáte doma, na chatě nebo v kempu, měli byste si být jistí, že s nimi zacházíte správně a nehrozí vám tak žádné riziko.

1) Pozor dávejte již při nákupu lahve

Před každým nákupem byste měli danou lahev pečlivě zkontrolovat. Začněte fyzickým vzhledem. Nikdy nekupujte lahev napadenou korozí, promáčklou lahev nebo lahev s poškozeným límcem, podstavcem či ventilem.

2) Nekupujte lahev bez platné bezpečnostní zkoušky 

Při nákupu zkontrolujte také datum poslední periodické zkoušky lahve, která prokazuje, že je daná lahev bezpečná. Datum poslední zkoušky je umístěno na límci lahve, na štítku připojeném pod ventilem, u starších typů pak může být také uvedeno na jejím podstavci.

3) Lahve nikdy neplňte na čerpací stanici 

Plynové lahve mohou plnit pouze specializované plnírny, nikdy je proto není možné plnit na čerpací stanici z výdejního stojanu s LPG, a to ani za asistence obsluhy. Plněním na čerpací stanici se vystavujete riziku přeplnění lahve, které může vést ke vzniku rizikových situací.

4) S lahvemi manipulujte opatrně

Především dávejte pozor, aby při přenosu nedošlo k poškození lahve nebo jejího ventilu. S lahvemi nikdy neházejte ani je neválejte po obvodu jejich pláště.

5) Lahve vozte zajištěné v kufru

Lahve vozte vždy v kufru auta nebo na korbě, nikdy v kabině řidiče nebo posádky vozidla. Před cestou lahev vždy zajistěte proti posunu a převržení.

6) Lahve skladujte ve správné poloze

Lahve je potřeba vždy skladovat a používat pouze ve svislé stojaté poloze.

7) Místo pro skladování lahve vybírejte pečlivě

Lahve byste nikdy neměli skladovat v nevětraných nebo špatně větraných prostorech, sklepích nebo prostorách pod úrovní terénu, v místnostech určených ke spaní, v šatnách, koupelnách či půdních prostorách, ve světlících, garážích, kotelnách nebo na místech, kde by mohly být vystaveny tepelným vlivům.

8) Lahev vždy ke spotřebiči připojujte dle pokynů

Na lahvích od osvědčených dodavatelů naleznete plombu (pečeť kvality), na níž jsou vysvětleny základní pokyny ke správnému postupu připojení lahve.

9) Pravidelně měňte komponenty lahví

Myslet byste měli především na pravidelnou výměnu těsnění regulátoru, hadic (jednou za 5 let) a regulátoru tlaku plynu (jednou za 10 let).

10) Provádějte pravidelné kontroly

Zásadní je kontrola těsnosti všech spojů a stavu samotného těsnění, především připojovacího šroubení regulátoru tlaku. Kontrolu těsnění je nejlepší provádět detektorem nebo pěnotvorným roztokem (postačí mýdlová voda) – případné netěsnosti se projeví tvorbou bublin.


FLAGA s.r.o.

logoNádražní 47
693 01 Hustopeče

telefon: 519 415 415, 844 111 155
e-mail: info@flaga.cz

web: www.flaga.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com - nitikornfotolia

Plasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictví

Plast je skvělý materiál, který naše civilizace využívá neustále – od oblečení přes obalové materiály až po elektroniku a stavebniny. Jenže spotřeba plastů je díky jeho nízké ceně vysoká a lidstvu ...

Od noci je uzavřen Libeňský most, tramvaje jsou odkloněny

Od noci je uzavřen Libeňský most, tramvaje jsou odkloněny

Od dnešní noci je do odvolání pro automobily i tramvaje uzavřen Libeňský most v Praze. Část mostu je v havarijním stavu, nutná oprava má trvat nejméně tři týdny, možná i déle. Uzavření znamená změny ...

Praha koupí objekt nádražní restaurace v Bubenči

Praha koupí objekt nádražní restaurace v Bubenči

Hlavní město koupí za 14,3 milionu korun od Českých drah pozemky a budovu bývalé železniční stanice Praha Bubeneč. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Bývalou nádražní budovu by chtěla Praha 6 ...

Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnic

Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnic

Změny v krajině a hospodaření na polích se přímo projevují na kvalitě vod v nádržích. V minulosti je ohrožovaly dusičnany ze zemědělství, nyní některé čelí nárůstu škodlivin ze silnic a zvýšené ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist