REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Hvězda, co spadla přímo na náměstí, podněcuje fantazii lidí

Kovaní umělci by to nazvali intervencí v prostoru, ale Diogo Aguiar, by upřednostnil termín provokace. Projekt Start je prostě současně abstraktivní i figurativní záležitost, která podněcuje fantazii kolem procházejících lidí. Hvězda padající, či spíše hvězda ležící na ulici, má přitom jasný kontext období Vánoc.

Diogo Aguiar Studio je poměrně novým zjevem na portugalské architektonické a designérské scéně. Založeno bylo k roku 2016, a je svým působením silně navázáno Architecture Gallery v Portu. Ostatně, nedaleko se nachází i realizovaný projekt Start, pojímaný jako „pomíjivá světelná instalace“ která vyrůstá z referencí moderního (a modernistického) umění v ulicích. Pravda, dispozice Hvězdy jsou trochu uzpůsobené měřítku města, která se jen těsně nedotýká historických budov na náměstí.

Foto: Fernando Guerra, FG+SG

Je to o věcech, které nejdou vidět

Start je přitom součástí každoročních pestrých vánočních dekorací, kterými je město už dávno proslulé. Nachází se na Largo dos Lóios, kde začíná tradiční Vánoční cesta. Je to prostě dílo, které vám po čas svátků umožní vidět vánoční výzdobu i město samotné z trochu jiného úhlu. Klíčovým pojmem je tu přitom interakce. Vpravdě obří hvězda je totiž vyrobena z velmi tenkých šestimetrových součástí, a tak působí (navzdory své velikosti) velmi lehkým až pomíjivým dojmem.

Foto: Fernando Guerra, FG+SG

Ramena hvězdy neruší, ukazují vám směr

Její osy jsou vedeny jako dvacetistěn, dělící svými výsečemi prostor na pravidelné části. I tady je odkaz na historii místa, konkrétně pak na křížové sloupy v barcelonském pavilonu Mies. „Je to boj s předvídatelnou deformací smršťujícího se prostoru,“ zaznívá v popisu projektu, „při které dochází k vytvoření v čase zamrzlých fraktálů krajiny.“ Hvězda Start je podsvícená bílými LED světly, které v noci prosvěcují scenérii města.

Každé rameno, ukazující jiným směrem, přitom svítí jen krátce. To proto, aby nenarušovalo siluetu města, ale spíše motivovalo diváky k odlišným pohledům na známé věci a ukazovalo je z jiných úhlů.

Údaje o projektu

Název projektu: Start
Typ projektu: Vánoční instalace
Architektonické studio: Diogo Aguiar Studio
Lokalizace: Largo dos Lóios, 4000 Porto, Portugalsko
Vedoucí projektu: Diogo Aguiar
Projektový tým: Daniel Mudrák, Sergio González, Rafael Morais
Inženýring stavby: PENREA – Rui Nuno Salgueiro
Dodavatel stavby: RDC
Rok dokončení: 2017
Klient: Porto Lazer

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Yohei Sasakura

Rodinný dům s terasou, která není ani venku, ani uvnitř

Zajímavý příklad moderní rezidenční architektury, která je v daném případě specifická svým konstrukčním řešením. Nabízí prvek vzájemně se prostupujících stěn z různých materiálů v řešení polootevřených prostor. K tomu ovšem tradiční ložnice a nábytek v retro stylu, jehož rustikální nádech je formován tradičně ...

zdroj: Ekodům o. s.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od ...

Zdroj: Fotolia.com - fulcanelli

Stanovisko ČKA k návrhu zákona o ochraně památkového fondu

Ministerstvo kultury předložilo na počátku července 2019 k projednání novou verzi návrhu památkového zákona s názvem „zákon o ochraně památkového fondu.“ Návrh není zásadně odlišný od jeho podoby zamítnuté poslaneckou sněmovou v červenci 2017, neliší se tedy ani stanovisko ČKA.

REKLAMA
REKLAMA