Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hvězda, co spadla přímo na náměstí, podněcuje fantazii lidí

Kovaní umělci by to nazvali intervencí v prostoru, ale Diogo Aguiar, by upřednostnil termín provokace. Projekt Start je prostě současně abstraktivní i figurativní záležitost, která podněcuje fantazii kolem procházejících lidí. Hvězda padající, či spíše hvězda ležící na ulici, má přitom jasný kontext období Vánoc.

Diogo Aguiar Studio je poměrně novým zjevem na portugalské architektonické a designérské scéně. Založeno bylo k roku 2016, a je svým působením silně navázáno Architecture Gallery v Portu. Ostatně, nedaleko se nachází i realizovaný projekt Start, pojímaný jako „pomíjivá světelná instalace“ která vyrůstá z referencí moderního (a modernistického) umění v ulicích. Pravda, dispozice Hvězdy jsou trochu uzpůsobené měřítku města, která se jen těsně nedotýká historických budov na náměstí.

Foto: Fernando Guerra, FG+SG

Je to o věcech, které nejdou vidět

Start je přitom součástí každoročních pestrých vánočních dekorací, kterými je město už dávno proslulé. Nachází se na Largo dos Lóios, kde začíná tradiční Vánoční cesta. Je to prostě dílo, které vám po čas svátků umožní vidět vánoční výzdobu i město samotné z trochu jiného úhlu. Klíčovým pojmem je tu přitom interakce. Vpravdě obří hvězda je totiž vyrobena z velmi tenkých šestimetrových součástí, a tak působí (navzdory své velikosti) velmi lehkým až pomíjivým dojmem.

Foto: Fernando Guerra, FG+SG

Ramena hvězdy neruší, ukazují vám směr

Její osy jsou vedeny jako dvacetistěn, dělící svými výsečemi prostor na pravidelné části. I tady je odkaz na historii místa, konkrétně pak na křížové sloupy v barcelonském pavilonu Mies. „Je to boj s předvídatelnou deformací smršťujícího se prostoru,“ zaznívá v popisu projektu, „při které dochází k vytvoření v čase zamrzlých fraktálů krajiny.“ Hvězda Start je podsvícená bílými LED světly, které v noci prosvěcují scenérii města.

Každé rameno, ukazující jiným směrem, přitom svítí jen krátce. To proto, aby nenarušovalo siluetu města, ale spíše motivovalo diváky k odlišným pohledům na známé věci a ukazovalo je z jiných úhlů.

Údaje o projektu

Název projektu: Start
Typ projektu: Vánoční instalace
Architektonické studio: Diogo Aguiar Studio
Lokalizace: Largo dos Lóios, 4000 Porto, Portugalsko
Vedoucí projektu: Diogo Aguiar
Projektový tým: Daniel Mudrák, Sergio González, Rafael Morais
Inženýring stavby: PENREA – Rui Nuno Salgueiro
Dodavatel stavby: RDC
Rok dokončení: 2017
Klient: Porto Lazer

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: zhuruiphoto

Svítící žížaly na náměstí rozveselily lidi po lockdownu

Umění pro umění, jednorázové expoziční řešení, konceptuální moderna. Jinými slovy nahodilé prvky, jež tu a tam krášlí náměstí každého města, a přitom se pojí s otázkami kolemjdoucích, co takové dílo nejspíš nakonec znamená a kdo to vlastně financuje. Sky Castle od australské umělkyně Lyndal Hallové a kreativců ze…

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Hravé pojetí technicky nenáročné a přitom vizuálně poutavé instalace, obohatilo v roce 2018 vánoční trhy v severoitalském Neumarktu. Návštěvníkům, hlavně těm dětským ale i hravým dospělým, zprostředkovalo zajímavý zážitek, plný koled a překvapení. A o tom přeci Vánoce jsou, ne?