REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na fasádu ze skleněných cihel museli vyvinout speciální materiál

Sklo je krásné a křehké, ale mimo estetické nebo čistě funkční působení mu ve stavebnictví velkou váhu nepřikládáme. Možná to změní nový realizovaný projekt architektonického studia MVRDV, které v Amsterodamu představilo „sklo silnější než beton“. I když je v něm víc inženýrské vědy, než umění.

MVRDV byla oslovena zakladateli společnosti Crystal Houses, sítě luxusních obchodů působících nejen v Holandsku, aby pro jejich největší prodejnu v Amsterodamu vyrobili vnější fasádu ze skleněných cihel. Což ej samozřejmě problém, protože mechanická odolnost skla vůči tlakům není právě na výši. Přesto se do zakázky, jejíž výsledek si dnes už můžete prohlédnout při procházce i PC Hoofstraat, pustili.

Po vizuální stránce bylo zadání jasné: původní klinkerové obklady musí nahradit sklo. Jenže kde tak kvalitní a současně odolný výrobek získat?  Proto navázali lidé z MVRDV spolupráci s inženýry a techniky z ABT, Delftské technologické univerzity, technology z Brouwer & Kok a řadou dalších předních výzkumných pracovišť.

Zdroj: Inhabitat.com

Prakticky po celý rok se zabývali otázkou vlastní výroby, a testování výstupní kvality. Při tom nechyběl ani laser, ultrazvuk a nejrůznější formy zátěžových procesů. Finální výrobu nakonec zajistili skláři z Resany, a transparentní povrchové adhezivum dodali vývojáři z Delo Industrial. Výsledkem je ale skleněná cihla, která dokáže snést zátěž až 42 000 Newtonů, tedy zhruba váhu dvou obsazených vozů SUV.

Za zmínku stojí, že tento nepříliš ekologický počin (který je rozmístěn na ploše 220 metrů čtverečních fasády) má svůj recyklační potenciál. „Až se bude jednou dům bourat, je možné jeho celou přední stěnu rozebrat, a kromě ocelového rámu znovu roztavit na sklo.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.