REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brno schválilo koncepci, která má mladým pomoci získat byty

Zastupitelé Brna schválili koncepci družstevního bydlení pro mladé. Projekt má pomoci získat byty lidem do 36 let, kteří sice nedosáhnou na hypotéku, ale mají na splácení. Město a zájemci by založili družstvo, které by si vzalo hypotéku, za niž by postavilo byty. Jakmile se hypotéka splatí, byty přejdou na lidi. Město začne přijímat žádosti elektronickou formou od 1. října.
Brno, družstevní bydlení, byty pro mladé, levné byty

Pro koncepci bylo 42 zastupitelů, nikdo nebyl proti a jeden se zdržel. Podle primátorova náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), který družstevní bydlení navrhl, má vstup do družstva několik podmínek. Lidé české národnosti nebo z členského státu Evropské unie musejí být ve věku od 18 do 36 let. Příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35 000 do 50 000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny.

Vklad do družstva bude od 400 000 do 700 000 korun. Původní vklad družstevníka se odečte od ceny bytu a zbylou část budou muset lidé v měsíčních splátkách doplatit. Po zaplacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. Domy se budou stavět na pozemcích města.

"Chceme pomoct mladým rodinám, které mají omezené příjmy a nedosáhnou na hypotéky. Založením bytového družstva bude město garantovat lepší podmínky vyjednané s bankou nebo dodavateli pro výstavbu domů," uvedl Hladík.

Jako místa vhodná pro družstevní bydlení označil lokalitu Na Kaménkách v městské části Černovice, na Kamenném vrchu v Novém Lískovci nebo na Západní bráně ve Starém Lískovci. Podle Hladíka v těchto místech může vzniknout do roku 2030 až 1500 bytů, z nichž by například polovina mohla být pro družstevní bydlení. Kromě toho chce Brno mít byty i pro seniory, handicapované a další. První družstevní byty by měly být hotové do čtyř let, doplnil náměstek.

Brno vlastní skoro 30 000 bytů. Je to asi 15 procent z celkového počtu bytů ve městě. Většinu spravují městské části, kterých je v Brně 29.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Developeři začínají reagovat na měnící se situaci na trhu s nemovitostmi

Developeři začínají reagovat na měnící se situaci na trhu s nemovitostmi

Vyhlídky na budoucnost hypotečního trhu přesouvá stavbu nájemních bytů z okraje zájmu developerů do centra jejich pozornosti. Podle Expobank, která se na nemovitostní financování zaměřuje, začínají developeři byty určené přímo k pronájmu projektovat ve stále větší míře. A to i přesto, že roční výnos takových investic…