REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Developeři začínají reagovat na měnící se situaci na trhu s nemovitostmi

Vyhlídky na budoucnost hypotečního trhu přesouvá stavbu nájemních bytů z okraje zájmu developerů do centra jejich pozornosti. Podle Expobank, která se na nemovitostní financování zaměřuje, začínají developeři byty určené přímo k pronájmu projektovat ve stále větší míře. A to i přesto, že roční výnos takových investic v atraktivních lokalitách je jen zhruba 2 až 4 %.

Ačkoliv podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) využívá pronájem jen necelá čtvrtina (22 %) Čechů bydlících v bytech, oproti více než dvojnásobnému množství Němců či Rakušanů, developeři kvůli zpřísňujícím se podmínkám hypoték sázejí zejména ve velkých městech na růst poptávky po nájemním bydlení.

V souvislosti se stoupající cenou bytů v Praze, Brně i dalších velkých městech a stále náročnějšími podmínkami pro získání hypoték se více zaměřují na projekty nájemního bydlení. Poptávka po bytech k pronájmu v největších českých městech narůstá, jejich nabídka odpovídající moderním požadavkům ale stále nedostačuje.

Výnos 2-4 % ročně není překážkou

Trh s nemovitostmi tak začíná vykazovat nový trend. Množství bytů o menší výměře zamýšlených již před výstavbou k pronájmu začíná růst i přesto, že návratnost této investice je pomalejší než u bytů k přímému prodeji.

ČR je v podílu nájemníků pod průměrem EU. Osobní vlastnictví upozaďují především mileniálové

Češi jsou v porovnání s ostatními evropskými národy specifičtí svým důrazem na osobní vlastnictví. Zatímco v Česku bydlí v nájemních bytech podle Českého statistického úřadu jen necelá čtvrtina lidí (22 %), v Rakousku či Německu je procento nájemníků v bytech více než dvojnásobné (v Rakousku 44,3 %, v Německu 48,1 %). Česká republika je tak v podílu nájemníků pod průměrem Evropské unie (30,5 %) a ve srovnání s ostatními členskými státy až na 17. místě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - jovannig

Bílí sloni architektury. Drahé stavby, které nikdo nechce

Pokud by se každá stavba nebo realizovaný projekt stal okamžitě úspěšným, ekonomicky přínosným a společensky prospěšným, nebylo by v podstatě třeba architektů. Skutečnost je taková, že významně ...

Seestadt: Nová vídeňská čtvrť budoucnosti

Seestadt: Nová vídeňská čtvrť budoucnosti

Ve Vídni vzniká nový projekt tzv. „Jezerního města“, rozděleného na business a residenční třídu. Projekt získal ocenění Property Management Award za rok 2018 v kategorii Urban development.

REKLAMA
REKLAMA